УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Чи реальні прогнози Азарова

252
Чи реальні прогнози Азарова

До середини 2012 року економіка України має вийти на докризовий рівень.

Видео дня

Про це заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров, відкриваючи засідання Кабінету міністрів.

«Ми повинні поставити собі за мету — вже до середини 2012 року вийти на докризовий рівень у всіх галузях економіки», — сказав Микола Азаров і зазначив, що виведення економіки з кризи має стати для керівників відомств одним із головних завдань. Прем'єр наголосив на необхідності приділити надзвичайну увагу розвитку внутрішнього ринку, а також «експансії на зовнішні ринки».

«Всі ці завдання потрібно вирішувати, створюючи привабливий інвестиційний клімат в Україні, тобто послідовно потрібно завершувати ліберальну податкову, митну реформи і нарощувати практичні результати з дерегулювання підприємницької діяльності», — заявив Микола Азаров.

Варто відзначити, що незважаючи на вдалий старт української економіки в цьому році, міжнародні організації, як і раніше, дають песимістичні прогнози її розвитку.

Так, міжнародне рейтингове агентство прогнозує в поточному році сповільнення темпів зростання ВВП України до 4% при прискоренні інфляції до 11%. Свої консервативні прогнози вони пояснюють невизначеністю ситуації з поточною програмою МВФ, а також станом банківської системи, яка страждає через зростання частки проблемних активів.

При цьому у рейтинговому агентстві уточнюють, що ці показники не впливають на поточний суверенний рейтинг України.

Схожі прогнози дають Всесвітній банк і ЄБРР. Вони покликані застерегти уряд від необміркованого перегляду держбюджету, про який заговорили після вдалих перших двох місяців. Ситуація до кінця року може погіршитися, вважають експерти.

Новий прогноз агентства значно гірший за очікування українського уряду та Міжнародного валютного фонду (МВФ), які прогнозують зростання ВВП за підсумками року на рівні 4,5%. Більше того, така обережна оцінка суперечить даним про зростання української економіки в перші два місяці 2011 року. Втім, цей песимізм поділяють у Світовому банку та ЄБРР — обидві установи говорять про зростання ВВП на рівні 4%.

Також не вірять у збереження цього року однозначної інфляції — після 9,1% у 2010 році вона повинна прискоритися до 11%. У МВФ очікують 10,8%, а у Світовому банку — 10,7%, пояснюючи це переглядом тарифів на послуги ЖКГ. Відзначимо, що держбюджет на цей рік передбачає інфляцію в розмірі 9,7%, але в неофіційних бесідах чиновники Мінекономрозвитку допускали, що вона може досягти 11%.

В агентстві вважають, що уряду не вдасться утримати дефіцит держбюджету поточного року на рівні 3,5%, як того вимагає МВФ, а дефіцит держбюджету вдасться скоротити лише до 4% ВВП (у 2010 році — 6% ВВП). У звіті також відзначається, що відсутність ясності щодо зобов'язань і повноважень виконавчої та законодавчої гілок влади в Україні, а також непередбачуваність економічної політики ускладнюють узгодженість монетарної та валютно-обмінної політики і заводять у глухий кут структурні реформи.

До сильних сторін української економіки у рейтинговому агентстві відносять невисокий рівень держборгу — за їхніми розрахунками, до кінця 2011 року він збільшиться з 40% до 40,5% ВВП.

Реальний ВВП України у 2010 році збільшився, за попередніми даними Держстату, на 4,2%, а його номінальне значення збільшилося на 18,9% і досягло 1 трлн 85,935 млрд грн. При цьому в четвертому кварталі минулого року темп його росту сповільнився до 3% з 3,5% у третьому кварталі і 6% — у другому.

Уряд України прогнозує зростання номінального ВВП у 2011 році до 1,253 трлн грн, реального ВВП — 4,5%.