newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Губа не дура

888
Губа не дура

фото персональный сайт Юлии ТимошенкоВ світлі того, що лідер БЮТ Юлія Тимошенко є найбільш імовірним прем’єр-міністром, питання махінацій на ринку землі, які приписують деяким її соратникам, набувають особливої актуальності. Тому «Обозреватель» наводить цю статтю, опубліковану у журналі «Новинар», однак обіцяє продовжити власне розслідування цієї теми.

Нещодавно лідерка БЮТу Юлія Тимошенко заявила, що не допустить, щоб цього року було знято заборону на продаж сільськогосподарської землі. Навпаки, вона пропонує продовжити її ще як мінімум на три, а максимум — на п’ять років. Тимошенко вважає, що скасування мораторію відкриє шлях до масових спекуляцій. Натомість Президент Віктор Ющенко, як і його соратники з «Нашої України», впевнений, що мораторій треба скасувати, щойно буде створено новий парламент. Нашоукраїнці навіть наполягли на тому, щоб це питання внесли до коаліційної угоди.

Видео дня

Такої ж думки дотримуються і закордонні експерти. Координатор системи ООН в Україні Френсіс О’Доннелл вважає, що скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель стало б найважливішим кроком у боротьбі з бідністю. «Можливість вільно продавати землю за прозорих умов забезпечила б значний дохід сільському населенню», — запевняє він.

На думку деяких експертів та політиків, справжня причина небажання БЮТу скасувати мораторій — не просто страх перед порушенням передвиборних обіцянок, а бізнес-інтереси деяких членів БЮТу, які зацікавлені в тому, щоб ринок землі працював непрозоро.

«Апетити деяких представників БЮТу у земельній сфері вимірюються не одним десятком тисяч гектарів, — вважає політолог Володимир Цибулько. — Відомо, що кілька персонажів від БЮТу стали навіть не мільйонерами, а мільярдерами завдяки тіньовому ринку землі. Тимошенко не може пожертвувати інтересами цих осіб, тому що вони повністю контролюють кілька низових організацій блоку і це загрожує бродінням у низах. А Юлія Тимошенко — доволі авторитарний лідер, і будь-яка спроба виходу якоїсь низової організації з БЮТу завдасть нищівного удару її політичному самолюбству».

Земельні барони

Одним із найбільших «латифундистів» БЮТу називають Богдана Губського. Депутат Верховної Ради V скликання, соціаліст Василь Сільченко впевнений, що, використовуючи різноманітні схеми, Губський разом із Сергієм Осикою привласнив уже понад 18 тисяч гектарів землі у Київській області. «Переважно земля видавалася підконтрольним їм структурам. За нашими даними, завдяки їхнім зусиллям навколо Києва вільних ділянок практично не залишилося», — розповідає колишній секретар комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин.

Втім, Сільченко каже, що довести причетність до цих структур бізнесменів із БЮТу майже неможливо: «Їхні прізвища в документах, звісно ж, ніде не світяться. Фірми зареєстровані через підставних осіб. Спірні земельні питання вирішувались через сумнівні суди Закарпатської та Запорізької областей. Рішення проводились через місцеві ради, підконтрольні цій політичній силі».

Фахівці називають кілька схем привласнення землі, якими користуються можновладці. «Вони використовують бідність селян, — пояснює Сільченко. — За земельний сертифікат пропонують 2-5 тисяч доларів, міняють цільове призначення землі, і ціна автоматично зростає разів у десять».

За його словами, це найпростіший спосіб. Але є й інші. «Переведення земель із сільськогосподарського призначення у загальний фонд громади. Потім підкуповують голів рад, які виносять рішення на підставних осіб. Таким чином сотні гектарів упливають тим, хто має гроші», — каже Сільченко. Через подібні схеми розпродаються цілісні майнові і сільськогосподарські комплекси. «Зрозуміло, що бізнесменів не цікавить збереження сільськогосподарського виробництва біля столиці, головне — дорога земля», — запевняє соціаліст.

«Земельними баронами» Київщини зацікавилась і Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ). Правозахисники провели власне розслідування на тему «Будівельні прориви любих друзів Тимошенко», в ході якого нарахували вісім «б’ютівців», котрі заробляють мільйони на перепродажу землі.

«При цьому у списку БЮТу не лише звичайні «будівельні мільйонери», а й ділки, які потрапили у скрутне становище на межі бізнесу й політики, — йдеться у заяві спілки. — Серед них і Вадим Трофименко, який разом із братом Володимиром володіє фірмою «НЕСТ» [Нерухомість столиці], яка успішно реалізує низку проектів житлових комплексів: «Времена года», «Ізумрудний», «Покровський посад». Це елітні висотні квартали з повною інфраструктурою, вкопані посеред зелених, заборонених для забудівлі зон».

В оприлюдненій правозахисниками заяві йдеться про ще одного б’ютівця Олега Маліча. «Кілька років тому він організував товариство забудовників «Сосновий бір», яке отримало землю в селі Козин Обухівського району, — сказано в документі. — Серед членів товариства були й студенти з київських гуртожитків, які, за документами, всерйоз розраховували жити в елітних таунхаусах передміської курортної зони ціною 3-4 тисячі доларів за квадратний метр. «Сосновий бір» побудував у лісі містечко на 84 гектарах із причалами та інфраструктурою».

