УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Не відмовляйтеся від мови своїх предків

Не відмовляйтеся від мови своїх предків

Майже все готове для надання російській мові статусу другої державної

Видео дня

2 липня Ленінський районний суд Севастополя скасував рішення Севастопольської міської ради про надання російській мові статусу регіональної. 26 липня президент підписав новий Закон України «Про судоустрій та статус суддів», який передбачає урахування прав громадян України на використання рідної мови в судочинстві. 27 липня голова Одеської обласної державної адміністрації Едуард Матвійчук заявив про те, що російська мова може стати регіональною в області вже у жовтні цього року.

Про які тенденції свідчать ці події? Чи далеко від статусу регіональної мови до статусу другої державної? Чи готові 300 із 450 народних депутатів України внести відповідні зміни до Конституції? Ці питання у прес-центрі «Обозревателя» прояснили: правозахисник, член Комісії людських та громадянських прав Світового конгресу українців Володимир Богайчук та журналіст Юрій Луканов.

Мовне питання: підбірка міфів

Юрія Луканова найбільше здивував дозвіл спілкуватися в суді російською мовою. Журналіст розповів, що кілька разів брав участь у судових засіданнях на сході України – «там судові засідання, за бажанням учасників процесу, ведуться російською мовою, мало того – це право їм гарантовано Законом про мови Української РСР, який був ухвалений наприкінці 1980-х, який діє досі», - сказав він.

За словами Юрія Луканова, питання мови – абсолютно надумане, і використовується сьогодні лише як інструмент боротьби з українською державою «як всередині України, так і за її межами».

Журналіст звернув увагу на один популярний міф, підтриманий міністром освіти і науки Дмитром Табачником – що, «мовляв, галичани щось нав’язали всій Україні». Юрій Луканов нагадав, що Віктор Ющенко, якого часто звинувачують в націоналізмі, народився на Сумщині, Юлія Тимощенко – дніпропетровчанка. У владній команді «був єдиний галичанин – Іван Вакарчук, - який провів реформу вищої освіти, яку тепер Дмитро Табачник успішно знищує». Окрім того, «ідеологом українського інтегрального націоналізму був виходець зі східної України Дмитро Донцов».

Іще один популярний міф – про те, що в Україні є російськомовні регіони. Журналіст заявив: «В Україні немає російськомовних регіонів, є лише Крим, де справді переважають росіяни». Юрій Луканов вважає, що російськомовними сьогодні називають регіони, «де громадяни відмовились від мови своїх предків».

Таким чином, «створюється штучна реальність, де проголошується, що, мовляв, існують утиски російської мови», - зробив висновок журналіст. Він додав, що певні мовні проблеми існують, але вони можуть вирішуватися «на рівні локальних рішень – стратегічних проблем не існує».

Партія регіонів йде ленінським шляхом

Володимир Богайчук, який вже кілька разів був гостем «Обозревателя», поставив усі крапки над «і». «Я не діаспора – це для тих, хто після кожної прес-конференції кажуть, що приїхав якийсь діаспорянин і починає нас вчити». «Я був, є і буду громадянином України», - додав він.

Так, мовне питання в Україні надумане, - погодився із колегою правозахисник. А «Партія регіонів йде ленінським шляхом: крок вперед, два кроки назад». На думку Володимира Богайчука, владою «поставлена планка»: російська мова як друга державна. Разом з тим, паралельно робиться невелика поступка: не друга державна, а регіональна. Однак «їхня мета – знищення української мови» - згодом буде досягнута, - впевнений правозахисник.

Він навів свіжий приклад утиску громадян за мовною ознакою. «Під час візиту Патріарха Кирила людину затримали лише за те, що вона звернулась до міліціонера українською мовою», - розповів пан Богайчук. Він згадав і ще одну історію із власного досвіду: співробітниця мобільного оператору «Київстар» зателефонувала, щоб запропонувати чергову акцію. Коли правозахисник попросив її спілкуватись українською, то почув у відповідь: «Учите русский».

Отже, формального статусу російської мови як другої державної ще немає, а «фактичне ставлення до українців вже однозначне», - зробив висновок Володимир Богайчук.

Майже все готове для надання російській мові статусу другої державної

Для того, щоб внести зміни до Конституції України і надати російській мові статус другої державної, потрібна згода 300 народних обранців. «Вони вже знайшлися, - впевнений Володимир Богайчук. - БЮТ вже голосував разом з Партією регіонів», - додав він.

«На той час то була ситуативна більшість, не все так однозначно», - зазначив Юрій Луканов. Він нагадав, що «далеко не всі в коаліції готові голосувати за зміни до Конституції у мовній сфері, і навіть в самій Партії регіонів існують противники такого рішення».

Колись українська мова була «руською», а українці – «русинами»

Три дні тому завершився візит в Україну Патріарха Московського і всієї Русі Кирила, який, як відомо, є автором ідеї відновлення «Русского мира». Як впровадження цієї ідеї в Україні вплине на мовні питання? На переконання Юрія Луканова, головне – не ідея як така, а її наповнення. «Русь Київська – це нинішня територія України, вона існувала і існує, колись українську мову називали «руською», українців називали «русинами», - розповів він.

Однак, на думку журналіста, Патріарх вкладає у поняття «Русского мира» дещо інший зміст. «Він чомусь приписує сюди Молдову – себто йдеться не про духовні цінності, а про уявлення суто політичні», - впевнений журналіст. Патріарх Кирил «трансформував ідею російського шовінізму», - переконаний Володимир Богайчук.

Україномовним і російськомовним українцям Юрій Луканов побажав: вчіть стільки мов, скільки можете – вони тільки збагачують. Але не забувайте, а якщо ви забули, то згадайте свою рідну мову, мову своїх предків. В свою чергу, Володимир Богайчук побажав україномовним українцям такими й залишатися, а російськомовним українцям – стати українцями.

Відповіді на запитання читачів дивіться тут

Читайте новини за підсумками прес-конференції:

Всемирный конгресс украинцев написал письмо Медведеву

Крымчанам посоветовали внимательно изучить свои паспорта

Не відмовляйтеся від мови своїх предків