Ляпіна: сенсорну кнопку відтермінували

51

Ксенія Ляпіна, обрана до Верховної Ради по мажоритарному округу Києва, давала інтерв’ю "Обозревателю" за півгодини до того, як парламент було разблоковано, а опозиція та більшість прийшли до спільної згоди. "Зміни до регламенту проголосують руками", – заанонсувала Ляпіна. А відтак, казала вона, депутати голосуватимуть картками, але пильно назиратимуть один за одним. Хай, мовляв, хтось тільки спробує скористатися чужою карткою…

У підсумку сталося трохи не так, як казала пані Ксенія. Зміни до регламенту проголосували, як звичайно, – картками. Під загальні аплодисменти та тріумфування. Тепер справа за малим: дотримуватись цих самих змін, добутих у таких боях і в такому жорсткому протистоянні. Як воно буде – покаже час. А поки що – про те, чого чекати від процедури голосування надалі.

- Пані Ксенію, то ідею з сенсорною кнопкою наразі відтермінували?

- Відтермінували, але, зауважте, не ми. Ми неодноразово говорили, що наша мета полягає не в кнопці, а в забезпеченні персонального голосування. Тому ми готові йти на компроміси, які дозволять вивести ситуацію в Раді на персональне голосування. Зараз зупинились на проміжному варіанті: змінах до законодавства, котрі зобов’язують до певної процедури.

- В чому полягають зміни?

- Якщо хтось з парламентарів бачить, що депутат голосує чужими картками, він називає прізвище того депутата, якого в залі немає, але чия картка проголосувала. Якщо людини дійсно нема, картка вилучається, а рішення переголосовується. Таким чином, ми досягаємо результату, якого ми хотіли. Така процедура дає певні гарантії, хоч і не стовідсоткові.

- А як щодо Ради-4?

- Ну, бачите, "регіонали" кажуть, що Рада-3 їх не задовольняє, вони в неї і чай заливали, і що тільки не робили… Потрібна Рада-4… Будь ласка, якщо їм треба попрацювати з фахівцями і створити таку систему, в яку чай буде неможливо залити – ми нічого не матимемо проти. Для нас головне завдання – не технічний комплекс ввести, а досягти персонального голосування.

- Яким чином ви збираєтесь забезпечити контроль за чужими картками? Депутат голосуватиме сам за себе і крутитиме головою направо-наліво?

- Так, він контролюватиме ситуацію. Принаймні, під час тих голосувань, які є особливо важливими.

- По-моєму, це досить марудна процедура…

- Але саме з цього почалося наше блокування – з того, що ми звернули увагу, як більшість голосує чужими картками. Ми це зафіксували, подали звернення, але потім побачили, що з цим ніхто нічого не збирається робити. Але головне в тому, що голосування-то вже відбулося! І "прокрутити" назад його не можна… Зараз такий принцип скасовується. Зафіксували порушення – рішення переголосовується з вилученням картки порушника… Так, поки що все це виглядає обтяжливо, але як проміжний варіант може спрацювати.

- А чи буде покараний депутат, який голосував чужою карткою?

- Хороше питання. Але – ще раз повторюю – нагальною була інша проблема: як забезпечити персональне голосування… Ми навряд чи можемо ввести покарання для депутата, тому що така міра вимагає окремо розроблених змін. Тим більше, що реальне покарання для депутата (особливо для депутата з більшості) повинно полягати не у системі штрафів…

- Та певна річ… Тут також мало б бути вилучення картки…

- Так, але тут треба ледь не до Конституції зміни вносити, бо це вже зачіпає повноваження народного депутата. Так, він порушник, але такої підстави – щодо позбавлення його права голосувати – у Конституції не прописано. Це питання потребує серйозних юридичних розробок.

- А як щодо голосування руками? Від цієї ідеї остаточно відмовились?

- Воно має свої серйозні вади. В цьому випадку лічильна комісія може "випадково помилитися", і зафіксувати це буває дуже й дуже складно.

- Вже пораховано, скільки може коштувати Рада-4?

- Цього я не знаю, і мені сумно, що йде гра довкола якихось технічних питань. Вважаю, що цілком можна було запровадити і Раду-3. Але Рибаку хочеться погратися з дорогими іграшками – нехай. Цей уряд краде в таких масштабах, що це будуть не найбільш суттєві збитки.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости