Примите участие
в розыгрыше
планшета на Android Участвовать
Приз
МирСпорт

/Блоги - Рынки и компании

Відвернути дефолт

19.8т

Кілька відомих експертів, з якими я співпрацюю, попереджають: на нас чекає нова широкомасштабна криза і дуже імовірний дефолт. Якщо Україна і надалі буде плисти за течією.

Не випадково я багато писав останніми місяцями про необхідність прискорення системних реформ і неприпустимість нехтування економічними питаннями з боку влади.

Коротко поясню ситуацію.

Зовнішні борги.

Протягом найближчих 4 років на виплату відсотків і погашення зовнішніх державних боргів необхідно буде витратити більше 27 млрд. доларів. З урахуванням потреб приватних компаній ця величина може скласти близько 40 млрд. доларів.

Борг України вже наблизився до 100% ВВП, та ми виплачуємо лише за відсотками на рік більше, ніш заробляє вся економіка. Минулого року на виплату відсотків ми віддали більше 4% ВВП, а економіка зросла лише на 2,5%.

Зовнішня торгівля

Продовжує зростати негативне сальдо зовнішньої торгівлі. Простіше кажучи, ми знову продаємо за кордон менше, ніж закупаємо. Це означає додаткову потребу у валюті. Більшість експертів, з якими я спілкувався, не бачить можливості вийти на позитивний торговий баланс найближчими роками. Потрібно серйозно зміцнювати просування вітчизняного експорту. Переважно високотехнологічного.

Де взяти валюту?

Є два шляхи, аби знайти такі гроші. Перший – кардинальне збільшення іноземних інвестицій, другий – нові борги. Півтора найближчі роки у нас підуть на вибори. Політичне протистояння точно не додасть оптимізму закордонним інвесторам, а якість нашого бізнес-клімату останніми роками точно не покращилась. Тим більше, що нас врятують іноземні інвестиції не менші, за 10 млрд. доларів на рік.

За умови замороження програми МВФ, а останній транш Україна отримала на початку квітня 2017 року, український уряд почав залучати достатньо дорогі кошти через продаж приватним іноземним інвесторам своїх облігацій. Нагадаю, минулого вересня будо розміщено євробондів на 3 млрд. доларів (на 15 років). А потім наш Мінфін продавав на ринку облігації внутрішньої позики, у тому числі валютні. Значну частину останніх боргів треба буде віддати цієї осені та наступної весни. Тобто – ще до президентських виборів. За прогнозом НБУ, у 2018-2019 роках планується додатково залучити ще 4 млрд. доларів через урядові цінні папери.

Негативний сценарій.

Якщо ще до виборів погіршиться ситуація на світових ринках для нашого експорту, якщо політичне протистояння буде нагнітатися, і якщо більшість спекулятивних інвесторів вирішить вийти з українських облігацій, Україна потребуватиме значно більше коштів. А взяти у борг можна буде вже набагато дорожче.

Згадаймо ще можливість країни-агресора підсилювати ескалацію бойових дій на Донбасі, а також розгойдувати політичну ситуацію через своїх агентів.

Якщо усі ці фактори зійдуться разом, можемо мати значний дефіцит валюти та тиск на гривню.

Проте, я думаю, що скоріш за все владі вдасться дотягнути до президентських виборів без чергової девальвації нашої національної валюти. За рахунок нових боргів та спустошення і без того скромних золотовалютних резервів.

Але це лише відкладе проблему і поглибить кризу у майбутньому.

Важливість зміцнити фінансову систему.

Згадаймо, що реальне оздоровлення та зміцнення банківської системи насправді до кінця не відбулося. Я неодноразово писав, як гальмуються реформи у цьому напрямку. Україна залишається лідером у світі з частки проблемних кредитів у банківському секторі. Частка так званих поганих активів (non-performing loans) досягла станом на 1 квітня 56.4% (!). У період широкомасштабної кризи 2008-2009 рр. максимальне значення цього показника не перевищувало 40%, а критичним є показник в 25-30%. Нагадаю, що за цим показником найближче до України є Кіпр. Там рівень проблемних кредитів, на відміну від нас, останніми місяцями зменшується і становить близько 44%.

Таким чином, за прогнозами експертів, дуже велика імовірність негативного сценарію, за якого банківська система знову не витримає тиску. А це призведе до чергової хвилі втечі капіталів і падіння чергових банків.

Все буде залежати від багатьох факторів Але за поганих умов чергове економічне падіння може сягнути 10% ВВП. Про це, наприклад, попереджає відомий український експерт, виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко.

Якщо ситуація піде за негативним сценарієм, Україні гарантований дефолт вже найближчими роками. Про це зокрема неодноразово заявляв відомий фінансист Ерік Найман.

А якщо згадати досвід Аргентини, де влада згаяли багато можливостей, то можемо догратися і до кількох дефолтів поспіль.

Висновки.

Аби мінімізувати ризики наступної кризи Радикальна партія пропонує об’єднатися навколо наступних напрямків дій:

  • Мінімізувати усі політичні протистояння, наскільки це можливо напередодні президентських та парламентських виборів.

  • Прискорити антикорупційні реформи та реформи усієї правоохоронної і судової систем.

  • Прискорити усі інші перетворення, спрямовані на системне створення сприятливого інвестиційного клімату, стимулів для прискорення економічного зростання та зміни моделі економіки – від сировинної до технологічної.

  • Кардинально прискорити роботу з очищення банківської системи від поганих кредитів та загалом реформи фінансової системи (від захисту прав кредиторів та споживачів фінансових послуг до розвитку усіх секторів фінансового ринку).

    - На тлі прискорення реформ поновити співпрацю із МВФ та іншими міжнародними партнерами, причому перебувати у постійному діалозі, із врахуванням стратегічних національних інтересів України.

  • Окрім того Уряд України повинен вже зараз розпочинати переговори із міжнародними кредиторами про можливе списання та нову реструктуризації наших зовнішніх боргів.

Я розумію, що на тлі передвиборного протистояння все це виглядає вкрай складним. А хто казав, що буде легко? Проте за нас ніхто не відверне від України страшні небезпеки у майбутньому. Якщо не ми, то хто?

Жми! Подписывайся! Читай только лучшее!

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

0
Комментарии
1
2
Смешно
3
Интересно
5
Печально
1
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Показать комментарии
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Наши блоги