УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Гриценко: робота з консолідації не завершена

Гриценко: робота з консолідації не завершена

Сенсації не вийшло: переговори між опозиційними силами щодо спільної відмови від новонабутих депутатських місць зайшли у ту стадію, після якої зрозуміло: нічого насправді не буде. Не далі як у неділю Анатолій Гриценко, один з лідерів об’єднаної опозиції, написав у Фейсбуці, що після мозкового штурму, здійсненого ним, Яценюком та Турчиновим, було вирішено запропонувати іншим лідерам партій-партнерів обнулити списки та зобов’язати опозиційних депутатів-мажоритарників відмовитися від мандатів. Аби Рада VII скликання, маючи у своєму складі менше 300 голосів, стала нелегітимною.

"Тільки що вніс пропозицію: негайно (завтра, максимум – у вівторок) скликати з’їзд ВО "Батьківщина" – обнулити і партійний список, і список мажоритарників", – писав Гриценко у неділю. Між тим настало завтра (тобто понеділок), і з розмови з самим Гриценком стало ясно, що ніяким з’їздом наразі не пахне. Ба навіть позиція УДАРу Кличка та "Свободи" Тягнибока на сьогодні не є зрозумілою для їх власних партнерів по опозиції. Принаймні, таким був стан справ на ранок понеділка. Насправді нічого несподіваного у цьому немає: "Обозреватель" вже писав про те, що ризик такого кроку є надто великим для опозиції. Хоча сам ініціатор здачі мандатів продовжує наполягати, що розпустити Раду – єдиний на сьогодні вихід.

- Пане Анатолію, чи буде проведений з’їзд опозиції, заанонсований вчора?

- Та ініціатива, з якою я виступив – щодо визнання Верховної Ради недійсною (як обраної нечесним шляхом), за умови, якщо влада не припинить фальшувати вибори) – може бути реалізована тільки в одному випадку: якщо три опозиційні політичні сили – об’єднана опозиція, партія Віталія Кличка УДАР та ВО "Свобода" виступлять консолідовано.

Лише ці три політичні сили можуть заблокувати роботу Верховної Ради та ставити питання або про приведення підсумків голосування у відповідність до реальних результатів волевиявлення, або про проведення повторних виборів.

- То як стосовно консолідації?

- "Батьківщина" проводила вчора раду опозиції і ухвалила резолюцію, останній абзац якої чітко говорить: якщо Янукович не виконає наші вимоги, не виключить махінації з процесу підрахунку голосів і не забезпечить встановлення правильних результатів волевиявлення, ми готові до того, аби визнати новообрану Верховну Раду нелегітимною і готуватись до позачергових виборів. Тобто "Батьківщиною" перший крок зроблено.

- А іншими?

- Ми також прийняли рішення протягом сьогоднішнього-завтрашнього дня провести консультації з Віталієм Кличком та Олегом Тягнибоком і чітко зафіксувати їхню позицію з цього питання, а також розібратися у тому, чи є у нас єдність. І лише після цього можна говорити про визначення дати з’їзду чи з’їздів, на котрих прийматиметься відповідне політичне рішення.

- Тобто особисто ви або Яценюк з Турчинов з лідерами УДАРу та "Свободи" іще не зв’язувались, і їхня позиція вам невідома?

- Я сказав те, що сказав: сьогодні-завтра мають бути проведені усі консультації, після яких будуть визначені наступні кроки. Робота з напрацювання єдиної консолідованої позиції не завершена.

- Припустимо, така позиція досягнута. Опозиція усвідомлює власні ризики, пов’язані з проведенням позачергових виборів? А також усі мінуси такого кроку?

- Засідання ради опозиції було досить тривалим – понад півтори години, і ми встигли обговорити усі ризики: юридичні, правові, фінансові. Ми розуміємо, що таких ризиків багато. Але на іншій шальці терезів лежить також чимало – чи змиримося ми з тим, що на перебіг виборів впливає "Беркут", а продажні суди одним незаконним рішенням скасовують голоси тисяч людей. Такого навіть у часи Леоніда Кучми не було. Навіть зараз, поки ми з вами розмовляємо, на округах чиняться злочини. Ми що, все це так і залишимо безкарним? Я не хочу жити у такій країні.

- Перш ніж здавати мандати, їх треба офіційно отримати. Тому спочатку опозиція зайде до парламенту, складе присягу, а далі буде видно, я правильно розумію?

- Я не хочу зараз обговорювати подібні юридичні питання.

- Чому?

- Якби у 2004 році суспільство, замість того, аби дати відсіч брутальним фальсифікаторам, сиділо б та виписувало юридичні рішення, не було б помаранчевого Майдану. Якщо відповідне політичне рішення буде прийнято, воно буде і реалізовано. Все інше є другорядним. Зараз головне – домовитись про консолідовані дії.

- Припустимо, лідери партій між собою домовляться. А ви впевнені, що подібне рішення підтримають депутати-списочники і – особливо – депутати-мажоритарники?

- Коли формувались об’єднана опозиція, до котрої увійшли вісім партій, зокрема, і "Громадянська позиція", яку я очолюю, ми зафіксували базові принципи такого єднання. Серед таких принципів – персональна відповідальність лідерів партій за своїх людей.

Зараз ви берете інтерв’ю у мене, лідера "Громадянської позиції", і я вам кажу, що відповідаю за представників своєї партії – і тих, котрі включені до партійного списку, і тих, які балотувались на округах.

На момент нашої розмови я отримав згоду усіх цих людей – згоду на те, аби відмовитись від мандату, якщо буде прийнято відповідне рішення. Я несу за них відповідальність, так само як несуть відповідальність за своїх людей Турчинов, Яценюк, Соболєв, Гримчак, Тарасюк, Кириленко та Катеринчук.

- Гаразд, але чому не піти простішим та дієвішим шляхом – наполягати не на позачергових виборах, які можуть зайти у глухий кут, а на перерахунку голосів на окремих округах? Там, де, як вважає опозиція, права її висуванців були порушені?

- Ми зараз це робимо. Ми зараз не вилазимо з судів, така робота йде…

- І?... Ви вважаєте це недостатнім?

- Ми пройдемо цей шлях до кінця, але якщо влада не схаменеться, будуть інші кроки, більш радикальні…

- Ви підтримуєте заклик до відставки Яценюка з посади лідера опозиції як особи, що провалила виборчу кампанію?

- Ні, подібні істеричні заклики я не підтримую. Це все йде не від великого розуму.

- А як в такому разі особисто ви оцінюєте проведення кампанії?

- Коли будуть отримані її остаточні результати, тоді говоритимемо про підсумки кампанії в цілому – і на центральному рівні, і в областях. Оцінка буде дана публічно – в рамках з’їздів партій, які входять до складу об’єднаної опозиції.

Ви пам’ятаєте, як ніхто не вірив у те, що вісім партій здатні об’єднатися і говорити одним голосом. Але це сталося. Так само ми діятимемо і після завершення кампанії. Зараз важливо, щоб ніхто не схибив, бо тоді довіра людей буде втрачена. Така єдність важлива і в середині суспільства, яке вже не сприймає брутального тиску.