УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

З 2013 року чиновників змусять складати іспити

276
З 2013 року чиновників змусять складати іспити

З 1 січня 2013 року українські чиновники заживуть по-новому. 17 листопада Рада прийняла в другому читанні законопроект "Про держслужбу". У ньому є як "пряники" (підвищення зарплати, надбавки), так і "батіг" (іспити й перездачі). Правда, на Президента, Прем’єра, міністрів, їх заступників і нардепів закон не поширюється, зазначає "Сегодня".

Видео дня

За новим законом, просунути сина приятеля до себе в міністерство стане складніше: у законі прописані "стартові позиції" для посад. Так, щоб очолити патронатну службу міністра, треба буде закінчити вуз і пропрацювати 8 років (або 5 — але співробітником цієї ж служби). Раз у рік (а новачки — двічі в рік) чиновники будуть складати іспити (правда, оцінювати, як вони виконують накази й доручення, буде їхнє власне начальство). Здав — одержуєш премію, ні — перездаєш іспит, а знову завалиш — звільнений. Але на керівників структурних підрозділів ця стаття не поширюється.

За законом, найдрібніший із чиновників повинен одержувати мінімум дві мінзарплатні (зараз це близько 2 тисяч гривень) — і це тільки оклад (а є ще премії, надбавки). Причому співробітникам АП, апарата Ради й Секретаріату Кабміну, які формують або реалізують державну, правову, бюджетну політику, передбачається надбавка — до 100% окладу. Правда, чи буде це надбавка до наявних чи ні, поки незрозуміло. А от пункт про те, що після трьох років служби чиновник одержить право на компенсацію від держави півставки кредиту на житло (тобто людина бере кредит під нинішні 16-20%, а віддає — під 8-10%), до другого читання із закону забрали.

Самі чиновники поки ще не зрозуміли, як зміниться їхнє життя. "Багато дрібних чиновників працюють на мінімальну зарплату — до 1000 гривень, половину з якої витрачають на проїзд — тому що доїжджають у свої обл- і райадміністрації із сіл. Якщо зарплату підвищать — така робота зможе зацікавити молодь", — говорить екс-чиновниця Людмила. "Але це, скоріше, у регіонах, — додає один з держслужбовців Олег. — Там дійсно ситуація кепська. Працюють одні старші. Молодь туди йде тільки від безнадійності. Що ж стосується великих міст, то справа не в іспитах. Проблема в тому, що конкурсу немає: оскільки на такі маленькі зарплати народ іти не хоче, то й вибирати нема з кого. До речі, шкода, що забрали норму про пільговий кредит на житло. Серед чиновників багато є з інших міст". "Насправді, багато чого залежить від того, що від тебе вимагає безпосередній начальник. Якщо вимагає — буде робота, якщо ні — ніякий закон не допоможе", — вважає одна з екс-чиновниць Наталя.