Генерал-лейтенант СБУ Василь Крутов: «У мене часом створюється враження, що Турчинов десятки років працював у нашій системі"

768
Генерал-лейтенант СБУ Василь Крутов: «У мене часом створюється враження, що Турчинов десятки років працював у нашій системі'

Генерал Василь Крутов – людина унікальна та якоюсь мірою навіть легендарна. Він – перший керівник українського спецпідрозділу «Альфа». Його засновник і найбільший патріот. Він – спеціаліст по боротьбі з тероризмом. Хоч нині він уже перший заступник голови Служби безпеки України, у його робочому кабінеті досі висять фотографії хлопців із «Альфи». Він і нині особисто керує навчаннями цього підрозділу, залюбки надягаючи берет. Василь Васильович – типаж такого собі «справжнього генерала» (не плутати з паркетними). Ставши першим заступником голови СБУ, попри велику завантаженість, він погодився дати інтерв’ю для «БЦ».

- Василю Васильовичу, два з половиною роки ви не працювали в Службі безпеки України. Кажуть, що в одну річку не можна увійти двічі... Що змінилося в системі за цей час?

– У житті все змінюється. Так само й у суспільстві, у державі. Безумовно, змінюються і системи, які працюють на інтереси народу, у тому числі й спецслужби. Служба безпеки України також пережила певну трансформацію. Головне, що змінюються люди. Прийшло багато нових людей, зокрема молоді. Також зазнають змін певні пріоритети служби. Це нормально, бо міняється і загроза – як для держави, так і для світу. Тому будь-яка спецслужба (тим більше СБУ, як головний орган, що відповідає за держбезпеку), як одна з найбільш вагомих державних інституцій, має постійно змінюватися та бути адекватною тим загрозам, які з’являються у світі. Змінюються тенденції. Демократизація нашого суспільства та посилення політичного курсу на досягнення європейських стандартів і цінностей вимагає від СБУ кореспондувати свою діяльність із цими процесами. Ви, мабуть, знаєте, що українська спецслужба сьогодні реформується.

– Деякі експерти, з якими мені доводилося говорити, відзначають, що реформи (а тим паче – значні) для таких специфічних і консервативних систем, як спецслужби, не завжди добре...

– Справді, існує така думка, що спецслужби завжди консервативні. Узагалі, у цьому є певний сенс. Але все ж погляньмо на логіку життя. Якщо змінюються загрози й при цьому не змінюється інструментарій спецслужби (як структури, покликаної протидіяти цим загрозам), то це буде для неї якщо не крах, то принаймні вона не відповідатиме національним інтересам.

– Поставлю питання по-іншому: скажіть як колишній керівник спецпідрозділу «Альфа», скільки часу треба, щоб підготувати нормального бійця-альфівця?

– Якщо справжнього бійця, то це десь п’ять – сім років...

– Добре, у зв’язку із цим, як вдається Службі безпеки вирішувати проблему кадрового оновлення, адже останнім часом ця тенденція особливо помітна?

– Будь-які трансформації несуть у собі як позитив, так і негатив. Тому, коли сьогодні нинішнє керівництво СБУ порушує питання про реформування служби, воно не робить це лише заради реформи. Це робиться для того, щоб спецслужба відповідала тим завданням, які поставив перед нею український народ і Президент держави як Верховний Головнокомандувач. Реформування спецслужби – це справді справа не технічна, а професійна й надто делікатна. Підходити до цих питань треба дуже виважено, глибоко вивчаючи всі процеси, що відбуваються навколо спецслужби й усередині. Безумовно, головним об’єктом нашого вивчення є кадровий потенціал. Необхідно, щоб кадрові зміни не впливали на якість, ефективність і результативність самої спецслужби. Ви запитали про співробітників «Альфи». Приблизно п’ять – сім років також готують фахових працівників у галузі оперативної діяльності. Звичайно, можуть бути певні вади через можливі непродумані кроки. Але в даному разі реформуванню передував глибокий аналіз стану оперативно-службової діяльності СБУ на сучасному етапі; вивчення загроз і викликів, що виникають стосовно нашої держави; з’ясування шляхів протистояння цим загрозам, виходячи з конкретної оперативної обстановки в державі. Це процес не одного тижня і навіть місяця. Зазначу також, що таке реформування планували провести ще з 2001 року.

– За керівництва голови СБУ Володимира Радченка? То чому ж реформування не відбулося?

