"Щит Євфрату": як Росія гаряче підтримує турецьких партнерів

2.7т

За день турецькі війська з авіацією, бронетехнікою та артилерією, за підтримки американської авіації та в умовах масованого приєднання до них опозиційних загонів Вільної армії Сирії (FSA) повністю звільнили населені пункти Джераблус, Каклійя, аль-Хільванійа, Тал-аш-Шаїр, просунувшись таким чином на глибину більше 10 кілометрів. Крім того, вони закріпилися навколо міста Турахам на 15 кілометрів західніше вздовж кордону. Ближче до вечора передові загони FSA просунулися до міста Амаріна.

За час проведення операції було нанесено кілька бомбових ударів по позиціях ІДІЛ, курдських сил народної самооборони YPG та радикального крила SDF, завдано багато ударів з використанням реактивної та гаубичної артилерії. Нечисленні групи ІДІЛ в цьому районі розташовано набагато південніше, отже просуванню турецької армії та FSA чинять опір переважно YPG та SDF.

Туреччина вимагає від курдів повернутися на схід від Євфрату і залишити всі території, де вони не складають етнічну більшість (включаючи Манджиб, де курди також є меншістю; цікаво, що курди є меншістю і в аль-Хасака). Таким чином території від Азаза до Манджибу стають зоною відповідальності Вільної сирійської армії, яка представляє арабську більшість.

Туреччина сподівається, що створення "зони безпеки" вздовж кордону дозволить мінімізувати ризики терористичних атак на свою територію як з боку ІДІЛ, так і з боку радикальних курдських угруповань. Власне, створення зони, вільної від екстремістів і є метою операції "Щит Євфрату".

Американці, в особі Джо Байдена, вже підтвердили свою прихильність цілям та діям турецьких союзників, та попередили, що в разі неповернення на лінію на схід від Євфрату курди залишаться без їхньої підтримки. Зважаючи на потужність американської підтримки YPG, ця погроза є серйозним попередженням. Також ця заява є свідченням цілком притомних взаємин США та Туреччини як союзників по НАТО.

Росіяни також не поспішають підтримувати курдів, особливо на тлі нещодавнього потепління стосунків між Ердоганом і Путіним. Більше того, турецькі ЗМІ рясніють інтерв’ю різноманітних російських експертів та політиків, які гаряче підтримують дії турецьких партнерів в боротьбі з терористичною загрозою в регіоні.

В цих умовах курдські джерела сповіщають про поступове відведення загонів YPG на схід від Євфрату. Загони SDF частково відходять на схід, а частково йдуть в напрямку аль-Баб, щоб розвинути операцію проти ІДІЛ, розпочату в Манбіджі.

На даний момент операція турецької армії та FSA за підтримки авіації західної коаліції виглядає цілком адекватною декларованим обмеженим цілям.

Джерела FSA декларують, що після створення зони безпеки навколо міста Джераблус, вони планують рухати на захід, в напрямку міста Азаз, і створювати суцільну зону безпеки вздовж кордону.

Схоже ані реакція Асада на дії іноземних армій на території його країни, ані його подальша доля в цих умовах вже нікого не хвилюють, навіть його номінальних "союзників"...

Читайте все новости по теме "Блог о событиях в мире" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги