Чому з'являються темні кола під очима і що з ними робити

Темні кола під очима свідчать не лише про недосипання, кажуть дослідники.

Переваги майже безволосого обличчя – очевидні. Відсутність рослинності означає меншу кількість паразитів, а відкриті ділянки шкіри дозволяють поту більш ефективно виконувати функцію охолодження.

Однак, попри те, що оголене обличчя сприяє кращому спілкуванню, оскільки ми можемо передавати наші емоції і почуття за допомогою міміки, воно також безпомилково видає, коли ми втомились або почуваємось недобре.

У більшості випадків поява мішків і темних кіл під очима не свідчить про будь-які серйозні проблеми зі здоров'ям. Але в статті 2007 року, опублікованій у "Журналі косметичної дерматології", бразильська дослідниця Фернанда Маганін Фрайтаг зазначає, що "хоча темні кола під очима зазвичай є в межах фізіологічної норми, більшість пацієнтів турбується через їхню появу і вважає, що вони суттєво погіршують якість життя".

Жінка спить

Особливості стану шкіри, які можуть спричиняти емоційний стрес, варто досліджувати, навіть якщо вони не становлять загрози для здоров'я.

"Темні кола" або "мішки під очима" – звичайно, не медичні терміни. Їх використовують стосовно широкого кола явищ, які мають подібні зовнішні ознаки. Клінічний термін звучить "періорбітальна гіперпігментація", і оскільки ця проблема ніколи не була в пріоритеті у дерматологів, про неї відомо небагато.

Ми знаємо, приміром, що шкіра трохи нижче очей – особливо тонка і тому прозора. В результаті цього кровоносні судини під нею стають більш помітними, а колір шкіри – темнішим.

"Коли хтось скаржиться на темні кола під очима, я маю побачити цю людину, – пояснює Хейлі Гольдбах, штатна лікарка дерматологічного відділення при Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі. – Причин може бути декілька: темний пігмент під очима, особливості падіння світла на обличчя, судини під шкірою".

Щоб з'ясувати це питання, лікарка трохи відтягує шкіру в цій ділянці. Якщо її зовнішній вигляд погіршується, причиною потемніння є особливості судинної системи. Але якщо шкіра стає кращою, то проблема може полягати в її млявості.

Ділянку між носом, очима і щоками дерматологи називають слізною борозною, оскільки по ній стікають сльози, коли ми плачемо. "З віком прошарок жирової тканини під поверхнею шкіри зменшується і слізна борозна стає більш виразною", – пояснює Гольдбах. Це створює своєрідну оптичну ілюзію. Тінь на шкірі в цих ділянках спричинена тим, як світло відбивається від контурів обличчя.

Відтінок шкіри під очима також може вказувати на причину темних кіл. Якщо він синюватий з рожевим або фіолетовим відтінком, причиною потемніння є кровоносні судини. А якщо в ньому переважають коричнюваті відтінки, це свідчить про надлишок меланіну в шкірі, хоча це мабуть найрідша причина темних кіл.

Але найпоширенішим поясненням, відзначає Гольдбах, все ж таки є структурні особливості обличчя через втрату підшкірного жиру в процесі старіння, що надає обличчю втомлений вигляд.

Це не пояснює, однак, чому під очима тимчасово з'являються мішки, коли ми не висипаємось.

"Інша причина мішків під очима – це припухлість, яка з'являється після сну", – відзначає Гольдбах. Причиною цього може бути солона їжа. Якщо перед сном ви наїлися картоплі фрі, мішки під очима вранці майже гарантовані, але це ніяк не пов'язано із втомою.

Вважається також, що темні кола можуть підсилюватись через ультрафіолетове випромінювання, а також стрес, алкоголь і куріння. Хоча дерматолог Рашмі Саркар у статті 2016 року, опублікованій в "Журналі клінічної та естетичної дерматології", пише, що жодна з цих причин – необґрунтована науково.

Емпіричні дані свідчать також про те, що потемніння шкіри під очима, принаймні тимчасове, може з'явитися через алергію, оскільки пацієнти починають терти очі або в них підсилюється сльозоточивість.

Оскільки в більшості випадків темні кола – це тимчасове явище, а також тому, що більшість дерматологів вважають це лише естетичною проблемою, наукових даних щодо лікування цієї проблеми помітно бракує.

На ринку косметологічних послуг пропонують креми для відбілювання шкіри, хімічний пілінг і навіть лазерну терапію. Кислоти, які застосуються в цих препаратах, отримують з грибів і з екстрактів соку грушевих дерев.

Інший спосіб – це різні ін'єкції під шкіру, які діють як наповнювачі. І звичайно ж – пластична хірургія. Один дослідник, приміром, впродовж двох місяців раз на тиждень робив підшкірні ін'єкції вуглекислого газу і навіть домігся деяких результатів.

Іноді також застосовують креми з вітаміном С. Деякі дерматологи вдаються до досить оригінальних методів, хоча їхня ефективність абсолютно не доведена – це сонцезахисні креми і окуляри з УФ-покриттям.

Дерматолог Рашмі Саркар, однак, підкреслює, що "навіть незначне покращення зовнішнього вигляду пацієнта може суттєво підвищити якість його життя".

Утім, доки вчені не відкриють нові способи боротьби з темними колами під очима, можна просто змінити своє ставлення до них і визнати, що вони надають нашому обличчю більш глибокодумного виразу.

Читайте все новости по теме "Женский блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги