Дніпропетровськ: тарифи на проїзд. Де логіка???

1.5т

Доброго дня, шановні друзі! Сьогодні, за звичкою, я розповім Вам, яким чином перевізники у нашому місті заробляють свої гроші, бо ні для кого не секрет, що тарифи на проїзд у нас одні з самих високих в Україні. Однак чисельні порушення діючих в транспортній сфері нормативних актів не дають змоги їх а ні переглянути, а ні знизити.

Давайте почнемо з формування вартості міських перевезень, яка формується відповідно до Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв’язку від 17.11.2009 №1175, і чітко регламентована формулами

1. Т= ( S + P ) – D / Q, грн/пас.

Де: T – тарифи на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, які здійснюються у звичайному режимі руху;

S – планова річна собівартість послуг, грн.;

P – плановий річний прибуток від надання послуг, грн.;

D – планові річні чисті доходи від інших видів діяльності, які пов`язані із наданням послуг;

Q – запланований річний обсяг перевезень пасажирів, пас;

Обґрунтовується перевізником на підставі фактичних показників роботи або встановлюється за результатами обстеження пасажиропотоків;

Далі я наведу формули розрахунків витрат палива, мастил, запчастин, шин та акумуляторних батарей (відповідно).

2. B=B х H=0,01P х (1+0,01D) х H, грн/км.

Де: B – загальні нормативні витрати палива на 1 км. пробігу за конкретних умов експлуатації, л/км.;

H – прогнозована ціна палива, грн/ л;

P – базова лінійна норма витрат палива для конкретної марки автомобільного транспортного засобу, л/100км;

D – сумарний коригуючий коефіцієнт базової лінійної норми, яким враховуються конкретні умови експлуатації;

3. B=0,01 х B х (N1 х M1 + N2 х M2 +N3 х M3 + N4 х M4), грн/км.

Де: B – загальні нормативні витрати мастил на 1 км. пробігу пропорційно витрат палива, л/100л палива;

N1;N2;N3;N4; - норми витрат відповідно моторних, трансмісійних, спеціальних олив(л/100л палива) та пластичних мастил(кг/100л палива);

M1;M2;M3;M4; - прогнозована ціна відповідно моторних, трансмісійних, спеціальних олив(грн/л) та пластичних мастил(грн/кг)

4. B=1/L[N1 х M1 + N2 х M2 + N3 х M3 + "L х (H1+H2)"/1000], грн/км.

Де: B – витрати на матеріали та запчастини на 1 км. пробігу автомобільного транспортного засобу;

N1;N2;N3; - кількість ТО за пробіг L автомобільного транспортного засобу, од.;

M1;M2;M3; - норми витрат матеріалів на одне обслуговування, грн.;

H1;H2; - норми витрат відповідно матеріалів і запасних частин на ремонт на 1000 км пробігу, грн/1000км.

5. B=(D х F)/(H х M), грн/км.

Де: B – витрати на автомобільні шини на 1 км. пробігу автомобільного транспортного засобу;

D – прогнозована ціна автомобільної шини, грн;

F – кількість шин, встановлених на одному автомобільному транспортному засобі, од.;

H – експлуатаційна норма середнього ресурсу шин, км.;

M – коефіцієнт коригування, який враховує умови експлуатації;

6. B=(F х G)/(D х H х M), грн/км.

Де: B – витрати на акумуляторні батареї на 1 км пробігу;

F – прогнозована ціна акумуляторної батареї, грн.;

G – кількість акумуляторних батарей, встановлених на одному автомобільному транспортному засобі, од.;

D – експлуатаційна норма середнього ресурсу акумуляторних батарей;

H – коефіцієнт коригування, який враховує умови експлуатації;

M – фактична інтенсивність експлуатації автомобільного транспортного засобу, км/ місяць.

