newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Чорновіл: Ющенку варто поставити два запитання

Чорновіл: Ющенку варто поставити два запитання

Народний депутат зробив низку заяв про обставини загибелі лідера Народного Руху України

Видео дня

Як повідомлялося, 22 березня справа за фактом загибелі В’ячеслава Чорновола була передана на додаткове розслідування. Міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов пояснив, що у справі є «окремі недопрацювання». Про які саме «недопрацювання» йдеться? Чи можуть з’явитися у справі нові факти і обвинувачувані?

Із цим запитанням «Обозреватель» звернувся до народного депутата України Тараса Чорновола. Пропонуємо до вашої уваги фрагменти прес-конференції політика.

Тарас Чорновіл: Насправді 22 березня абсолютно нічого не відбувалося. Справа була передана до Міністерства внутрішніх справ, до Київського главку МВС, ще минулого року. Просто більшість керівників силових структур про це навіть не знали. Це зайвий доказ того, що справа фактично зводилася до закриття. Ті дії, які почали там робитися, і позиція слідчих викликали в мене дуже серйозні підозри, що справу збираються закрити у найближчому часі.

Розповідь про те, що справа потребує доопрацювання з певних юридичних обставин, не адекватні, тому що Генеральна прокуратура за наглядом має право створювати слідчу групу, в яку можуть бути включені і представники Міністерства внутрішніх справ, і, оскільки справа все ж таки була про терористичний акт проти державного діяча, Служби безпеки України.

На мій погляд, найадекватніший варіант, при якому взагалі справа може розслідуватися, це тільки її підзвітність Генеральній прокуратурі. Я свою позицію висловив два тижні тому під час зустрічі з Генеральним прокурором і прокурором міста Києва. На той момент Генеральний прокурор сказав, що йому потрібно взяти тайм-аут на десять днів, щоб вивчити справу. Через десять днів відбулася ще одна зустріч в тому самому колі. Ситуація зараз діаметрально протилежна. Я не знаю, чи є політична зацікавленість і політична воля розслідування цієї справи, але я побачив нормальну людську зацікавленість провести всі слідчі дії на належному рівні.

Справа знову буде розслідуватися Генеральною прокуратурою, тому що процесуальні можливості і права Міністерства внутрішніх справ не дають їм змоги займатися цією справою на відповідному рівні. На сьогоднішній день я вдячний Генеральній прокуратурі за абсолютне розуміння. Мені здається, що крім людського розуміння з’являється ще й те, що називається політичною волею.

Я не допускаю, що будь-яка серйозна кримінальна справа в Україні розслідується без відома президента України. І те, що сьогодні, вперше за весь період, під час звернення паралельно із заявою, що мають бути доведені до кінця справи убитих журналістів, було сказано «і видатних державних діячів» - мені здається, що це наслідок недавньої розмови між генеральним прокурором і президентом. Тому я надіюся, що буде політична воля, тому що цю справу тільки експертизами розв’язати не можна. Потрібні серйозні допити.

«Обозреватель»: Деякі експерти, зокрема, і гості ОБОЗу, стверджують, що порушення кримінальної справи проти Леоніда Кучми не мало на меті встановлення дійсних замовників вбивства журналіста. Чи не відбувається те саме із справою щодо загибелі вашого батька?

Тарас Чорновіл: Я думаю, що виходити на завершення справи по Георгію Гонгадзе якимось чином доведеться. Після того, як відкрита справа по Кучмі і відбулися певні звинувачення, просто зупинитися і знову повернутися до того факту, що винен тільки Пукач, так само, як по справі мого батька заявити, що винен тільки водій Куделя, вже в принципі неможливо.

Чи назвуть безпосередніх замовників, чи організують процес в тому способі, що Кучма просто вчинив дії, які виглядають як підбурювання, але не містили складу злочину, а далі все буде переведено на Фере і на Кравченка – мені сказати важко. Але очевидно, що виправдального вироку для Леоніда Кучми, певне, вже не буде. Я думаю, що по ньому справа може закінчитися закриттям за нереабілітуючими обставинами, тобто виходячи з того, що є термін давності. Прямої причетності до вбивства, очевидно, не буде встановлено.

Що стосується справи мого батька – я буду мати певну надію, що справа дійсно буде завершена, тоді, коли побачу, що її розслідують приблизно такими ж методами, як розслідується справа Георгія Гонгадзе. Тому допит цілого ряду знакових постатей того періоду, встановлення ситуації, яка була в той період, встановлення всіх взаємозв’язків - очевидно, це і є основна робота для слідчого.

Я ніяким чином впливати на слідство не буду, але за будь-яких обставин, якщо слідчі до мене звернуться, я, очевидно, якісь поради, підказки готовий давати. Хоча я думаю, якщо є політична воля, то слідча група може працювати на найадекватнішому рівні.

«Обозреватель»: Кого ви порадите допитати по справі загибелі В’ячеслава Чорновола?

Тарас Чорновіл: Говорять, що я ледь не звинуватив у вбивстві мого батька Віктора Ющенка. Я би хотів надати деякі розшифровки. Я не маю звички звинувачувати без рішення суду, я можу виносити моральні звинувачення.

