Земельна реформа: ми можемо наробити купу помилок

Земельна реформа: ми можемо наробити купу помилок

Хочемо надати більше прав місцевим громадам чи зберегти корупційні можливості на якомога довший період?

Мені за останні три з половиною роки, на жаль, вельми часто доводилося звертати увагу на повну відсутність загального стратегічного бачення реформування країни у наших керманичів. Хоча, слід зазначити, це характерно і для більшості тих, кого називають економічними експертами. Все зводиться до хаотичної реалізації якихось реформаторських кроків, зі сподіванням, що все само по собі потім якось стане добре. Інвестори оцінять ці намагання і почнуть інвестувати в українську економіку.

Видео дня

Відсутність розуміння, що ж хочуть отримати в результаті реформ, призводить до помилковості у послідовності навіть начебто правильних кроків. А якщо намагатися розбудовувати щось в неправильній послідовності, то замість позитиву, можна отримати дискредитацію щирих бажань. Сумних наслідків саме таких несистемних кроків за ці роки вже накопичилось біс зна скільки.

Один з останніх таких прикладів спроб, які скоріше за все лише призведуть до блокування реформ та корупції, це намагання передати державні сільгоспземлі у розпорядження новостворених об'єднаних територіальних громад (ОТГ). А там де їх немає — райдержадміністраціям. Щодо останніх, то ми вже все це проходили. Зловживання по всій країні при розпорядженні державними с/г земель були одним з наочних прикладів тотальної корупції органів державної влади.

Саме це багато у чому спонукало до передачі у розпорядження всіх державних с/г земель до Держгеокадастру. Це мало на меті централізувати, кодифікувати та систематизувати систему усіх дій, пов'язаних з розпорядженням державними с/г землями.

Крім того це дозволило створити єдину електронну систему обліку усіх земель по Україні. Відповідно з'явилася можливість впроваджувати елементи системи блокчейну при реєстрації та посвідчення прав власності та оренди усіх сільгоспземель, як державних, так і приватних. Система видачі різноманітних довідок переведена в електронний режим із замовленням та наданням їх у будь-якій точці України. Що само по собі не тільки максимально спростило всю бюрократичну систему, але і зменшила до мінімуму корупційні можливості та вплив чиновників органів Держгеокадастру.

Чи значить, що у місцевих чиновників Держгеокадастру взагалі зникла можливість для зловживань з державними с/г землями? Зрозуміло, що ні. Непоодинокі арешти чиновників цього відомства при отриманні хабара тому яскраве підтвердження. Зрозуміло, що потенційні корупційні ризики існуватимуть поки залишатимуться державні землі.

У той же час, за умов електронного обліку усіх цих державних с/г земель в єдиній системі, передача їх в оренду лише через торги на відкритих електронних площадках (через той же Prozzoro), можливості для зловживань скорочуватимуться.

Але питання не тільки у тому, що передача в розпорядження державних с/г земель ОТГ та райдержадміністраціям гарантовано призведе до нової хвилі зловживань ними.

Причому від подальшого притягнення до кримінальної відповідальності місцеві можновладці будуть захищені номінальною процедурою ухвалення рішень по розпорядженню державними с/г землями виборними органами ОТГ чи райрад.

На жаль, все може призвести до ще більш суттєвих негативних наслідків.

Річ у тім, що земельна реформа, потреба в якій вже давно перезріла, передбачає можливість придбання у власність фермерів до 200 га на одну особу. Очевидно, що за рахунок якихось с/г земель потрібно буде проводити публічні торги з їх продажу. Враховуючи, що ціна с/г земель буде різною навіть в межах одного району необхідно мати зарезервований ресурс щонайменше у декілька десятків тисяч га у кожному сільському районі. Якщо зараз, до запуску продажу с/г земель фермерам, передати всі їх ОТГ та райдержадміністраціям тоді може з'ясуватися, що фермери просто нічого купити вже не зможуть. Бо всі землі роздадуть в оренду та власність “необхідним” людям на місцях.

Крім того, ідея Мінагрополітики полягала у тому, щоби за допомогою первинного продажу с/г земель фермерам на публічних аукціонах у кожному сільському району визначити їх ринкову ціну. Якщо таких аукціонів буде достатньо багато в кожному районі, і виставлені на продаж с/г землі будуть з різного місця розташування, то це дозволить визначити реальну вартість с/г земель не просто в середньому по району. Це дасть можливість бачити реальну вартість с/г в різних частинах цих районів. А вже провівши подібні публічні аукціони можна буде дати можливість і селянам почати продаж своїх земельних паїв. У них вже буде чітке уявлення про реальну вартість землі саме в їх місцевості. І тому їх вже не зможуть ошукати різноманітні ділки.

Отже передача державних с/г в розпорядження ОТГ та райдержадміністрацій за начебто красивою оболонкою надання більших прав місцевим громадам може призвести до повного блокування земельної реформи та збереження можливостей для зловживань із с/г землями. За умов децентралізації обліку та контролю за державними с/г землями це робити буде незрівнянно легше.

На жаль, не можна виключати, що саме це і є головною метою тих, хто зараз почав активно просувати ідею передачі державних с/г земель на місця.

Виникає питання, що робити з цим. По-перше, журналістам та громадським активістам необхідно задати пряме, відкрите питання уряду та Президенту України, чи мать вони політичну волю все ж таки розпочати земельну реформу. Якщо хочуть знову таки відкласти це питання в довгу шухляду, то це означатиме бажання зберегти тотальну корупцію з сфері управління державними с/г землями. Крім того, це демонструватиме, що ми і надалі йдемо по шляху формування та укрупнення олігархічних латіфундій, з вичавленням з сільської місцевості переважної частини селян. Бо вони там аграрним олігархам просто непотрібні. Це ще більше консервуватиме сьогоднішню сировинну модель екстенсивного нарощування сільгоспвиробництва та експорт сільгосп сировини закордон. Можливостей сформувати потужний прошарок селян-господарів на землі залишатиметься все менше.

Якщо все ж таки уряд та Президент України Петро Порошенко хочуть розпочати земельну реформу та не допустити погіршення умов надання адмінпослуг по видачі довідок з реєстру Держгеокадастру, тоді за будь-яких обставин уряд повинен відповісти на декілька конкретних питань.

Як вони бачать механізм практичної реалізації земельної реформи за умов передачі саме зараз прав розпорядження державними с/г землями на місця? Як за таких умов будуть захищені права фермерів на придбання с/г земель в кожному сільському району країни? Що зможе зробити центральна влада з органами місцевого самоврядування, якщо ті саботуватимуть продаж державних с/г земель на публічних аукціонах? Як буде діяти загальнодержавна система електронного обліку усіх правовідносин з с/г землями? Як реагуватиме держава та які матиме інструменти впливу в разі, що виборні органи ОТГ та райради почнуть роздавати у власність “потрібним” людям та без публічних аукціонів передаватимуть в оренду державні с/г землі за заниженими в рази ставками?

На жаль, ми вчергове, не усвідомлюючи цілей реформ та послідовність реформаторських кроків, можемо наробити купу помилок. Деякі ми потім вже не зможемо виправити ніколи.

P.S.

Як завжди, прохання не тільки лайкати, але і поширювати.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...