УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Тимофей Милованов
Тимофей Милованов
Бывший министр экономического развития и торговли

Блог | Конфликт между справедливостью мобилизации и ее эффективностью: варианты разрешения

Конфликт между справедливостью мобилизации и ее эффективностью: варианты разрешения

Я стал изучать опыт мобилизации других стран во время войны. Меня поразил подход США. Долгое время в 20 веке они решали кто будет мобилизован через лотерею. Публично, прозрачно вытягивались номера дня и месяца рождения. Все родившиеся в тот день определенного возраста мобилизовывались. Так было в мировые войны. Во время Вьетнама, механизм был сложнее, но тоже кого мобилизовывать выбирали просто, прозрачно и случайно.

Видео дня

Далее текст на языке оригинала

Лотерея - це справедливий механізм, на думку людей в той час, бо всі були рівні.

Але він вважався неефективним, бо таким чином могли мобілізувати наприклад ключового вченого або інженера, який розробляв важливу зброю. Тоді від мобілізації цієї людини було б більше шкоди ніж користі. Тому мав би бути також якийсь простий і зрозумілий механізм, як можна було забронюватись. В США в першу світову робили таке - якщо тебе мобілізовували можна було а) відкупитись заплативши 300 доларів, що було великою сумою на той час, а в сьогоднішніх доларах це - 9-10 тис доларів, або б) знайти когось замість себе. Тобто багаті могли не піти, але мали сплатити державі, а за ключових людей для економіки чи оборонки потрібно було знайти заміну. Самим цим людям або їх працедавцям.

Я не впевнений що механізм відкупитись чи знайти за себе заміну працював би сьогодні в Україні. Суспільство вважало б його несправедливим. Правда є багато історій корупції коли люди відкупаються від мобілізації -- тому як часто буває в житті, на практиці механізм працює, хоч і незаконний.

Ця історія США показує що є конфлікт між справедливістю і ефективністю. Ефективність вимагає залишати заброньованими тих, хто важливі для економіки. Виміряти це складно, але це може бути рівень доходу, податків, або просто ціна яку готова заплатити людина. Можна і більш складні механізми бронювання - визначення критичних підприємств і критичних співробітників, але чим складніший механізм тим більше питань про справедливість цього механізму та можливостей для зловживань. Тому бажано щоб все було просто і дуже прозоро.

А справедливість вимагає щоб всі були рівні і могли бути мобілізовані з однаковою ймовірність і за однаковими правилами, від людей в селах до людей на Печерську, від безробітних до мільярдерів, від людей які супер важливі для економіки і конкретно обороного комплексу до людей які не створюють нічого в економіці

Немає правильного рішення. Це питання політичне, яке мають вирішити політики з урахуванням настроїв суспільства. Всіх задовільнити неможливо. І доведеться щось принести у жертву - або справедливість, або ефективність, або і те і друге.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...