newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Новак: бізнесу не варто працювати з нелегітимною Київрадою

Новак: бізнесу не варто працювати з нелегітимною Київрадою

Каденція нинішньої Київради почалася у 2008 році. Відтак цей орган успішно пережив і зміну президентської влади у 2010-му, і відставку Чернівецького у 2012-му, і добігання кінця власних повноважень. Якби не штормило "зовні", на Хрещатику, 36 все так само "сухо і комфортно". І якщо теперішній склад Київради досидить до 2015-го, це буде найдовша каденція з усіх відомих. А досидіти Київрада має шанс: парламентарі так не призначили дату виборів у столиці, і, навіть попри те, що частина опозиціонерів бойкотує нині Київраду як нелегітимну, більшість у раді таки є, отож рішення можна ухвалювати. Щоправда, всі їх згодом можна буде скасувати як прийняті невідомо ким, але це буде ще нескоро. Тож поки уламки Київради, що не визнають власної політичної "смерті", насолоджуються моментом. А "Обозреватель" бесідує з депутаткою ВР від фракції УДАР Наталією Новак на класну тему – "хто винен" і "що робити"…

Видео дня

- Пані Наталіє, чи бували прецеденти ситуацій, подібних до тієї, що нині склалася у Київраді? Як в такому випадку вирішувались така колізія?

- Прецедентів такої ситуації не було. Принцип безперервності влади реалізується саме через вибори. Якщо повноваження представницького органу влади добігають кінця, як це відбулося у випадку київського мера та Київради, мусять відбутися вибори. Тут ми маємо справу з порушенням Конституції, порушенням прав громадян обирати та бути обраними.

- Отож, з кінця травня Київрада не легітимна. Конституційний Суд сказав своє – традиційно невиразне! – слово. Верховна Рада провалила кожну зі спроб призначити вибори. Ситуація патова?

- Київрада наразі не легітимна. І Київраду, і київського міського голову обирали за старої редакції Конституції, де термін повноважень міських голів складав 4 роки, місцевих рад – 5 років. Закон зворотної сили не має. Але певні кола посилаються на закон про місцеве самоврядування, де мовиться про те, що орган влади продовжує виконувати свої функції до приведення до присяги новообраних депутатів. Але ця норма має на увазі, що вибори проголошено! Тоді як в випадку Києва вибори навіть не заплановані на найближчий час

Що стосується рішення Конституційного Суду, то КСУ не говорив про те, що вибори у столиці слід відкласти до 2015 року, він лише роз’яснив, як його про це й просили, що наступні чергові вибори мають відбутися у 2015-му. І це все, крапка… Де-факто КСУ переклав відповідальність за рішення по цьому питанню на Верховну Раду, обов`язок котрої – призначити вибори.

В тому, що Рада таке рішення не приймає, я бачу ознаки злочину та політичної корупції . Дотримання Конституції та законів України підмінене принципом політичної доцільності, що є ознакою не правової держави. Втім, не існує такого закону, який би дозволяв колишнім депутатам Київради привласнити собі повноваження, адже кияни обирали їх терміном на 5 років.

- Тим не менш, Київрада збирається на засідання. Яким чином вона прийматиме рішення?

- Київрада, якщо збиратиметься на сесію, ухвалюватиме ряд рішень. Ці рішення будуть торкатися земельних питань, бюджету міста, його майна тощо. Складно говорити про відповідальність конкретних депутатів за таку ситуацію, радше тут йдеться про колективну безвідповідальність. Адже рішення, які будуть ухвалювати у такий спосіб, потягнуть за собою нанесення збитків столичній громаді. Секретар Київради, якщо підпише такі рішення, долучається до скоюваного злочину.

В подальшому це можна трактувати як перевищення владних повноважень та незаконне їх привласнення. Рішення, прийняті в незаконний спосіб, тягнуть за собою незаконні наслідки, тобто нанесення збитків громаді в особливо великих розмірах і ті, хто буде їх підписувати та виконувати, може бути в подальшому притягнутий до кримінальної відповідальності, тому що будь-яка посадова особа і будь-який громадянин має діяти відповідно до Конституції та законів України.

- Що пропонує конкретно ваша фракція? Як ви ставитися до ідеї обнуління списків? Що це дає практично?

- Фракція УДАР вважає свої повноваження у Київраді такими, що добігли кінця. Щодо обнуління списків та складання повноважень. Не можна скласти те, чого вже не існує. Тому подавати заяву на складення повноважень – це навіть незаконно, бо ми таким кроком визнаємо, що Рада легітимна. Наша фракція не буде брати участі у жодному голосуванні. Наші депутати будуть присутніми на сесіях Київради виключно задля контролю та моніторингу. Незаконно прийняті рішення Київради будуть оскаржені нами у суді, і в разі обрання нової ради скасовані.

Що стосується того, що "Батьківщина" подала заяву про обнуління списків, то, як показує практика, такі акції носять радше популістський характер, тому що для обнуління списків потрібні особисті заяви людей, які включені в такі списки включені.

- Новообрана Київрада, кажете ви, може скасувати всі рішення, за які встигнуть проголосувати на Хрещатику, 36 зараз. Чи не запізно це буде робити за рік-два?

- Так, наслідки можуть бути незворотними, а кошти – вже витраченими… Як роблять бізнесмени? Купуючи земельну ділянку, майже відразу її перепродають… Кінці знайти буде непросто. Але представників бізнесу слід застерегти відносно того, що "співпраця" з нелегітимною Радою принесе їм більше ризиків, аніж прибутків. Все це разом узяте не тільки не піднімає рейтинг Києва, а й робить його вкрай непривабливим для інвестування.

- Що собою зараз представляє Київрада? Які в ній політичні розшарування? Яка розстановка сил?

- В Київраді спочатку була більшість Черновецького, яка потім розпалася. Але нікуди не поділася аморальність представників цієї більшості, які сподіваються й далі гріти руки на земельних розподілах тощо. А для маскування наступну сесію Київради, котра запланована на другу декаду липня, запропоновано оголосити "соціальною". І кількісно депутатів для ухвалення рішень вистачає.

При цьому буде проводитися контр-агітація щодо противників такої сесії: дивіться, мовляв, оці люди не бажають працювати на користь киян і виступають проти соціальних перетворень… Але які б питання не розглядалися такою "Київрадою" – все це не робить її діяльність легітимною.

З обраних колись на виборах 2006 року лишились тільки наша фракція, фракція "Батьківщини" та "Регіонів". Блок Черновецького розпався. Блок Литвина оголосив про саморозпуск. Утворилася велика кількість доволі незрозумілих фракцій. Фактично Попов переформатував Київраду під себе і та сама більшість, яка колись працювала з Черновецьким, тепер залюбки співпрацює з Поповим.

- Лишається одне: виламати двері у Київраду, як це зробила "Свобода" і заблокувати її роботу зовсім або, захопивши заручників, вимагати проведення виборів…

- Силові методи ми не вітаємо. Діяти слід в законодавчому полі. Але нехтуючи законами, влада сама провокує подібні дії – людям нічого не залишається, як вдаватися до силових методів вирішення наболілих проблем. Тому фракцією "УДАР" у Верховній раді неодноразово подавалися проекти постанов про проведення в Києві виборів київської міської ради та міського голови. Київ не може жити поза законодавчим полем України, як і інші міста, він потребує реального самоврядування, а не самозваної влади.