newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img
Александр Гончаров
Александр Гончаров
Директор Института развития экономики Украины

Блог | І знову проблемні банки

І знову проблемні банки

Все, досить мовчати та чекатина краще, треба самим підприємцям ініціювати реформування ринків і в цілому економіки України. Тому сьогодні 1 березняв Аудиторській палаті України відбулося перше засідання ініціативної робочої групи щодо удосконалення системи продажу активів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Вже всім зрозуміло, що не можливо підтримувати у нинішньому стані національну банківську систему, якщо ми хочемо далі розвиватися як конкурентоздатна країна. Цей факт сигналізує також і про те, що вітчизняний ринок проблемних активів потрібно терміново розбудовувати, вносити кардинальні зміни в сферу діяльності Фонду гарантування вкладів, комерційних банків, бірж, компаній з управління активами, факторингових і колекторських компаній тощо.

Видео дня

При цьому основними опорними документами для нас залишаються Указ президента України "Про Стратегію стійкого розвитку "Україна-2020", Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку)", Положення ФГВФО "Про виведення неплатоспроможних банків з ринку", "Про порядок залучення уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб радників, аудиторів, юристів та інших осіб до роботи у процесі здійснення тимчасової адміністрації або ліквідації банку", а за орієнтир на світових фінансових ринках обрати практику американських фінансових консультантів-підрядників Федеральної Корпорації США зі Страхування Депозитів ( FDIC ) .

Координатором ініціативної робочої групи учасники обрали Олександра Гончарова, директора Інституту розвитку економіки України, віце-президента ТПП України на громадських засадах, який запропонував наступні організаційні заходи:

- входження представників робочої групи до складу Громадської Ради при ФГВФО;

- ініціювання проведення відбору Дирекцією ФГВФО фінансових консультантів Фонду;

- запровадження Пілотного проекту Фонду щодо методологічного та організаційного врегулювання питань продажу активів неплатоспроможних банків в результаті здійснення факторинговихоперацій, укладення договорів відступлення прав вимоги; з подальшим виданням "Посібника";

- організації першої в Україні системи залучення на ринок проблемних активів інвестиційних коштів внутрішніх та іноземних інвесторів;

- реструктуризації проблемних кредитів підприємств в "Центрах стратегічних рішень" при Київській та Дніпропетровській ОДА, інших областей;

- установлення партнерських відносин з "Центрами медіації" ТПП України та регіональних ТПП по всій Україні.

Звичайно, що рекомендації та пропозиції учасників ринку потрібно ретельно обговорювати і опрацьовувати. Але в цих кризових, дуже важких в усіх відносинах умовах ринку проблемних активів не потрібні жорсткі і категоричні заяви і рішення наших державних регуляторів. Не потрібні навіть натяки на командування ринком, ще більше чогось нав'язувати учасникам ринку. Ці компанії - не лише особливі інститути, але і особлива технологія роботи на ринку проблемних активів.

В нинішніх кризових умовах система продажу активів неплатоспроможних банків вимагає комплексного підходу. Це не якесь поодиноке питання або воля окремих осіб. Це повинна бути цілісна економічна політика держави, спрямована на удосконалення процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі консолідація продажу активів в структурі ФГВФО, а також посилення захисту прав вкладників шляхом прискорення відшкодування коштів таким вкладникам. Впровадження для інвесторів передбачуваного, прозорого і стабільного державного регулювання на ринку проблемних активів.

Але, чи можна прискорити цей процес удосконалення системи продажу ФГВФО, виграти у кризи рік або навіть два? Підготовка відповідей на ці та інші ключові питання стали предметом досліджень учасників і експертів Торгово-Промислової палати України, Аудиторської палати України, Асоціації українських банків, Асоціації учасників колекторського бізнесу України, Агентства по рефінансуванню житлових кредитів, Української асоціації інвестиційного бізнесу, Асоціації консалтингових фірм, Асоціації факторингових компаній України "УкрФактор" та інших провідних фахівців. Саме за їх безпосередньої участі вже підготовлені конструктивні рекомендацій та пропозиції.

Але процедура їх реалізації досі перебуває на стадії вдосконалення. Висновок – поки що система продажу активів неплатоспроможних банків працює неефективно, і відкладати її вдосконалення у довгу шухляду не можна. Треба терміново налагодити ефективну систему продажу у співпраці учасників ринку з Фондом гарантування вкладів, бо ще трохи - і ніхто за ті активи взагалі не візьметься, нічого буде продавати.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...