newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Жонглювання вибухівкою

714
Жонглювання вибухівкою

Немає певності, чи був тротил на уламках президентського літака, який розбився під Смоленськом. Однак тротил на сторінках виданнях Rzeczpospolita добряче трусонув польським політикумом.

Вівторок, 30 жовтня, у Польщі розпочався сенсаційною заявою на першій шпальті авторитетного видання Rzeczpospolita"Trotylnawrakutupolewa" авторства Цезари Ґмиза.

У матеріалі йдеться про вибухові речовини - тротил та нітрогліцерин, які експерти знайшли на досліджуваних уламках президентського літака Tу-154м, який розбився 10 квітня 2010 року під Смоленськом. Автор тексту запевняє, що інформацію підтвердили чотири незалежні джерела, а головний редактор видання Томаш Врублевскі отримав підтвердження при особистій зустрічі з генеральним прокурором Анджеєм Сереметом.

Видео дня

Того ж дня, ополудні варшавська Окружна військова прокуратура провела прес-конференцію, на якій однозначно заявила, що експерти не виявили на уламках президентського літака ані тротилу, ані інших вибухових матеріалів.

Керівник Окружної військової прокуратури Іренеуш Шельонг так прокоментував заяву видання Rzeczpospolita: "Дійти до розміщеного в публікації висновку про наявність вибухових матеріалів може лише дилетант, особа, яка не має елементарних знань щодо такого характеру робіт та досліджень".

Незадовго після цього Rzeczpospolitaна своїй інтернет-сторінці заявила: "Ми помилилися, коли написали сьогодні про тротил та нітрогліцерин. Такі складники могли бути, однак не обов'язково були".

При цьому, видання розкритикувало прокуратуру та уряд за приховування інформації щодо результатів роботи слідчої комісії.

Натомість лідер опозиційної партії "Право і справедливість" Ярослав Качинський, брат загиблого в катастрофі президента Леха Качинського, не дочекавшись офіційної реакції уряду, назвав "нечуваним злочином" вбивство 96 осіб, серед них президента та інших видатних діячів. Публікація у виданні правого спрямування виявилася достатнім аргументом для політика, щоб назвати трагедію під Смоленськом злочинним замахом та вимагати відставки уряду і покарання винних. Всі подальші спростування прокуратури, а й навіть визнання помилки з боку газети, не змінили позиції пана Качинського. Більше того, знову змінилася позиція самої газети. Заяву, яка була опублікована на інтернет-сторінці видання, відкоригували, а фразу про визнання помилки видалили.

Прем'єр-міністр Дональд Туск не поспішав коментувати публікацію Rzeczpospolitej. В результаті, йому довелося реагувати не стільки на інформацію про тротил, скільки на заяви його політичного опонента: "Це недопустимо, коли лідер опозиції, використовуючи матеріали з преси, робить висновки, що збурюють Польщу". За словами прем'єра йому складно співпрацювати в одній країні з "таким людьми, як Качинський"

Інші політики не були настільки радикальними у своїх заявах, але вимагали пояснень ситуації. З критикою дій як і опозиції, так і уряду виступив лідер парламентської фракції "Рух Палікота" Януш Палікот: "Польська політика розтягнена поміж повним безумством Качинського та цілковитою безпорадністю Туска".

Саме цього й добиваються ініціатори вчорашньої публікації про тротил, вважає політолог Ядвіга Станішкіс. Триває маневр усунення прем'єра Туска на задній план, а одночасне провокування Качинського має понизити його політичну вагу.

"Я спостерігаю з одного боку спроби відсунути Туска на задній план, щоб його слова не нервували фінансові ринки. Cередовища, які на цьому втрачають, хотіли би бачити людей більш професійних. Але ті ж самі середовища не хочуть популяризувати PiS("Право і Справедливість" - прим.)та Качинського", - розповіла Ядвіга Станішкіс в ефірі радіо RMFFM.

Навіть якщо вчорашня публікація не є спробою отримати політичні дивіденди на гарячій темі, а наміром внести ясність у причини Смоленської трагедії, то Rzeczpospolitaшвидше посприяла першому, ніж другому.