Щодо Ющенка я просто вважаю, якщо справа набере серйозного розгляду, потрібно, щоб він був допитаний по кількох епізодах. Перший епізод зв’язаний іще з періодом до вбивства. Це, зокрема, нарада, яка проводилася в кабінеті Ющенка у Національному банку з лідерами і представниками цілого ряду національно-демократичних сил. Основне питання, яке стояло на порядку денному – що робити з Чорноволом, який не дає можливості перетворити Ющенка на лідера всіх національно-демократичних сил. Ця зустріч відбулася наприкінці 1998 року, в той період, коли вже активно починався фактор розколу Народного Руху України.

Другий момент. Я би дуже хотів, щоб ґрунтовно було проведено допит Віктора Андрійовича і Олександра Волкова з приводу діяльності одного з найголовніших штабів Леоніда Кучми на виборах 1999 року – фонду «Соціальний захист». Віктор Андрійович був у ньому головою, Волков тоді формально не «світився», хоча де-факто повністю цим фондом керував. Через цей фонд, на відміну від фонду «Соціальна допомога», яким керували Пінчук і Деркач, здійснювалися всі основні організаційні, юридичні передвиборчі операції.

Фонд Волкова мав два суттєвих відділення. Центральний офіс містився в Києві. Друге відділення, звідки, як говорять, виносилися гроші чемоданами, звідки виходили певні сумнівні особистості, де був спортзал для тренування певних бандитських груп. Цей фонд в той момент був під формальним управлінням Віктора Ющенка. Цьому фонду була підзвітна, принаймні, одна силова структура – Міністерство внутрішніх справ.

Я маю всі підстави припускати, що по даному фонду приймалося рішення про те, щоби усунути з виборчої кампанії В’ячеслава Чорновола. Спочатку – політично. Ніхто не збирався вбивати В’ячеслава Чорновола до того моменту, доки була активізована стадія його політичного розгрому. Коли фактично повністю був подоланий розкол, В’ячеслав Чорновіл виходив на виборчу кампанію з іншими базовими основами. Я не знаю, чи він би переміг, але, очевидно, в фонді бачили, що основна доктрина – «Кучма проти комуніста» - руйнується на очах. У зв’язку з цим я вважаю, що в цьому фонді приймалися всі основні рішення.

Тому Віктора Андрійовича мають допитати по цьому фонду і по його особистих відносинах з Юрієм Кравченком. Вони були найближчими друзями. За свідченням достатньо великої кількості людей Кравченко у присутності Ющенка розпікав міліцейське начальство за те, що вони навіть «вбити по-людськи не можуть» – йому зараз доводиться виступати клоуном перед «журналюгами», як він казав. Я би хотів, щоб Віктор Андрійович розповів, чи він був дійсно присутній на тій зустрічі, які були його особисті відносини з Юрієм Кравченком і наскільки відверто в його присутності там розмовляли.

Я думаю, це може дати певні ниточки, які поведуть далі до розкриття справи.

«Обозреватель»: Якими іще фактами може поповнитися доказова база, кого іще варто допитати?

Тарас Чорновіл: Це буде вирішувати все-таки слідчий. Я собі ніколи не дозволяв лізти в слідчі дії і якимось чином втручатися в роботу слідчих. Але, на мій погляд, слідству є сенс проглянути з особливою прискіпливістю процес попереднього слідства і розглянути ті обставини, коли слідству відверто заважали. Дуже чітко можна побачити, коли знищувалися певні матеріали в Кіровограді по стеженню за машиною В’ячеслава Чорновола за день до приїзду слідчої групи.

Можна побачити, хто створював серйозні проблеми для слідчої групи, погрожував слідчим, що проти них відкриють кримінальні справи за те, що вони провели ексгумацію третього учасника подій, який теж був в КАМАЗі на прізвище Шолом – особи з дуже дивною біографією, яку ми підозрюємо в координації вбивства безпосереднього в автомобілі. Він в певний період помер за дуже дивних обставин, а після ексгумації в його останках була знайдена гігантська кількість отруйних речовин. За цю ексгумацію слідчу групу ледве не пересадили.

Знайти людей, які тоді робили ці вчинки, знайти тих, хто давав їм ці доручення – і відкривається певна ниточка. Таких ниточок є дуже багато, просто слідство ними практично ніколи не займалося. Все зводилося до теми ексгумації і нічого більше.

Я дав свій дозвіл на ексгумацію і його ніколи не відкликаю, але в мене є дуже великий сумнів, чи не є це звичайним тупиком. Незалежно від того, у зв’язку з чим виникли ці дивні сліди на черепі В’ячеслава Чорновола, це не дає відповіді ні на що. Ну, підтвердиться, що було добивання кастетами, в чому я дуже сумніваюся, що саме так було. Тоді просто питання про те, чи це вбивство, чи не вбивство, відпаде назавжди. А якщо немає? Якщо це звичайний наслідок аварії?

Відповіді на те, чому відбулась аварія, чому блокувалося розслідування, чому стільки свідчень про те, що це є вбивство, ця експертиза не дасть. Тому, не заперечуючи можливості такої слідчої дії, я все-таки вважаю, що основні слідчі дії мають бути щодо свідків і щодо можливих учасників.

Читайте новини за підсумками прес-конференції:

Чорновил: Мельниченко должен был предотвратить убийство Гонгадзе

Чорновил: Кучма не дождется оправдательного приговора

Дивіться відеосюжети:

Чорновил рекомендует допросить Ющенко

Дело В.Чорновола собирались закрыть

Мельниченко должен был предотвратить убийство Гонгадзе

Ющенко был лучшим другом Кравченко

Чорновіл: Ющенку варто поставити два запитання