УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Мария Яковлева
Мария Яковлева
Энергетический эксперт, член коллегии Госагентства по энергосбережению и энергоеффективности, советник Президента общественной организации "Союз участников либерализации газового рынка"

Блог | Обґрунтованість тарифів: "бджоли проти меду"

Обґрунтованість тарифів: 'бджоли проти меду'

В п’ятницю (18 вересня) тихо, непомітно і безрезультатно в Верховній Раді за участі Уряду України пройшов розгляд довгоочікуваного Звіту Робочої групи щодо необґрунтованості тарифів.

Висновок Робочої групи ВР доповідала Голова Олена Бабак: "Встановлення цін на природний газ відбулося без належного обґрунтування. Невідкладно мають бути проведені додаткові розрахунки тарифів, а роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 583 від 03.03.2015 року, потребують негайного перегляду".

Такий висновок зроблено на підставі невідповідності даних, наданих для аналізу Робочій групі Кабінетом Міністрів, НКРЕКП та НАК "Нафтогаз України".

Основою розрахунку тарифів на газ для населення є обсяги, необхідні для забезпечення такої потреби. Саме з достовірністю інформації щодо обсягів є надвеликі проблеми. Саме на це звернула увагу присутніх Голова Робочої групи.

При розрахунку тарифів застосовувався проект прогнозного балансу газу на 2015 рік. Це була єдина інформація в березні 2015 року (на момент розрахунку тарифів), але вже в квітні 2015 року було затверджено прогнозний баланс газу і необхідний обсяг для споживання газу населенням зменшився на 0,5 млрд.м3 (з 14,5 млрд.м3 до 14,0 млрд.м3). Треба було ще в квітні відкоригувати тарифи. Однак НКРЕКП (національний регулятор) не зробив цього.

Робоча група звернула увагу на те, що з 1 квітня 2015 р. зменшилась розрахункова норма для населення (за відсутності лічильників) з 6 м3 до 3 м3 на одну людину на місяць. На підставі даного зменшення ( а це щонайменше ще 0,5 млрд.м3 ) необхідно було б відкоригувати ще раз прогнозний баланс газу ( з 14,0 млрд.м3 до 13,5 млрд.м3) і тарифи. Та ні Кабмін, ні НКРЕКП цього не зробили.

На вулиці вже вересень 2015 року. Міністр палива та енергетики України пан Демчишин повідомив, що споживання газу населенням скоротилось практично на 20%. Тоді фактичний обсяг споживання населенням виглядатиме наступним чином:

за 1-3 квартали 2015 р. 9,1 - 20%= 7,3 млрд.м3

і за 4 квартал 2015 р. 4,9 - 20%= 3,9 млрд.м3,

за 2015 рік 14,0 - 20%= 11,2 млрд.м3.

Але чомусь знову ні прогнозний баланс газу, ні тарифи не коригуються. Замість того, щоб перед початком опалювального сезону підтримати людей і зменшити тарифи - Уряд і НКРЕКП роблять вигляд, що це їх не стосується.

Голова НКРЕКП заявив, якщо будуть надані нові дані Кабміном або НАКом, вони готові зробити перерахунок. В НКРЕКП забули, що вони головний регулятор на ринку енергетики і це ПЕРШОЧЕРГОВА задача комісії.

НАК "Нафтогаз України" - МОНОПОЛІСТ на ринку газу, хоча як ліцензіат за нерегульованим тарифом не повинен нічим відрізнятися від інших, таких же ліцензіатів. Держава безпідставно йому це дозволяє. Головна складова в тарифі - це покриття витрат НАК "Нафтогаз України", які сьогодні непрозорі та безконтрольні.

Міжнародні аудитори, яких залучали до дослідження обґрунтованості тарифів, в своєму звіті від 23.06.2015 р. написали, що "підтверджують математичну коректність розрахунків" (ця "коректність" ґрунтується знову на проекті прогнозного балансу газу, хоча на дату роботи аудиторів вже давно був затверджений баланс газу) і що "перевірка вхідних даних не проводилась". Стовідсотковий формальний підхід. Насправді це не перевірка обґрунтованості тарифів, а перевірка роботи калькулятора в аудиторів.

Що в результаті отримала вся країна:

- Звіт Робочої Групи в Верховній Раді, який зробила найбільш свідома і дієва частина Парламенту. Однак в результаті звіт, якого так довго чекала вся країна, не був навіть поставлений на голосування;

- Відсутність усвідомлення НКРЕКП, що саме він є ГОЛОВНИМ РЕГУЛЯТОРОМ на ринку енергетики в Україні. Не переглядає тарифи з урахуванням фактичних обсягів споживання;

- Уряд не помічає фактичних даних споживання газу населенням за 8 місяців 2015 року, які значно знизились і не коригує баланс газу.

Це - відверта підтримка МОНОПОЛІЇ, відсутність бажання переглядати тарифи, відсутність руху до демонополізації та відсутність реальних дієвих реформ в країні.

Дії, точніше, бездіяльність нашої влади в цьому плані підтверджує крилатий вислів "бджоли проти меду". Але хочу нагадати, що коли бджоли перетворюються на трутнів, бджоляр знаходить нових бджіл...

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...