newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Підвищення цін на транзит газу приведе до прикрих наслідків для України – Юрій Бойко

213
Підвищення цін на транзит газу приведе до прикрих наслідків для України – Юрій Бойко

В своїй статті в новому числі „Дзеркала тижня” екс-глава НАК „Нафтогаз України” Юрій Бойко критикує позицію нинішнього керівництва компанії та політику уряду щодо НАК. На думку Бойка, найбільшою проблемою, що може призвести до кризи у нафтогазовій сфері, є підвищення податкового тиску на „Нафтогаз України”. Ще однією проблемою є можливе підвищення ціни за імпортований газ для України до рівня світової. Якщо у відповідь Україна підвищить ціну за транзит газу своєю територією, це може призвести до ще більш прикрих наслідків:

Видео дня

„Невміла переговорна позиція української делегації на переговорах із «Газпромом» може призвести до вже практично неминучого підвищення цін на російський газ, що вкрай негативно позначиться як на промисловій, так і на соціальній сфері. Декларації відповідного підвищення Україною тарифів на транспортування російського газу непереконливі, оскільки замовчують низку негативних наслідків такого кроку.

Передусім збільшення вартості транзиту по нашій території автоматично спричинить аналогічне підвищення витрат на доставку в Україну туркменського газу по території РФ. По-друге, якщо це станеться, туркменська сторона буде вправі порушити питання про адекватне збільшення ціни туркменського газу для України. По-третє, зростання тарифу на транзит газу через Україну зробить привабливішим будівництво нових газових маршрутів в обхід України та прискорить виділення під них західного фінансування. Першим проектом може стати будівництво другої черги газопроводу Ямал—Європа продуктивністю 30 млрд. кубометрів на рік. Останніми роками цей проект був неконкурентоспроможний через низьку вартість транзиту по існуючій українській системі. Нарешті, перехід до світових цін на газ і на його транзит невигідний Україні через високі ціни на газ і нафту на світовому ринку. Обгрунтованою «світовою ціною» газу для України може бути 140—160 дол. за 1000 кубометрів (тобто втричі більше, ніж сьогодні), тоді як середній транзитний тариф у країнах Центральної та Східної Європи становить близько 2 дол. (транспортування 1000 кубометрів газу по 100 км трубопроводу), що лише вдвічі перевищує нинішній український тариф.”