УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Сергей Борщевский
Сергей Борщевский
Писатель и дипломат, эксперт Центра исследования России

Блог | Фирташ такой же "белорусский дипломат", как я Папа Римский

Дмитрий Фирташ на суде

Сенсація про білоруського "дипломата" Фірташа вихлюпнулася в інформаційний простір. Стисло це виглядає так: адвокати олігарха придумали, як убезпечити його від екстрадиції до США, і ще 2021 року надали Вищому земельному суду з кримінальних справ у Відні довідку про те, що Фірташ нібито є "радником постпредства Республіки Білорусь при міжнародних організаціях", а тому, мовляв, користається дипломатичним імунітетом.

Заперечення сторони обвинувачення в особі міністерства юстиції Австрії, що Фірташ не має належної акредитації, не були взяті до уваги, і справу завернули на повторний розгляд до суду першої інстанції. Новину повідомила солідна Deutsche Welle, а поширили десятки, якщо не сотні ЗМІ.

Цікаво, звичайно, що в цій історії, як і в "пригодах" Пригожина не обійшлося без "руки Мінська". От з нею і пропоную розібратися.

Дипломатична служба, як відомо, в усіх країнах є різновидом державної. Так, дія закону Республіки Білорусь "Про державну службу в Республіці Білорусь" поширюється на осіб, які обіймають державні посади, зокрема, "в дипломатичних представництвах, консульських установах і місіях Республіки Білорусь (стаття 1.7). Своєю чергою, згідно статті 5 цього закону "державним службовцем є громадянин Республіки Білорусь". І ще "право на вступ на державну службу мають громадяни Республіки Білорусь..." (стаття 24). При вступі на державну службу громадянин надає "паспорт громадянина Республіки Білорусь" (стаття 25,1.3). А стаття 33 однозначно говорить, що громадянин не може бути прийнятий на державну службу у випадку "відсутності громадянства Республіки Білорусь". Без варіантів.

А ще для державних службовців передбачені процедура допуску до державної таємниці, володіння державними мовами (білоруська, російська), але найцікавіше інше: чи може мати Фірташ білоруське громадянство, яке дозволяло б йому обіймати дипломатичну посаду та убезпечувало б дипломатичний імунітет.

Так от, згідно закону Республіки Білорусь "Про громадянство Республіки Білорусь" (стаття 13) для прийому іноземців у білоруське громадянство існують чотири умови і серед них "постійне проживання на території Республіки Білорусь протягом останніх 7 років". Чи мешкав Фірташ у Білорусі з 2015 по 2021 рік (оскільки його адвокати надали довідку, датовану тим роком) кожен може судити сам.

Українським правоохоронцям і дипломатам варто було б просвітити австрійських колег з цього питання. Це пішло б у залік для нашої євроінтеграції.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...