– За керівництва Леоніда Деркача. На той час реформування СБУ планувалося як одна зі складових комплексної перебудови загальнодержавної системи правоохоронних органів України. Указом Президента від січня 2001 року було створено Комісію з питань реформування правоохоронних органів, до складу якої увійшли перший заступник голови СБУ Петро Шатковський та ректор Національної академії СБУ Володимир Сідак. А в Службі безпеки було створено відповідну робочу групу з реформування конкретно СБУ в рамках усієї системи правоохоронних органів. У лютому 2001 року підготовку до реформування на посаді голови СБУ продовжив Володимир Радченко. Було вивчено багато пропозицій, закордонний і вітчизняний досвід. Але саме з приходом нового керівництва у 2005 році це завдання було поставлено як пріоритетне. Служба однозначно потребує глибокої реформи.

– Ми говоримо про початок реформи СБУ. Здійснити цей процес випало на долю Олександра Турчинова – першого цивільного керівника служби. Наскільки йому вдається розібратися у фахових проблемах і чи виправданим було рішення призначати керівниками силових відомств людей від політики?

– Хочу сказати, що призначення політиків на посади перших керівників правоохоронних органів та спецслужб – це світова практика. У нашому суспільстві це питання також назрівало. Президент нашої держави Віктор Андрійович Ющенко зробив достатньо рішучий крок у цьому питанні. Він призначав на посаду голови СБУ відомого та загартованого політика. Що можна із цього приводу сказати? На мій погляд, це було правильне рішення. Перша особа силового відомства повинна бути політиком. Це та людина, яка кореспондує діяльність структури з тим політичним курсом, який провадить керівництво держави. Вона повинна зосередитися на політичній площині діяльності. А виконувати безпосередні функції, завдання, що стоять перед службою, мають професіонали, практики, люди, які володіють методами контррозвідувальної, оперативно-розшукової та слідчої діяльності. Гармонійна співпраця політика з професіоналами і створює максимальні умови для результативності. Як підлеглий Олександра Валентиновича, не можу давати йому оцінки. Єдине можу сказати: у мене іноді створюється враження, що ця людина працювала десятки років у нашій системі. Це об’єктивно, і це не лише моя точка зору. Такої ж думки більшість нашого колективу. Він справжній патріот нашої держави та надзвичайно відданий Службі безпеки України.

– Усередині Служби безпеки, наскільки я знаю, є, умовно кажучи, «люди Деркача», «люди Радченка», «люди Смєшка». Маю на увазі особистісні симпатії. Як вдається поєднувати цих людей для виконання функцій?

– Можу сказати про ті критерії, якими я керуюся. Це допоможе відповісти на ваше запитання. Співробітник Служби безпеки повинен орієнтуватися на Конституцію держави, закон та політичний курс, який провадить керівництво країни. Це головне. Він повинен керуватися обов’язком не тільки перед державою, а й насамперед перед собою. Ми безумовно хочемо, щоб СБУ поважали. Але щоб так було, потрібно в першу чергу поважати себе. А себе ти поважатимеш тоді, коли служитимеш не інтересам певної особи (неважливо, чи це голова Служби безпеки, чи керівник окремого підрозділу), а справді працюватимеш на національні інтереси держави. Якщо твоя робота викликає повагу до самого себе, то ти перебуваєш у такій морально-психологічній, морально-етичній атмосфері, що вже не можеш не поважати тих людей, з якими співпрацюєш. Ти прийшов в СБУ не для того, щоб виконувати вказівки того чи іншого керівника, через те, що він Іванов, Петров чи Сидоров. Ти прийшов служити народові. За такого підходу немає значення, хто нині перебуває в особовому складі: ті, хто були за Євгена Марчука, Валерія Малікова, Володимира Радченка, Леоніда Деркача, чи інші. Критерій оцінки всіх співробітників має бути один – це відповідальність перед присягою, законом і професією. Ми маємо дійсно унікальну професію! Я вдячний Богові та своїм учителям, що прийшов у спецслужбу, бо справді це надто важлива для будь-якої держави робота. Адже мова йде про дуже серйозні речі – державну безпеку України.

Крутов Василь– перший заступник голови Служби безпеки України, генерал-лейтенант. Кандидат педагогічних наук, доктор юридичних наук, професор. Народився 16 травня 1949 року в с. Фрунзе Генічеського району Херсонської області. Освіта вища. У 1976 р. закінчив Запорізький державний педагогічний інститут, у 1996 р. – Академію СБУ. 3 1977 р. – в органах КДБ. З 1992-го по 1998 рік – радник голови СБУ, начальник апарату голови СБУ, начальник Управління боротьби з тероризмом та захисту учасників кримінального судочинства. З 1998-го по 2000 р. – заступник голови СБУ. Повноважний представник України в Антитерористичному центрі держав – учасниць СНД. Дружина – народна артистка України Надія Шестак.

Юрій Дорошенко

http://gazeta.razom.org.ua