newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Блог | "Міні-Маршалл": план буде, мільярдів – ні!

'Міні-Маршалл': план буде, мільярдів – ні!

Українським чиновникам, які нещодавно відвідали старовинне місто Брюссель, знову у жорсткій формі запропонували гроші. Йдеться про так званий "план Маршалла", який ініціює Німеччина щодо України. В обмін на багато дрібних послуг від кітчево проєвропейського Києва, який вже втомив Європу своїми клятвами негайно адаптувати їхні стандарти до традицій Печерських пагорбів.

Видео дня

Як на мене, це – доволі оптимістичний момент, адже на нашу вічно молоду і місцями демократичну державу Захід ще не до кінця махнув рукою.

Німеччина знає, що каже. Бо програма відновлення Європи, названа іменем американського держсекретаря допомогла поставити на ноги не тільки зруйновану бомбардувальниками ФРН, але і ще 16 країн Західної Європи: Англію, Францію, Італію, Голландію. А потім – ще і Японію та деякі інші країни Східної Азії.

На підтримку Європи США витратила 13 млрд тогочасних своїх доларів. На сьогоднішній день – це еквівалент 150 мільярдів! Сума гігантська, але мета ідеї була ще глобальнішою. "План Маршалла" передбачав модернізацію промисловості Західної Європи, усунення торговельних бар`єрів та розвиток континенту – і назагал був виконаний. Європа піднялася з руїни, шлях до об`єднання континенту стартував, політична лояльність до Штатів підвищилася.

Дивіденди США, втім, не обмежилися лише лояльністю з боку європейців: американській економіці треба було терміново нарощувати експорт, а "план Маршалла" передбачив цей нюанс.

План щодо України побудований дещо по-іншому. Просто давати нам гроші – навіть під умови європейського імпорту – ніхто не буде. Бо в інституційному розумінні Україна-2016 ще не доросла до рівня Німеччини-1947. Головна відмінність: у них існувала конкурентна економіка, яка не працювала тому, що союзники зруйнували підприємства. У нас підприємства не працюють тому, що не існує конкурентної економіки.

А те, що у нас називають економікою, насправді являє собою погано узгоджені між собою уламки пострадянської системи продажу сировини за кордон. Варіант, не цікавий ні Європі – бо сировини у нас не так вже й багато, ні самим українцям – бо кошти від цієї бурхливої діяльності так і залишаються на заході: у вигляді офшорних рахунків, яхт, елітної нерухомості.

А тому жодних мільярдів для нас – під розвиток промисловості, як це було для повоєнної Німеччини – не дадуть. Бо, якщо дадуть, то мільярди підуть не в промисловість, а у кишеню відповідальних за отримання європейських коштів. Захід це розуміє і смітити грішми не хоче. "План Маршалла" для України – це створення дієвих засобів контролю за витрачанням коштів: громадянське суспільство, просто ГО, які будуть голосно гавкати, коли побачать щось підозріле. А вже потім, якщо в Україні стануть менше красти, тоді може щось якось колись…

Саме на цьому, як пояснили розчарованим українським чиновникам у Брюсселі, і буде ґрунтуватися їх план підтримки нашої держави, яка дуже потребує коштів, але ще більше потребує порядку.

Для декого це може виглядати образливо, але – якщо об`єктивно - яка країна, такий і "Маршалл" для неї!

Тобто, певну фінансову підтримку нам обіцяють. Але зовсім не суми, еквівалентні тим, які отримала повоєнна Європа від США. Що, треба сказати, виглядає цілком логічно: на створення контролюючих органів треба значно менше коштів, ніж на відбудову заводів та встановлення на них сучасного обладнання.

Та є у цій ситуації і певна нотка оптимізму: офіційний Київ в особі Яценюка та його веселої команди наші європейські партнери фактично притиснули до стінки. Бо Україна сьогодні – це держава-банкрут. А вихід у нашої влади, на відміну від їх веселих донецьких попередників, залишився тільки один: Захід і його правила гри.

Хтось може назвати це ручним управлінням з боку Заходу, - і у якомусь сенсі буде правий.

Та, як на мене, сьогодні країні не до амбіцій. І те, що Європа намагається говорити з вічними камікадзе мовою ультиматумів – це плюс для України. Особливо, якщо ці ультиматуми назвати таким перспективним терміном.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...