Наразі, за інформацією «Новинаря», група б’ютівців планує побудуватинизку міст-сателітів Києва, розрахованих на 250-350 тисяч населення кожне, та перепродаватиземлю новим власникам.

Зважаючи на швидке зростання дефіциту землі у Києві та неможливість розширення меж міста без згоди Київської обласної ради, Богдан Губський, який має на депутатів облради великий вплив, стане одним із ключових гравців на ринку нерухомості. Через земельні угіддя, підконтрольні бізнесменам,планується провести кільцеву дорогу навколо Києва, а в згодом ще й збудувати транзитний аеропорт, який потребуватиме під інфраструктуру десятки тисяч гектарів землі.

Але найнебезпечнішою з усіх нинішніх будівельних проектів Київщини є забудова Вишгородської греблі Київської ГЕС. За словами члена правління УГСПЛ, голови правління інституту «Республіка» Володимира Чемериса, там будують кілька котеджних містечок, які загрожують цілісності дамби.

Сердечна більшість

Вишгородська гребля, яку було створено понад 4 років тому, утримує Київське водосховище. Вздовж греблі висаджено сосновий бір, який теж є частиною гідроспоруди. Саме там останнім часом почали будувати елітні котеджні поселення. За висновками експертів, це може призвести до техногенної катастрофи.

«Вони будують дво- та триповерхові котеджі практично на березі Київського моря». — розповідає «Новинареві» голова Української екологічної асоціації «Зелений світ» Володимир Довбах.

Лівобережна земельна дамба будувалася шляхом намивання ґрунту тоді ж, коли й сама ГЕС. Під час будівниц­тва вбивають палі, які можуть порушити дренажну систему і призвести до поглиблення тріщин на греблі. «Якщо її прорве, трагедія може захлинути десятки мільйонів українців. Київ змиє практично за 15 хвилин. І це не фантастика, а конкретні розрахунки вчених-екологів та інженерів», — каже еколог.

За словами Володимира Чемериса, відповідальною за незаконні земельні відведення є Вишгородська міська рада. «Усім відомо, що Богдан Губський керує від БЮТу Київською областю. Головою ж обласної ради є Володи­мир Майбоженко — теж представник БЮТу, — розповідає Чемерис. — Вони ж мають більшість голосів і в місцевих радах Київської області, і в тій же Вишгородській міській раді».

Схеми заволодіння землею дуже прості. «З’являється громадська організація, яка була щойно зареєстрована і яка начебто займається інтересами інвалідів та ветеранів. І їм невідомо чому виділяється із гектарів землі. За це фракція БЮТу голосує одностайно. Коли питають у членів фракції, на якій підставі вони виділили даній організації землю, ті ледь не прямо зізнаються, що отримали вказівку з партійної верхівки», — обурюється Чемерис.

Починаючи з минулого року, державні адміністрації позбавлені можливості розпоряджатися державною землею. Це право перейшло до місцевих і районних рад. Та, на думку експертів, це проблему хабарництва не вирішило, а лише видозмінило її. Автором славнозвісного законопроекту, як можна здогадатися, є Богдан Губський.

Володимир Чемерис каже, що інститут «Республіка» спільно з Українською Гельсінською спілкою з прав людини збирають матеріали, аби через суд оскаржити незаконні, на їхній погляд, рішення Вишгородської міськради.

«Ми знаємо, що все це справа рук Губського і [депутата БЮТу Сергія] Осики, — розповідає він «Новинареві». — Тому зараз збираємо матеріали, аби подати до суду. Бо тільки через суд ми зможемо знайти реальних власників тих земель. Сподіваюсь, Юлії Володимирівні вистачить сміливості почати очистку політики зі своєї політичної сили».

Узяти коментар у самого Богдана Губського не вдалося — як пояснили у його прес-службі, він у тривалому від’їзді. Проте там же «Новинареві» повідомили, що їхній шеф зараз не дає ніяких коментарів чи інтерв’ю. Мовляв, закидів дуже багато і, щоб всіх їх коментувати, не вистачить і доби.

А б’ютівець Сергій Терьохін переконаний, що ще не настав час для зняття заборони на продаж сільськогогосподарських земель. «Мораторій — це погано. Але ще гірше — це повний бардак на цьому ринку», — запевняє Терьохін. За його словами, основною проблемою є відсутність єдиного реєстру землі. «Уявіть собі, якби завтра до вас прийшли п’ять людей і в кожного були документи на власність вашої оселі. І, згідно законо­давства, усі б ці писульки були юридично правильними».

За словами Терьохіна, на створення реєстру і прийняття законопроектів по зміні земельного кодексу необхідно щонайменше рік.

Сергій Терьохін коментувати наявність земельних бізнес-інтересів у деяких представників БЮТ відмовляється: «Я не можу цього ні підтвердити, ні спростувати». Натомість нардеп розповів про свої земельні володіння: «Мені належить 8,9 соток у місті Києві, на яких стоїть мій будинок. Думаю, це теж непогано».