УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Тимошенко хоче переглянути газові контракти

216
Тимошенко хоче переглянути газові контракти

Нещодавні заяви прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко про плани скоротити імпорт російського газу можна сприймати як її добрий намір переглянути окремі положення чинних українсько-російських газових контрактів від 19 січня 2009 року з метою встановлення рівноправного партнерського співробітництва у цій сфері, чого домагається Президент України Віктор Ющенко.

Видео дня

Про це заявив Представник Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський, коментуючи заплановану на 1 вересня 2009 року зустріч керівників урядів України та Росії.

Пріоритетними для української сторони питаннями зустрічі мають стати українсько-російське співробітництво в енергетичній галузі, насамперед - газовій, - повідомили Головна службі інфополітики Глави держави.

Він нагадав, що дискримінаційні для України контракти були підписані за одноосібним рішенням прем’єр-міністра України всупереч національним інтересам і директивам Глави Української держави. Проте керівництво уряду та його оточення намагалися нав’язати суспільству думку про успіх, уникаючи прямих відповідей на очевидні запитання щодо кабальних для України умов контрактів. Намагалися навіть заручитися підтримкою іноземних експертів.

"Однак жоден з європейських фахівців до цього часу не наважився надати позитивних висновків щодо контрактів, у яких вочевидь закладено низку несиметричних і дискримінаційних щодо України положень", - аргументував Богдан Соколовський.

За словами Богдана Соколовського, практично доведено, що ігнорування підходів та вимог Президента України, зокрема співробітництво за згаданим контрактами і зволікання уряду з реформуванням газового сектора 2009 року, вже завдало незворотної шкоди українському суспільству, державі та економіці:

- зменшилися реальні доходи українців на фоні начебто збереження економічно необґрунтованих взаємовідносин між постачальниками і споживачами газу;

- істотно погіршився фінансовий стан державної компанії НАК "Нафтогаз України", а відтак її рейтинги на світових біржах;

- істотного перевантаження зазнала національна фінансова система, що сприяє девальвації гривні;

- держава втягується у невиправдані борги і зобов’язання.

При цьому Соколовський з жалем констатував, що прем’єр-міністр України демонструє виняткову непослідовність у вирішенні цієї проблеми: напередодні чергової зустрічі з російським колегою керівник уряду України до цього часу не визначилася з конкретними планами щодо обсягів імпорту газу 2010 року. 20 серпня у Львові Ю.Тимошенко заявляє про 25 млрд кубометрів, 29 серпня у Луганську - про 27 млрд кубометрів, у той час як згідно з контрактами українська сторона зобов’язана викупити 52 млрд кубометрів.

Також незрозумілі урядові плани й щодо реформ газового сектору. "Європейській стороні, МВФ та іншим міжнародним фінансовим організаціям прем’єр-міністр України 24 липня заявляє про реформи, зокрема про підвищення на 20% цін на газ, ігноруючи вимоги Президента України щодо підвищення у пакеті рівня і прозорості адресної соціальної допомоги неплатоспроможним споживачам газу. Водночас українському суспільству й надалі обіцяє утримувати нинішні економічно необґрунтовані ціни реалізації, які є у 5-6 разів нижчі за закупівельні ціни", - нагадав представник Президента.

Аналогічно він оцінив і позицію уряду у питаннях залучення зовнішніх запозичень для оплати за газ. Так, на вимогу Президента, із значним запізненням уряд наприкінці червня врешті-решт розпочав консультації з Європейською стороною щодо кредитування НАК "Нафтогаз України" міжнародними фінансовими інституціями. Наприкінці липня, за результатами консультацій, Європейська сторона ухвалила позитивне рішення про готовність надати вигідні для Української держави кредити на суму 1,7 млрд доларів. "Однак уряд вже протягом місяця зволікає з підготовкою кредитних угод і продовжує таємні перемовини щодо залучення невигідних для держави і необґрунтованих комерційних кредитів із залученням тіньових схем", - вважає Соколовський.

"Зворотно-поступальний рух уряду, на жаль, спостерігається також у нафтовій, вугільній і ядерно-енергетичній сферах, які також є стратегічними для України, а відтак - значною мірою визначають нашу державність і незалежність", - підсумував він.

За оцінкою Соколовського, така непослідовна позиція нинішнього керівництва уряду і майбутнього технічного кандидата у президенти Тимошенко не відповідає українським національним інтересам, не сприяє розвиткові прозорого партнерського співробітництва з Європейською та Російською сторонами і сприяє застою та утвердженню іноземних монополістів на українському енергетичному ринку.