З цієї інформації стає зрозумілим факт, що одним з основних чинників вартості послуги перевезення є протяжність прокладеного маршруту слідування машин-таксі, та постає цілком логічне питання: "Чому тариф на перевезення пасажирів у майже всіх маршрутках міста однаковий?".

Візьмемо, наприклад, маршрути 136А (вул. Ширшова – БК Шиннік) та 177 (ж/м Лівобережний-3 – ж/м Придніпровськ) та дослідимо факти. На відстані першого у 7,8 км працює 9 машин-перевізників, другого – 23 і 6 відповідно. Найзначніша добова виручка на маршруті спостерігається у вранішній та вечірній часи-пік, коли люди інтенсивно їдуть на роботу, навчання та за справами, а увечері – повертаються додому. На маршруті 136А в цих умовах припадає 3-4 рейси вранці та стільки ж ввечері, а на маршруті 177 робиться лише по 1 рейсу, що, безперечно, впливає на суму виручених коштів.

Активісти ГО "Майдан Січеслав", провівши низку розрахунків та аналітичних порівнянь, вважають, що тарифи на вартість проїзду в маршрутних таксі міста можуть бути ранжовані за відстанню між початковою та кінцевою точкою курсування та становити в межах до 8 км – 3 грн, до 16 км – 3,5 грн, більше 16 км – 4 грн.

А тепер щодо питання міжміських перевезень. До ГО "Майдан Січеслав" звернулися мешканці селищ Новоолександрівка та Братське, які є адміністративними територіями Дніпропетровського району. В своїх поїздках до обласного центру вони користуються послугами двох маршрутів – 226 (Новоолександрівка – БК "Шиннік") та 228 (Новоолександрівка – ДІІТ ) протяжністю 9 км та 16 км відповідно, тарифи на яких розраховані за формулами нормативів приміських перевезень і з весни п.р. становили 5 грн та 6 грн. Члени ГО "Майдан Січеслав" та ініціативної групи мешканців населених пунктів потрапили на прийом до радника губернатора Салкоча О.Ф., який пообіцяв посприяти у вирішенні питання встановлення справедливої ціни проїзду та прийнятних засад організації перевезень. Запрошений директор автоперевізника "Північтранс", який обслуговує маршрути, Донченко С.А. був ознайомлений з вимогами людей по розробці прийнятного графіку руху маршрутних таксі та перегляду ціни проїзду. Через два тижні, зрозумівши що їх вимоги виконані частково та лише на маршруті 228, люди знову прийшли до представників ГО "Майдан Січеслав", які, в свою чергу, ініціювали нову зустріч на чолі з Салкочем О.Ф. та заступником директора Департаменту інфраструктури облдержадміністрації Т. Швецем з розглядом в черзі денній питань, які є для людей нагальними та хвилюючими. Підсумком цієї роботи стало висування припису на розірвання договору по обслуговуванню даним перевізником маршруту 226 та вимоги на подальше усунення недоліків в функціонуванні маршруту 228.

Завітавши наступного разу до кабінету Т. Швеця, активісти ГО "Майдан Січеслав" та ініціативної групи з Новоолександрівки стали свідками телефонної розмови з Донченком С.А. з приводу вирішення питання вартості проїзду та були вражені, що робилось це лише за домовленістю між перевізником та Департаментом інфраструктури і не базувалось ні на засадах нормативних актів, ні на формулах розрахунків з залученням даних про витратність та рентабельність послуг з перевезення пасажирів.

Приємно, коли є порозуміння та питання вирішуються на користь людей і громади, але чому це обов’язково повинно бути результатом "оббивання порогів" адміністративних кабінетів, скандальних "розборок" та "качання прав", а не якісної професійної діяльності всіх причетних до справи? Хто відповість на слушне питання: "Така робота чиновників у транспортній галузі міста та області є небажанням працювати чи фаховою некомпетенцією?".

Одне беззаперечно – і перше, і друге виключає можливість подальшої праці таких чиновників!

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости