Вже більше року військові та експерти говорять про необхідність розробки відповідних документів, фінансових та економічних розрахунків для початку формування контрактної професійної армії як єдино правильного рішення за даної ситуації.

Всі прекрасно розуміють, що загроза Росії не є тимчасовою національною загрозою і вона, на жаль, триватиме в доволі довгостроковій перспективі. А це означає, що для того, щоб утримувати територіальну цілісність, незалежність України та вирішувати вже нинішні проблеми, пов’язані з Кримом та Сходом нашої держави, необхідна професійно підготовлена, сучасно озброєна та соціально захищена армія.

На жаль, більше року влада знаходила різні відмовки, щоб взагалі не розпочинати бодай першочергові підготовчі роботи для формування такої армії. Незважаючи на те, що ціна підготовки чергової хвилі мобілізації є неефективною і з точки зору організації армії, і з точки зору витрачання на це коштів.

Крім того, в пресі реакція очільників Збройних сил та їх радників на підхід експертів щодо контрактної армії була зневажливо дилетантською: кожен з них називав абсолютно нереальну, "взяту з неба" цифру, мовляв, професійна армія – це "фантастично дорого".

Водночас, виявилося зовсім "недорого" витрачати на шість хвиль мобілізації бюджетні кошти, кошти волонтерів або міжнародних допомог, забезпечувати соціальні програми для тих, хто отримав статус учасника АТО (а це більше 60 000 осіб)… До речі, абсолютна більшість фахівців переконана, що замість розрекламованого проекту "Європейський вал", який перетворили на "український рів", давно треба було би створювати військові гарнізони. Це дало би можливість забезпечити нормальні умови для проживання і підготовки військових та стало би першим кроком до професійної армії.

Натомість останній місяць виявився надзвичайно цікавим, оскільки прем’єр-міністр Арсеній Яценюк нарешті дав вказівку прорахувати "ціну питання" контрактної армії в Україні. Насправді таку вказівку необхідно було дати ще рік тому, але тим не менш… Крім того, начальник Генштабу Віктор Муженко заявив про запровадження короткострокових контрактів з "усіма охочими" українськими військовослужбовцями, які призвані за мобілізацією.

Отже, можна з полегшенням сказати, що крига скресла: позиція тих (в тому числі і мене), що неодноразово наполягали на необхідності формування контрактної професійної армії в Україні, нарешті почута владою!

Натомість з кулуарної інформації, яку я маю, ця добра, позитивна новина не до кінця підтверджується. Виглядає таким чином, що багато експертів і аналітиків, що готуються до виборчої кампанії (в даному випадку до місцевих виборів), порадили прем’єру і його команді активно використати тему контрактної армії.

Не хотілося б, щоб повторилася історія, яка вже неодноразово траплялася під час виборчих кампаній, коли багато відомих політиків під час виборів декларували готовність створення контрактної професійної армії, а після виборів "забували" про цю обіцянку.

Сьогодні ж, в умовах фактичної війни в Україні, переконаний, це не повинно бути черговою передвиборчою обіцянкою.

Створення професійної контрактної армії має бути обов’язковим державним пріоритетом, який зобов’язані всі – і Президент, і уряд, і парламент – зробити реальністю для того, щоб найближчим часом в Україні з’явилась професійна армія, якою би ми гордилися. І тоді би в державі припинилася абсолютно дика ситуація, коли на вулицях чи прохідних підприємств "виловлюють" призовників для того, щоб вони захищали свою батьківщину.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги