ГлавнаяБлоги

Від скіфів до Джима Моррісона і міжнародних подіумів: найцікавіше про вишиванку

2.9т

У 2015 році Vogue назвав українську вишиванку найгарячішим трендом.

Журнал звернув увагу на те, що інтерес до української культури - це не просто модне явище. За словами авторів видання, Україна завжди намагалася акцентувати увагу на власній самобутності.

Який шлях пройшла вишиванка, перш ніж потрапити на головні подіуми світу?

Скіфи були модниками

фото: Riwnodennyk

Давньогрецький історик Геродот (V століття до нашої ери), описуючи побут скіфів, говорив, що в традиційному одязі цього народу використовувалася вишивка. Скіфи – це древні племена, що населяли степову зону нинішньої України.

Арабські джерела, які відносяться до Х століття, згадують русів, які носили одяг з вишивкою. Археологічні розкопки підтверджують давнє походження вишиванки: на Черкащині була знайдена збережена сорочка, походження якої відносять до IV століття.

Які візерунки бувають

Фото: vedrus.org

Візерунок вишиванки – це не просто красива картинка. У ньому закладено сакральний зміст. Працюючи над вишивкою, майстрині вважали, що створюють оберіг від поганого ока і бід. Багато символи своїм корінням сягають періоду трипільської культури (VI-III тисячоліття до нашої ери) та епохи неоліту. Візерунки передавалися з покоління в покоління. Як правило, вишивальниці навчали майстерності своїх дочок, а ті передавали ази майстерності своїм дітям.

Традиційний орнамент вишиванок представлений геометричними, рослинними символами. Рідше використовувалося зображення тварин і птахів.

Геометричні орнаменти вважаються найдавнішими, адже пов’язані з древньою слов’янською міфологією. Часто у вишивці використовується меандр – знак нескінченності, який також зустрічається в культурі Стародавнього Егопіта та Стародавній Греції. Він символізує нетлінність душі.

Рослинний орнамент досить поширений. Найчастіше зустрічається вишивка у вигляді троянд, гілок, листя.

Що стосується зображення тваринного світу, то частіше зображували птахів і тварин, характерних для певної місцевості, або давали свободу уяві. Часто на сорочках зображували міфічних звірів і жар-птиць.

Вишивка в різних регіонах України традиційно має свої особливості. На Полтавщині вишивають білими, сірими і червоними кольорами: нитками, хрестиком і гладдю. На Поліссі – червоними нитками, використовуючи геометричний орнамент. На півдні використовували багато різних квіткових візерунків. Київські вишиванки поєднували в собі орнаменти різного типу. На Заході України використовували геометричний візерунок і яскраве поєднання кольорів.

Наймодніший одяг

Журнал Vogue, який є одним з найвпливовіших джерел у світі моди, назвав вишиванку найгарячішим трендом сезону.

Видання пише, що цей тренд в міжнародну моду ввела український дизайнер Віта Кін. Вишиванки у своїх колекціях також представили Ася Мхітарян та Валентино.

Зірки у вишиванках

Лана Дель Рей та Ніколь Кідман. Фото: kuruza.ua

У 1966 році фотограф Гай Вебстер зробив знімки фронтмена групи The Doors Джима Моррісона у вишиванці. Мабуть, він і є першою зіркою, яка одягнула український національний одяг.

Вишиванку, в якій Моррісон позує перед камерою, музикантові подарував художник і дизайнер Енді Уорхол, українець за походженням.

У сучасному світі багато зірок мають у гардеробі вишиванку і одягають її як в повседнному житті, так і на світські заходи.

Ціна питання

Купити вишиванку можна в спеціальних магазинах і на інтернет-сайтах. Ціна стартує від 370 грн за машинну вишивку). За вишиванку ручної роботи доведеться віддати від 759 до 2500 (і вище) гривень. Вишиванку від Віти Кін, до прикладу, можна купити за 700 $.

Источник
0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Новые
Старые
Лучшие
Худшие

Наши блоги