НАН України: реформувати, але не знищити

8.7т

Останнім часом лунають численні заклики щодо необхідності реформування Національної академії наук України та наближення її роботи до сучасних форм організації науки у світі. На жаль, на фоні цієї стратегічно правильної постановки питання почало поширюватися зневажливе ставлення до діяльності Академії та з’явилася небезпечна тенденція до значного скорочення її фінансування, зокрема й в проекті Держбюджету на 2017 р.

Як кандидат фізико-математичних наук і колишній співробітник Інституту теоретичної фізики НАН України (до 1992 р.), а також асоційований член всесвітнього "Римського клубу", цілком погоджуюсь що НАН України потребує глибокого реформування та модернізації відповідно до сучасних вимог та кращих світових зразків організації наукової діяльності. Реформування як з метою якісного підвищення ефективності української академічної науки, так і з метою її інтеграції з вищою школою - українськими університетами - для радикального підвищення рівня освіти наших студентів.

Утримувати цього неефективного, академічно-номенклатурного "сталінсько-брєжнєвського монстра" в старому вигляді, як він був створений у 20-70-ті роки минулого століття, без докорінного реформування в майбутньому неприпустимо.

Водночас, я переконаний, що НАН України, поки держава визначиться на законодавчому рівні та реалізує на практиці оптимальну модель її реформування, не повинна бути знищена на перехідному етапі внаслідок суттєвого недофінансуванням її найнеобхідніших мінімальних потреб. Таке недофінансування може призвести до втрати фундаментальної науки в Україні.

Так, наприклад, за останні роки чисельність працівників НАН України зменшилась з 38 тис. до 30 тис., в значній мірі за рахунок талановитої молоді, яка не маючи можливостей реалізувати свій талант і науковий потенціал та розвивати науку в рідній країні, вимушена виїжджати за кордон.

Тому офіційно звернувся до Бюджетного комітету ВРУ щодо необхідності збільшення фінансування НАН України у 2017 р. на на 628 млн. грн. при доопрацюванні проекту Державного бюджету на 2017 р.

Водночас, разом зі своїм колегою Віктором Галасюком створюємо робочу групу фахівців та починаємо роботу над концепцією реформування НАН України та відповідним законопроектом.

Читайте все новости по теме "Блог о жизни" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги