БлогиМир

Сепаратизм з комерційним "інтересом"

14.1т

Оповідаючи про найбільш зухвалі прецеденти корупційного лобізму, не можу оминути настирливе бажання деяких депутатів проштовхнути до сесійної зали ВР законопроекти, присвячені створенню так званих "вільних економічних зон" (ВЕЗ). Вже не один такий законопроект зупинив наш парламентський Комітет Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції.

Що до чого і чому так? Почну з того, що як і всі притомні корупціонери, розробники проектів ВЕЗ загортають свої реальні наміри в гарну обкладинку – мовляв, преференції в оподаткуванні та пільговий митний режим окремих територій створять стимули для економічного розвитку, прийдуть іноземні інвестиції, будуть створені нові робочі місця ...

Та це на словах та паперах, а в реальному житті все відбуватиметься з точністю до навпаки. На жаль, недоліки економічного порядку говорять самі за себе. Фактично створюються умови, за яких одному підприємству (у ВЕЗ) можна не сплачувати податки, а іншому, такому ж самому (не у ВЕЗ), - ні. Хто від цього виграє? Ніхто, крім власників підприємств, зареєстрованих у ВЕЗ. Що далі відбуватиметься з “особливим” підприємством? Воно перетворювалося на монополіста за рахунок нерівної конкуренції, а живі підприємства-добросовісні платники податків таким чином знищуватимуться. Надходження до державного бюджету, відповідно, скорочуватимуться.

Перебільшую? Критерієм істини є практика, а Україна історію з ВЕЗ вже проходила: в 2001-му році вільні економічні зони з помпою створювались, а в 2005-му під акомпанемент гучного корупційного скандалу скасовувались.

Депутати, які пропонують знову наступити на граблі, тобто, ухвалити явно корупційний закон у черговій редакції, чудово розуміють, що ухвалений він не буде. Але вперто реєструють нові й нові законопроекти-клони. І тут вже виникають підозри вже іншого порядку – в основі мотиву може бути не лише меркантильний інтерес. Є обставини політичного, чи то пак безпекового порядку!

Одна з ключових ознак ВЕЗ - особливий правовий режим економічної діяльності. Тобто на окремих територіях створюється прецедент відмінних від решти країни юридичних умов, а їх громади привчаються до своєї "інакшості". Зверніть увагу, хто голосно кричав і кричить: “Почуйте Донбас”, “У Закарпатті українців немає - лише угорці”, а “Одесі потрібен статус Порто-франко”. Серед них багато таких, хто тепер носиться по кулуарах ВР з ідеями усіляких ВЕЗ. Для мене очевидно, що принцип ВЕЗ напряму пов’язаний з ризиками чергової розкачки стабільних територій.

Яскравий приклад таких маневрів - проект Сергія Ківалова № 1786, що стосується "Порто-франко" - економічного експерименту на території міста Одеси.

На словах відомий усім українцям "експерт" з підрахунку голосів виборців мав на меті активувати розвиток Одеси завдяки залученню інвестицій, розвитку туристичних можливостей міста і т.д. Здавалося б, виключно добрі наміри економічного характеру.

Що ж бачимо насправді? Законопроект № 1786 у низці положень суперечить вимогам законодавства України і передбачає створення якогось невідомого “органу господарського розвитку і управління економічним експериментом” "Одеса". Цей паралельний (!) структурі виконавчої влади орган, за задумом автора мав би отримати широкі повноваження, включаючи право видавати та скасовувати свідоцтва про реєстрацію. Про всяк випадок нагадаю, що скасування реєстрації суб’єктів ВЕЗ у разі порушення ними законодавства - це справа, яка вирішується у судовій залі, а ніяким не “органом господарського розвитку”.

Просте питання: як буде формуватися орган управління економічного експерименту та з чого складатимуться джерела його фінансування? Відповіді немає. Проте зрозуміло до яких наслідків його створення призведе: конфлікт інтересів, зловживання та ризики сепаратизму…

Думаєте лише середовище колишніх регіоналів продукує подібні "шедеври"? Ні!. Інколи такі "бімби" залітають від представників фракцій, які мало асоціюються з антидержавною позицією. Наприклад, народні депутати Олександр Домбровський від БПП і голова Комітету з економічної політики Андрій Іванчук від "Народного фронту" у минулому році виступили на підтримку введення режиму вільної економічної зони у Закарпатській області, а також за укладення угоди з Кабінетом міністрів про спеціальний статус регіону. В умовах неоднозначної ситуації в регіоні та специфічної позиції Угорщини щодо угорського питання в Закарпатті будь-які "інакші" статуси в цій області можуть виявитись мінами сповільненої дії.

Депутати-члени Комітету ВР з запобігання та протидії корупції ретельно вивчають кожен законопроект, що виноситься на розгляд в сесійну залу. Наше найперше завдання – заблокувати ті з них, що містять ознаки корупції. Вдається, звичайно, не все, є над чим працювати. Але я хочу щоб українці знали – непомітна, але вперта боротьба за нову прекрасну Україну точиться безперервно. І про цю боротьбу обіцяю писати й надалі.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Новые
Старые
Лучшие
Худшие

Наши блоги