newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Володимир Стретович: „Ми будемо стимулювати донесення громадян на своїх співвітчизників”

846
Володимир Стретович: „Ми будемо стимулювати донесення громадян на своїх співвітчизників”

Глава Комитета ВРУ по вопросам борьбы с организованной преступностью и коррупцией Владимир Стретович верит в полезность анонимок, введет „режимность” на таможне и пророчит „заморозку” Пискуна.

- На Вашу думку, чи призведе впровадження урядової програми про боротьбу з корупцією на митницях до покращення ситуації?

- Моя думка, що це призведе до певного збільшення, так би мовити „платежів” митникам (в подяку), які будуть закривати очі на те, як все відбувається. Ця компанія „Контрабанда – стоп” оголошена, інші заходи вживаються, але зважаючи на сигнали, що надходять звідти, у нас поки повне розчарування у тому, що відбувається у сфері боротьби з корупцією і сфері прозорості українського митного кордону.

Видео дня

- А на Ваш погляд – як з цим боротися?

- Заборонювальними заходами ми не доб’ємося ефективного результату. Це можна в принципі зробити, але для цього треба встановити режим, який не зважав би на права та свободи людини, громадянина. В диктаторських країнах корупція подолана, і вона не має ніяких проявів, там все рубається під корінь. Сьогодні ми думаємо, що цю проблему потрібно вирішувати в комплексі: прививати антиген суспільству, що займатися корупцією, це лише шкодити собі та своїй державі. Тому наше завдання з реалізації стратегії – так виховати громадян, щоб вони не мовчали, коли якийсь чиновник, „чинуша” я б сказав, хоче це (корупційний вчинок – ред.) здійснити, щоб це ставало надбанням гласності і вживалися відповідні адекватні заходи, для того, щоб позбавити їх права займати ці посади. Я вже не кажу про кримінальну відповідальність в залежності від ступеня їх вини. Скажімо, якщо ти взяв 100 тисяч хабара і проштовхнув якийсь закон, то спричинені бюджету збитки – це одна справа. А коли ти в клієнта взяв хабара, три місяці його „мурижив”, потім взяв сто гривень, і видав йому довідку, яку повинен робити по закону – це ж зовсім інше. І ця диференціація повинна бути досить суворою та суттєвою.

А корупцію на митницях можна подолати тільки завдяки жорсткому обліку. В мене є рецепт. Наприклад, постійна ротація персонального складу митниць, переведання митників з однієї ділянки на іншу в режимі секретності. І так їх перекидати кожного тижня, витрачати на це кошти, і тоді зміна буде невідомо на чиїй стороні. А зараз там чіткий конвеєр: вони стоять з того боку. Хто їде з Польщі чи Угорщини, а машини по підворотнях стоять, питають: „Чого стоїте, хлопці?” - „Та наша зміна лише завтра буде!”. Прийде керівник зміни, який відкриє ворота і зможе їх без догляду пропустити або за мінімальною ставкою. Боротися потрібно комплексно. Я думаю, що нам вдасться це зробити.

- Ви згадали про анонімні звертання. Яким Ви бачите їх механізм?

- У законах Радянського Союзу анонімні звертання були, і вони були до 1989 року. А потім всі втомилися. Коли доноси один на одного стали такими, що правоохоронні органи перевіряли всі анонімки. Вони були ефективним засобом, до речі. Частина з них, відсотків 20, були дійсно неправдивими, зі злоби. А решта були правдивими. Потім Горбачов їх відмінив. І ми в українському законі „Про звернення громадян” записали, що анонімні звернення не розглядаються. Але якщо в цих зверненнях будуть зафіксовані факти корупції, і буде викладена інформація, наприклад, громадянин К., який працює чиновником в Печерській райдержадміністрації і купив собі яхту за 5 мільйонів - перевіримо, чи дійсно такий громадянин купив, і чи варто заводити оперативно – розшукову справу.

Ми, навіть, будемо стимулювати донесення громадян на своїх співвітчизників, якщо їм буде відомо про факти корупції. Іншими словами, щоб люди самі собі забезпечували комфортне середовище, щоб вони викорінювали і знали, що можна бути багатим чесно – і це буде престижно, а в іншому випадку – такі „достатки” будуть засуджуватися всіма.

От мені сьогодні кажуть, що один чиновник високого рівня (ці факти зараз перевіряються) будує будинок на Печерських пагорбах вартістю 2 мільйона доларів. І дуже цим тішиться. Тепер в мене, як голови парламентської комісії по боротьбі з корупцією, стоїть проблема – а як перевірити його доходи, звідки в нього ці гроші з’явилися, бо тільки після цього можна сказати, вибачте – ви не на законні гроші це робите. Цим буде займатися відповідна структура, яка повинна всі ці анонімні факти перевіряти, і після їх перевірки порушувати оперативно-розшукову справу, і далі вести спостереження за „крутим забудовником”.

- Чи буде розглядатися відставка Генерального прокурора Святослав Піскуна на засіданні Верховної Ради?

- Ми будемо розглядати, оскільки такий проект внесено народним депутатом Чорноволом з тим формулюванням, що порушуються права людини і це набуває характеру політичних переслідувань, є пропозиція винести на засідання Верховної Ради резолюцію недовіри Генеральному Прокурору, як це передбачено в Конституції України.

- Ваша прогноз - у Верховній Раді є критична маса тих, хто проти Піскуна?

- Я затрудняюся відповісти на це питання, оскільки є дуже багато захисників фігури нинішнього Генерального прокурора, однак є і багато противників. Я думаю, що буде все зроблено для того, щоб це питання не дійшло до Верховної Ради. І в такий спосіб ситуація буде заморожена. Є в мене таке передчуття.

Сергей Ковтун

http://www.fraza.com.ua