newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

На казенних харчах. Скільки державі коштує утримання Колеснікова

На казенних харчах. Скільки державі коштує утримання Колеснікова

Насамперед ми з’ясували, скільки грошей виділяє держава на харчування солдата строкової служби, ув’язненого в СІЗО, хворого у лікарні, літньої людини у будинку престарілих та вихованця школи-інтернату.

Видео дня

Отримавши ці смішні цифри, намагалися скласти меню. Завдання виявилося не з легких, бо навіть уявно приготувати сніданок, обід та вечерю за 2 грн неможливо. Якщо ж від цієї суми відмінусувати вартість хліба, то взагалі залишаться копійки. Тож “Аргумент” вирішив заглянути у меню, що складають повари згаданих державних установ, і повчитися у них винахідливості.

Меню ув’язненого: губа – не дура

У СІЗО 8 різновидностей норм (для неповнолітніх; тих, хто на дієті; у кого авітаміноз, виразка; загальних хворих; хворих на туберкульоз і т.п.). Загальна норма виглядає так:

Сніданок: хліб – 575 г, цукор – 30 г, каша ячмінна з м’ясом (40 г), чай.

Обід: розсольник з зеленню, каша пшенична з м’ясом (40г), хліб.

Вечеря: овочеве рагу з пасировкою, риба (130 г), чай.

Неповнолітнім, окрім загального меню, вранці дають 15 г масла і 40 г цукру. Раціон хворих ув’язнених ще багатший: на обід – салат із квашеної капусти з зеленою цибулею, борщ, картопляне пюре з м’ясом. Хворим на туберкульоз додатково щодня дають 0,5 л молока, яйце, 220 г м’яса і 143 г риби.

Меню хворого: гірке життя

Сніданок: каша гречана (молочна), хліб (50 г), чай без цукру.

Обід: борщ зі метаною, картопля тушена без м’яса, хліб (100 г), чай з цукром.

Вечеря: каша пшонна (молочна), хліб (50 г). чай з цукром.

Меню мешканця Будинку престарілих: пенсійний бонус

Сніданок: помідор маринований, риба смажена, макарони, хліб з маслом, чай з лимоном. (для тих, хто на дієті, – гречана каша)

Обід: салат зі свіжих огірків, суп молочний манний, суп польовий (на вибір), плов ( для дієтчиків – тюфтельки з вівсяною кашею), компот, чай, хліб.

Підвечірок: печиво, сік, чай, 2-3 мандарини.

Вечеря: салат зі свіжої капусти, оселедець з цибулею, картопля відварена, кефір, чай, хліб.

Справжня вартість такого меню – 10 грн. 77 коп, натомість держава виділяє лише 6 грн. Чим покрити перевитрати? Як пояснили працівники Будинку, 25% пенсії мешканцям Будинку престарілих видають на руки, 75% - кладуть на рахунок. З нього і беруть гроші, щоб покрити витрати.

Меню вихованця школи-інтернату: усе найкраще – дітям

Дані навчально-реабілітаційного центру “Мрія”.

Сніданок: макарони, салат з маринованих огірків з цибулею, яйце, какао з молоком, хліб з маслом, яблуко.

11 сніданок: какао з молоком, булочка з медом.

Обід: юшка картопляна з зеленим горошком і м’ясом, голубці з рисом і м’ясом зі сметанним соусом, маринований помідор, компот із сухофруктів та ізюму.

Вечеря: картопляне пюре зі смаженою рибою, бурячок, чай з лимоном, хліб з маслом і сир.

Козяче молоко для зека

Якщо порівняти меню, то перший парадокс, що кидається у вічі: ув’язнені харчуються значно краще, ніж хворі й ті, хто ще на волі. Проте у меню можуть вказувати одне, а до столу подавати зовсім інше – така особлива “національна” практика відома.

Тож кореспондент “Аргументу” вирішила особисто навідатися в одну з установ й подивитися, що саме подають до обіднього столу. Зупинилися на СІЗО, бо на дві з невеличким гаком гривні їхнє меню видалося надто щедрим – двічі на день там подають м’ясо. Начальник львівського СІЗО Василь Романишин пропозицію прийняв, але поставив умову: персонально скуштувати “зеківські” страви.

Прямуючи до їхнього харчоблоку, звернула увагу на те, що на подвір’ї установи сушилася величезна кількість залишків хліба. Значить, уже не голодують. “Зеківський” борщ на смак був анітрохи не гіршим за домашній й щедро закришений зеленою цибулею, мав дуже апетитний вигляд. М’ясна підлива зі свинини також видалася смачною, правда вона дістанеться не всім. На загальну норму дають, як правило, фарш, а “чисте” м’ясо – хворим, що перебувають у лікарні, ув’язненим, в яких виразки, дистрофія, туберкульоз.

Овочеве рагу – цілком їстивне. Колись такі обіди подавали в громадських їдальнях. Аби вкластися в 2 грн 67 коп. доводиться добряче викручуватися. Самі у парнику вирощують зелену цибулю, згодом там посадять огірки, помідори. Поруч – курятник (за рік дає до 3 тисяч яєць). Купили навіть дві кози, щоб було молоко для туберкульзних хворих. Свиней також вигодовують, але їхнього м’яса недостатньо. У пошуках дешевшого (1 кг можна купити за 12 грн і ні копійки дорожче) доводиться об’їждажати сусідні області.

Меню, як бачимо, не такі вже й бідні. Не зрозуміло лише, чому в лікарні, військові частини, колонії рідні постійно тягнуть величезні торби. Бо ті, хто сидить на шиї у держави, твердять – без допомоги рідних не протриматися.

Олександра Баландюх, львівська газета «Аргумент» - партнер «ОБОЗу»

Таблиця. Державна дієта Особи, що перебувають на державному утриманні Сума, що виділяє держава на харчування на одну особу на добу Солдат строкової служби 7 грн. 04 коп Ув’язнений в СІЗО 2 грн. 61 коп Хворий (дорослий) 2 грн 11 коп Мешканець Будинку престарілих 6 грн Вихованець школи-інтернату 10 грн