УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

"Кучмізм демонтований, і починає формуватися конструкція Ющенка"

'Кучмізм демонтований, і починає формуватися конструкція Ющенка'

Текст виступу народного депутата, члена фракції «Української народної партії» Володимира Цибулька на круглому столі. Круглий стіл проходив на сайті «Оглядач» 18 жовтня.

З відставкою Піскуна, нарешті, частина політикуму зрозуміла основну політичну практику і основну політичну методику, які починає будувати Ющенко. Відставка Піскуна і пакт із Януковичем, а потім зустріч з олігархами засвідчила одну річ, яку в принципі досі ніхто не хоче визнавати, як очевидну. Кучмізм демонтований, і починає формуватися конструкція Ющенка. Конструкція держави, яка поки що на сьогоднішній день нащупується, і цей процес нащупування, власне, призначення Генпрокурора, і буде тим елементом нащупування майбутньої конструкції. Згадаймо одне із закликань Ющенка про відокремлення бізнесу від політики. Зустріч з олігархами засвідчила перш за все очевидну майбутню схему, яка буде задіяна. Тобто, фінансування політикуму, але прямої неучасті олігархів у політичній діяльності. Тобто, крупний бізнес дістав не просто гарантії, а гарантії застосування певних політичних практик: формуйте свої політичні сили, забезпечуйте свої політичні сили, і хай політичні сили в парламенті відстоюють ваші інтереси.

Через те згадувана тут теза про певне «посіріння» майбутнього парламенту і майбутньої влади. Я б сказав не стільки влади, скільки «посіріння» парламенту, очевидно, буде, але воно буде не стільки «посіріння», скільки «омолодження» майбутнього парламенту, тому що є інтерес заміни довгограючої парламентської еліти хоча б частково, хоча б відсотків на 40-50 на свіжі живі обличчя.

І в цьому сенсі я думаю, що конструкція майбутньої України, України Ющенка, буде базуватись саме в зміні еліт через майбутні вибори. З точки зору конспірології мусить бути якась угода. На сьогоднішній день визначилося чотири рівнозначних сили: Регіони, соціалісти, Тимошенко, Литвин і плюс Ющенківська сила - п’ята. Приблизно рівнозначні сили, які і можуть скласти конструкцію майбутнього уряду і майбутньої парламентської більшості, причому мені здається, що Тимошенко і Мороз в цій ситуації якраз є в найменш виграшній ситуації, тому що сили «Нашої України» , Литвина і Регіонів достатньо буде для формування парламентської більшості і для обрання майбутнього уряду. В площині цих домовленостей і зацікавленості цих п’яти основних сил може ситуація зафіксуватися, тобто нинішня парламентська ситуація ще з огляду на виборче законодавство ми можемо зафіксувати і укрупнити політичні сили, які на сьогодні є основними політичними гравцями. Те, що комуністи із Вітренко кинулись в «останній і решитєльний бой» проти УПА, засвідчує, що вони інтуїтивно відчувають своє списання з політичного ринку. І для них існування на межі 3% бар’єру на сьогоднішній день є не просто випробування їх, як політичних сил, а це гра великого соціологічного і політологічного кота із нервовими мишами, це є тихе добивання колишніх. І мені здається, що колишні в конструкції майбутнього уряду і майбутнього парламенту місця вже собі не знайдуть.

Це і є конструкція Ющенка, схема позбавлення кучмізму. Крупний бізнес відходить на свої поля, на свої ігрища, виставляє наперед другорядних, може, менш яскравих гравців, але згадаймо хоча б силу імперативного мандата, коли партія може регулювати дуже чітко свою фракцію, і це будуть дисципліновані акуратні сили, які будуть займатися виключно забезпеченням стабільної економіки. При всьому цьому, наприклад, самі висловлювання Віктора Андрійовича про можливість подвоєння в наступному році бюджету не виглядають вже такими примарними. І коли всі виходили з цієї зустрічі, Віктор Андрійович, як справжній кіт Леопольд, пожурив мишей: «Хлопці, тільки ж не забувайте платити податки».