Борис Тарасюк: "Закінчився період, коли з Москви українському керівництву диктували, яку лінію поведінки обирати"

225
Борис Тарасюк: 'Закінчився період, коли з Москви українському керівництву диктували, яку лінію поведінки обирати'

У суботу з одноденним робочим візитом до Львова прибув міністр закордонних справ України та голова Народного Руху України Борис Тарасюк. Пан Тарасюк відвідав Львівський національний університет імені Івана Франка, де зустрівся з викладачами та студентами закладу і провів прес-конференцію.

- Як ви оцінюєте останні переговори Президента України та президента Росії? Як виглядатимуть українсько-російські відносини за нової влади в нашій державі?

- На мою думку, наш Президент дав чітко зрозуміти, що ті позиції, ті ініціативи, з якими він виступив, знайшли підтримку, а якщо не підтримку, то розуміння з боку президента Владіміра Путіна. Закінчився період, коли з Москви українському керівництву диктували, яку лінію поведінки обирати. Настала доба рівноправних, партнерських взаємин. Українське керівництво прагне, щоб ці взаємини були рівноправними, щоб вони мали конструктивний характер і не переходили в конфронтаційну площину, в якій перебували за попередньої влади. Хочу нагадати, що під час прес-конференції президент Путін навіть наголосив на тому, що в нього з Президентом Ющенком немає проблем, додавши, що свідомо викреслив у своєму виступі тезу про те, що існують певні проблеми.

Водночас нова українська влада поряд зі словом ставить діло і не відокремлює задекларованості мети від конкретної діяльності. З огляду на це, нас не може насторожувати те, що відразу після зустрічі двох президентів, яка пройшла в позитивній атмосфері та яка породила очікування з боку народів двох країн і з боку європейської спільноти, цю сферу зіпсував нещодавній факт спроби порушення двосторонніх угод між Україною і Російською Федерацією щодо базування Російського чорноморського флоту в Україні та несанкціонованої висадки десанту морської піхоти на українській території.

- Є чимало свідчень, що такі порушення здійснювали неодноразово. Чи тривають переговори з російською стороною щодо врегулювання цієї проблеми?

- Справді, порушення з боку російської сторони двосторонніх домовленостей щодо базування Російського чорноморського флоту в Україні відбувається не вперше. Ми чітко довели російській стороні, що з цим треба закінчувати, треба дотримуватися досягнутих домовленостей і виконувати укладені угоди.

Поза тим хочу сказати, що домовленості, яких було досягнуто між президентами України та Росії та між міністрами закордонних справ, реалізуються, тривають переговори і консультації експертів з обох держав щодо таких питань, як делімітація Азовського та Чорного морів, Керченської протоки, щодо питань демаркації українсько-російського кордону, питань перебування Російського чорноморського флоту в Україні тощо.

- Як виглядатиме співпраця України в рамках Єдиного економічного простору в контексті наміру нашої держави приєднатися до Європейського Союзу?

- Російська сторона з розумінням ставиться до позиції нової української влади щодо Єдиного економічного простору. А наша позиція така: Україна готова до співпраці в рамках ЄЕП у тій мірі, в якій це не суперечитиме і не заважатиме реалізації нашого курсу на європейську інтеграцію. Така співпраця передбачає не реалізацію в повному обсязі положень Угоди про Єдиний економічний простір, а втілення лише тієї частини документа, яка стосується створення зони вільної торгівлі, що не заважатиме поступу України до членства й у Світовій організації торгівлі, і в Європейському Союзі.

- Наскільки чіткими є нині розмежування повноважень між структурою віце-прем'єр-міністра України з питань європейської інтеграції Олега Рибачука та вашим відомством? Чи виникали якісь суперечки між вашими структурами?

- Ні, суперечок не виникало. Ми мали різні підходи до розуміння повноважень цієї нової структури - віце-прем'єра з питань європейської інтеграції. Врешті-решт, ці дискусії завершилися ухваленням рішення уряду, в якому чітко визначено повноваження віце-прем'єра.

Отже, завдання віце-прем'єра полягає в тому, щоб організувати та налагодити постійний і безперервний процес координації діяльності міністерств і відомств України в наближенні українського уряду, законодавства, практики та стандартів до відповідних вимог щодо членства в ЄС.

Друга функція, яка може бути винятково функцією віце-прем'єра, - це підтримка постійних робочих контактів і зв'язків із генеральними директоратами Комісії ЄС. Власне цією функцією постійного представництва України при Євросоюзі в Києві ніхто не займається. Я лише поспівчував би віце-прем'єрові з питань європейської інтеграції з огляду на ті величезні завдання, які стоять перед ним.

Що стосується міністерства закордонних справ, то, як і в усіх державах, традиційно функцією і завданням зовнішньополітичного відомства є координація діяльності всіх урядових структур у всіх питаннях зовнішньої політики включно з європейською інтеграцією. Це не означає, що ми втручатимемося в роботу віце-прем'єра з питань європейської інтеграції, ми можемо йому побажати тільки успіхів, підтримати і запропонувати нашу участь у реалізації цих завдань. Однак хочу нагадати, що МЗС не є міністерством закордонних справ з координації всієї політики, крім європейської інтеграції. Міністерство закордонних справ продовжуватиме виконувати провідну роль у політичній частині європейської інтеграції України.

"Львівська газета"