, view = metaData.view != null ? string.Join("|", metaData.view) : null})

Бродський: бізнес треба позбавити паперової тяганини і ходіння по кабінетах

23

У цьому році Україна підстрибнула відразу на 66 позицій у категорії "Реєстрація підприємств" рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business, який готує Світовий банк. Рвучкий стрибок зі 116 місяця у 2012 році на 50-те у 2013-му готувався кілька років, протягом яких було ухвалено чимало законів, що полегшують реєстрацію бізнесу. Зокрема, було скасовано свідоцтво про державну реєстрацію суб’єкта, витяги та довідки, введені електронні ключі тощо.

Наразі уряд схвалив і підготував на розгляд Верховної Ради ще один законопроект – "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків". Він має забезпечити вільний і безоплатний доступ до інформації із держреєстрів, що містять відомості про суб’єктів господарювання.

Як ухвалення цього законопроекту вплине на процедуру реєстрації бізнесу, "Обозреватель" запитав у голови Держпідприємництва Михайла Бродського, який неодноразово виступав за запропоновані нововведення.

- Що нового принесуть ці зміни? Здавалося б, не так давно прийняли новий Податковий кодекс, утворили єдине Міністерство доходів і зборів, і знову - чергові зміни.

- Удосконалення не має меж. На тому, що потрібно вносити зміни у податкове адміністрування з метою полегшення процедур для підприємців, я наголошував ще у 2010 році. Про електронне урядування вже давно говорять, проте лише зараз є конкретні кроки. Свого часу я наводив приклад Естонії. Незважаючи на всі анекдоти про нібито повільність естонців, за останні кілька років вони змогли вийти на перше місце в питаннях Інтернет-банкінгу. В 2011 році майже 95% податкових декларацій там було подано в електронному вигляді. Ось до чого слід прагнути.

- Про які саме зміни ми говоримо?

- У першу чергу, потрібно відходити від радянської бюрократії. Потрібно позбутися паперової тяганини і ходіння по кабінетах, щоб поставити одну печатку або здати звітність. Перші кроки вже зроблено - це скасування свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта, скасування витягів та довідок. Є звітування податковій в електронному вигляді і видача електронних ключів – це була моя ініціатива, я на цьому наполягав. Ще один крок - сьогоднішній законопроект, який, я дуже сподіваюся, буде прийнятий.

- Ви хочете сказати, що цей законопроект прибере бюрократію і зайві папери?

- Ні, але значно сприятиме їх зменшенню. Після ухвалення даного законопроекту вже не треба буде отримувати свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ та єдиного податку, а також довідки про взяття на облік у податковій. Всю інформацію про те, що підприємець є на обліку в Міндоходів і зареєстрований як платник ПДВ або працює на спрощеній системі, - можна буде отримати на єдиному веб-порталі. Законопроект передбачає, що всі ці дані будуть одразу оприлюднюватися. Якщо підприємцю потрібен буде витяг, то після оформлення він зможе його отримати безоплатно протягом 5-ти днів.

- І розробники, і експерти зазначають, що цей законопроект допоможе українцям у відкритті бізнесу, нібито це стане простіше і швидше. Що саме мається на увазі ?

- Раніше, щоб отримати свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ, доводилося протирати килими в коридорах біля кабінетів. А тепер підприємці отримують відкритий безкоштовний доступ до реєстрів - зайшов на сайт, знайшов дані, якщо потрібно, взяв витяг з держреєстру. Це економить час, бо дозволяє прискорити реєстрацію підприємства та подання звітності. Насамперед, такі зміни допоможуть малому та середньому бізнесу. І не потрібно буде повідомляти про об’єкти оподаткування за їхнім місцезнаходженням. Це можна буде зробити за місцем основного обліку.

- Всі ці дані також будуть у реєстрі?

- У реєстрі будуть всі необхідні для податкової дані. І інформацію про об’єкти, які має підприємець, також зведуть в одну систему. Просто уявіть, що у вас як у підприємця таких об’єктів кілька, всі у різних містах, я не кажу вже про різні області, і щоб подати звітність, необхідно добре покататися по Україні. Ще одна важлива зміна: якщо інформацію внесено до ЄДР, підприємець звільняється від необхідності повідомляти про зміни у своїх даних - можна не бігати по інспекціях з папірцями.

- У поясненні до законопроекту зазначається, що його реалізація допоможе піднятися Україні в рейтингу "Doing Business"…

- Законопроект підготовлено згідно з планом заходів, який Уряд схвалив на початку року, та має на меті підвищити позиції України у рейтингу "Doing Business". Полегшення життя бізнесу – ось наша мета. Я вважаю, що наступним повинен бути крок, коли планові перевірки можна буде зробити "електронними". На мою думку, податкові мають переходити на аналітичні підходи у роботі.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги