УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Комунальні послуги можна сплатити по мобільнику

162
Комунальні послуги можна сплатити по мобільнику

В Україні незабаром набудуть широкого поширення послуги оплати різних платежів за допомогою мобільного телефону. У проекті, названому bank-o-phone, працюватиме близько семи банків.

Видео дня

Мобільні платіжні інструменти (МПІ) реалізуються через SIM-карту національних операторів мобільного зв'язку із вбудованою програмою, завдяки якій клієнт з мобільного телефону може оплатити комунальні послуги, послуги мобільного оператора, інтернет, таксі, розплатитися в ресторані або торговому центрі. Підключитися до bank-o-phone через один із банків, що беруть участь у програмі, клієнт зможе приблизно за 30 грн. Щомісячний платіж за користування послугами становитиме близько 20 грн. Кожна трансакція обходитиметься орієнтовано в 1,15 грн, а SMS-повідомлення про інформацію про рахунок – у 0,6 грн.

Проведення оплати з мобільного, зв'язок із банком, списання коштів з рахунку клієнта й зарахування їх на рахунок продавця організовує Центр обслуговування мобільних платежів (ЦОМП), що працює за ліцензією Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП). "Якщо в клієнта є картковий рахунок у банку, то до нього випускаються МПІ, які видаються клієнту, й він міняє їх на свою SIM-карту, - пояснив голова правління ЦОМП Павло Губін.– Номер абонента зберігається, а стара картка блокується. Уся процедура займає до десяти хвилин".

Банкіри вбачають за новою системою "велике майбутнє", але не мають чітких бізнес-планів з її поширення. А експерти кажуть, що ринок мобільних платежів має великий потенціал зростання, але дотепер він був дуже вузьким: компанія Portmone працювала лише з інтернет-платежами, а створена Приватбанком LiqPay дозволяє оплачувати лише мобільний зв'язок. "Платежі за допомогою мобільного телефону поширені на розвинених ринках і в Південно-Східній Азії, де населення приймає новації. Єдина послуга, яка поки буде затребувана тут, - поповнення балансу рахунку мобільного телефону через цей телефон, - скептично зауважує гендиректор Українського процесингового центру Антон Романчук.– У нас люди навіть мало платять карткою. У промисловому режимі послуга може запрацювати через три роки". Обмежить поширення bank-o-phone незначна кількість партнерів, послуги й товари яких оплачують через телефон, а також те, що для впровадження послуги банку необхідно стати членом НСМЕП.

Виконавчий директор Нацбанку з питань платіжних систем і розрахунків Віктор Кравець сподівається, що зайнятися збільшенням клієнтів bank-o-phone захочуть як мінімум усі учасники НСМЕП. "Усі 49 банків-учасників НСМЕП можуть бути автоматично включені до цієї системи, - каже він.– І через півтора-два роки можна буде говорити про сотні тисяч клієнтів".