УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Молот на ковадло Ющенка

837
Молот на ковадло Ющенка

Джерела близькі до переговорів кажуть, що очевидне бажання партії Ющенка Наша Україна обговорити формування уряду з проросійською ПР не є результатом навмисного двомісячного блефування, як назвали б його деякі з спостерігачів. Натомість, воно відображає розкол всередині Нашої України та, за словами цих джерел, всередині самого Ющенка, перед яким стоїть потенційно неприємне політичне існування протягом чотирьох років його терміну, що залишилися, незалежно від того, якого партнера він обере у наступні дні.

Видео дня

На перший погляд, позиція Ющенка та його партії Наша Україна здається сильною відносно трьох інших „переможців” парламентських виборів 26 березня. За умови твердої відмови Тимошенко вступити в переговори з ПР, у НУ є „вирішальні голоси” і теоретично вона може протиставити одну сторону іншій. Поте замість того, щоб радіти, Ющенко стикається з розколом у власній партії та фатальними наслідками будь-якого вибору.

Якщо Ющенко відмовиться від помаранчевої коаліції, кажуть джерела у Києві, він прирече себе на політичне забуття. „Президент втратить весь моральний авторитет, який ще в нього залишився, якщо він об’єднається з донецькими. Всі помаранчеві виборці покинуть його партію та підуть у опозицію з Тимошенко, яка обіцяє, що вона очолить дуже активну опозицію і балотуватиметься на посаду президента у 2010”, - зазначає один бізнесмен, який є прихильником Ющенка. „Найкраще їй вдається згуртовувати людей для боротьби – життя президента буде жалюгідним, а уряд не протримається і шести місяців”.

Якщо, однак, буде сформовано помаранчевий уряд на чолі з Тимошенко, що видається дуже вірогідним з огляду на останні повороти у цій політичній сазі, президент може очікувати, що за її вказівкою буде висунуто звинувачення проти декількох його найближчих радників. Однією з причин розчарування серед помаранчевих прихильників було очевидне небажання президента просувати корупційні справи відкриті правоохоронцями.

Поміж іншим, одним з найяскравіших прикладів є справа про фальсифікацію голосів проти колишніх посадовців Центральної виборчої комісії, яких підозрюють у зловмисному використанні комп’ютерів на користь ПР під час першого туру президентських виборів 2004 року. Серед декількох посадовців, що згадуються у справі Міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, Григорій Дзекон, голова Укртелекому, найважливішого об’єкту, який буде приватизовано у найближчому майбутньому. Як відомо, Дзекон близький до Петра Порошенка та Олександра Третьякова, ключових фігур в Нашій Україні та оточенні Ющенка.

... Ця тема постійно звучить у Києві: що сам Ющенко пов’язаний з нечесними оборудками через своїх радників на зразок Третьякова, Давида Жванії та Миколи Мартиненка, і що він навмисне стримував прокурорів у розслідуванні, розпочатому Міністерством внутрішніх справ. Ці та інші особи всередині НУ вважаються найбільш зацікавленими у переговорах з ПР, яка, на їхню думку, скоріш за все замне розслідування по ЦВК та, звичайно, РосУкрЕнерго.

Відкрите вікно для росіян

Деякі джерела кажуть, що „стратегія” Ющенка полягала у дистанціюванні себе від коаліційних переговорів, постійно повторюючи, що це справа Парламенту, а не президента. На такий манер, якщо справді буде створено якийсь альянс НУ-ПР, Ющенко може відректися від сформованого уряду, таким чином зберігши деяку довіру помаранчевих.

...Дистанціювання Ющенка також затягнуло переговори та дало ПР і її російським прихильникам достатньо часу для того, щоб зважати переговорам, експлуатуючи та розвиваючи суперечливі питання, а також ставлячи всі можливі підніжки українській економіці. Найбільш показовим щодо тиску, який чинить Росія на Україну, є те, яким чином ці відносини висвітлюються у спонсорованих державою засобах інформації.

Ввечері 6 червня одна з російських програм новин, що транслюється по всій країні, присвятила 14 з 30 хвилин ефірного часу Україні. Було три питання: протести в Криму проти прибуття військового корабля США; визнання російської „офіційною регіональною мовою” у декількох регіонах та сюжет, в якому було показано, як Генеральний директор Газпрому Алєксєй Міллер зупиняється біля стенду Нафтогазу на торгівельному шоу в Амстердамі, щоб висварити якогось службовця за те, що підземні сховища тримають незаповненими.

Окрім газової історії, в Києві припускають, що росіяни заохотили та профінансували рухи за російську мову та проти НАТО. Що стосується проблеми НАТО, корабель США доставив американських військових запасу для проведення ремонтних робіт на старій базі для підготовки до операції „Морський бриз”, військово-морських навчань за участю натівських та ненатівських країн, в яких Україна бере участь з 1997 року.

...Інше джерело повідомило: „Росія проводить брудну, проте розумну гру – вони виграють у пропагандистській війні та виставляють ситуацію в Україні навіть гіршою, ніж ми робили це самі. Більшість програм новин та брокерських досліджень створюються людьми, які живуть в Москві, а постійне негативне ставлення росіян позначується на тому, як вони бачать події в Україні”.

... Хоча зі спливаючим часом збільшуються шанси ПР на отримання влади, наші джерела все ж вірять, що буде сформовано помаранчевий уряд.

MEDLEY GLOBAL ADVISORS * «Україна: Суперечки на останніх хвилинах Спеціальна доповідь, Червень 2006»

Провідна американська консалтінгова група. Заснована у 1997 році Річардом Медлі, колишнім головним стратегічним аналітиком Джорджа Сороса