УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Юрий Винничук
Юрий Винничук
Прозаїк, літературознавець

Блог | Чому Нобелівська премія з літератури тікає від України

Чому Нобелівська премія з літератури тікає від України

Не заперечую досягнень Боба Ділана у музиці та написаними ним текстах пісень. Та я не можу сказати, що він стоїть поруч з Вільямом Фолкнером чи Ернестом Хемінгуеєм, які свого часу також отримали Нобелівську премію з літератури…

Взагалі дивна ситуація складається: минулого року Нобеля отримала Світлана Алєксєєвіч за документалістику, яка мало має спільного з справжнім мистецтвом. А цьогоріч премія дісталась співаку Бобу Ділану… Так, у нього є багато прихильників, але я не належу до їх числа. Мені дивно це все, позаяк я читав багатьох цікавих письменників, які б мали отримати цю премію та не отримали (і навряд чи її матимуть, адже вже дуже старі).

Передбачити, хто отримає Нобелівську премію з літератури абсолютно неможливо. Як на мене, найімовірнішою спільною ознакою авторів, які отримали Нобеля є вік – понад 60 років. Звісно, дехто отримував цю високу премію і у 80, а за декілька років після того помирав. Та таких небагато.

Розмірковуючи щодо можливості отримання Нобеля українським автором, слід відзначити, що це навряд чи станеться у близькому майбутньому. Справа у тому, що ми маємо велику літературну проблему – наших авторів не перекладають на стільки мов, наскільки перекладені попередні лауреати премії.

Читайте: Так кто же он, русский Боб Дилан?! - Бобдилан?

До прикладу, американський письменник Філіп Рот, на якого цього року ставили букмекери (у контексті отримання премії – Ред.), перекладений на безліч мов! Своєю чергою, в Україні просто немає митців, які б здобули популярність у світі через переклади своїх текстів. Окрім того, наша держава нічого не робить для виправлення цієї ситуації: ми не бачимо жодної підтримки ні тут, ні за кордоном (до слова, навіть Каталонія має відповідні літературні гранти… не кажучи вже й про розвинені країни такі як Німеччина, Австрія і тд.).

Втім це не применшує досягнення українських авторів, вони заслуговують високої відзнаки. Та їм залишається тільки мріяти…

А що, значить - мріяти? Мрія, яка не підкріплена серйозними підставами – дурниця. Це те ж, що мріяти стати королем. Саме тому, нині для реалізації наших мрій підстав немає.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...