В Україні п’ята частина школярів (19,4%), віком 15-17 років мають досвід куріння електронних сигарет. З них 5,7% вказали, що таке вживання перейшло у звичку відповідно до дослідження EPAD 2015 р.

(Джерело: Куріння, вживання алкоголю та наркотичних речовин серед підлітків, які навчаються: поширення й тенденції в Україні, 2015 – С. 55. Під 1998-2000 р. н., мається на увазі рік народження школярів)

В Ірландії для порівняння майже чверть(23%) школярів 15-17 років мають досвід куріння електронних сигарет згідно із дослідженням ESPAD. Хочеться наголосити, що величезним здобутком антитютюнового руху в Ірландії є те, що 82% школярів жодного разу не спробували тютюн (в Україні – 47,7%). Проте зовсім нещодавно з’явилася нова загроза, яка має на меті згенерувати нове покоління залежних від нікотину людей. Так от, 8,3% ірландських школярів, які на момент опитування жодного разу в житті не вживали тютюн, натомість мали досвід куріння е-сигарет.

ЗМІ останнім часом позиціонують електронні сигарети як засіб кинути курити. Проте невже бажання відмовитися від куріння здебільшого спонукає підлітків спробувати е-сигарети? В Ірландії 63,1% школярів повідомили, що вони спробували е-сигарети з цікавості, 21,4% відповіли, що спробували е-сигарети, беручи приклад із друзів, і лише 17,3% з метою кинути курити.

(ESPAD 2015: European Schools Project on Alcohol and Other Drugs in Ireland, р. 91)

В чому ж полягає шкода від експериментування з е-сигаретами у підлітковому віці? Відповідь на це питання пропонують автори дослідження ESPAD в Ірландії: тінейджери, які експериментують з електронним сигаретами потім можуть перейти на куріння звичайних сигарет чи курити одночасно е-сигарети й інші тютюнові вироби, які містять нікотин і викликають звикання.

Ця тенденція свідчить про те, що поки експерти сперечаються, підлітки уже випробовують тютюнову новинку. А ми ж навіть не знаємо, скільки загалом людей в Україні, які не курять сигарети, зараз почали користуватися е-сигаретами. Якщо навіть підлітки мають доступ до цих новинок, то очевидно, що молоді люди віком 18-30 років мають не меншу цікавість до експериментів з е-сигаретами.

Поки що зрозуміти, хто у цій суперечці має рацію складно, проте очевидно, що поки ці дискусії ведуться кількість людей, які з тих чи інших причин почали курити електронні сигарети, збільшується. Очевидно, що ситуація зараз розвивається на користь тих, хто, всупереч рекомендаціям ВООЗ, продовжує промоушен е-сигарет, як альтернативи, що менше шкодить здоров’ю.

Ця дилема має просте рішення – законодавче регулювання електронних сигарет в Україні. Перше, що потрібно задекларувати в українському законодавстві те, що вони мають вплив на здоров’я споживачів. Тому законодавчий акт, що регулюватиме ці товари, має розроблятися народними депутатами з Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я. А Міністерство охорони здоров’я буде контролювати, щоб електронні сигарети, які будуть з’являтися на українському ринку, не містили тих хімічних сполук, які можуть завдати шкоди здоров’ю.

Також варто враховувати сучасний європейський досвід, адже зовсім нещодавно, 20 травня 2016 р., у державах ЄС заборонили рекламувати е-сигарети та продавати їх неповнолітнім. Крім того, встановили чіткі вимоги до вмісту нікотину в рідині і заправних контейнерах е-сигарет, зобов’язали друкувати медичні попередження на упаковках е-сигарет та інформацію про виробника. У червні виробники та імпортери е-сигарет в ЄС уже надіслали перші звіти з інформацією про інгредієнти, продукти виділення, дози нікотину, токсичність е-сигарет, які вони збираються продавати.

Україна у сфері громадського здоров’я, й зокрема в контролі над тютюном, намагається не пасти задніх і посилювати захист здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну й електронних сигарет. Тож, минулого року народні депутати зареєстрували Проект Закону №2820 , який має встановити вище перелічені європейські стандарти контролю за електронними сигаретами в Україні, відповідно до Директиви 2014/40/ЄС.

Здавалося б, цей законопроект мав би бути підтриманий народними депутатами без жодних сумнівів. Проте через тиск тютюнового лобі прийняття законопроекту затягують та ще й реєструють інші менш ефективні законопроекти, які стосуються регулювання електронних сигарет.

Прикладом таких законопроектів є проекту закону України № 4705 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулювання виробництва та обігу тютюнових виробів та електронних сигарет з метою зменшення їх привабливості" за авторством Г. Кривошеї. Він має низку недосконалих норм. Зокрема цей законопроект фактично дозволяє курити електронні сигарети в закладах ресторанного господарства, відмінивши норму про відповідальність цих закладів за виконання законодавства про заборону куріння в громадських місцях. Також проект закону не встановлює відповідальність за відсутність медичного попередження на упаковках е-сигарет, що може призвести до прогалин у повноцінному регулюванні обігу електронних сигарет.

Крім того, законопроект №4507, на відміну від № 2820, не передбачає публічну звітність виробників про склад е-сигарет, позбавляючи споживача права дізнатися інформацію про склад того чи іншого бренду електронних сигарет.

Деякі держави взагалі заборонили продавати електронні сигарети, наприклад Аргентина, Бразилія, Сінгапур, ОАЕ, через потенційну загрозу здоров’я людей. В Україні нема жодних регулювань щодо електронних сигарет, що може спровокувати збільшення кількості залежних від нікотину, особливо серед молоді, а це справжня загроза. Тому нашій державі варто встановлювати чіткі обмеження щодо обігу та виробництва електронних сигарет, щоб зберегти здоров’я майбутніх поколінь українців.

Читайте все новости по теме "Блог о жизни" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги