УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

МВФ погрожує припинити співпрацю з Україною

159
МВФ погрожує припинити співпрацю з Україною

Міжнародний валютний фонд може припинити співпрацю з Україною, якщо влада країни без належних підстав піде на надмірне нарощування бюджетного дефіциту і розхитування економічної ситуації в країні.

Видео дня

Про це заявив постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр.

"Якщо такі відхилення (бюджетного дефіциту) будуть результатом навмисної політики, яка суперечить духу і цілям програми, ми припинимо співпрацю... Не маємо наміру брати участь в політиці, яка приведе до поглиблення економічної кризи", - заявив він в інтерв'ю тижневику "Контракти".

Альєр додав, що таке рішення може бути ухвалене, якщо влада країни провокуватиме інфляцію і підриватиме стабільність банківської системи.

Постійний представник МВФ також відзначив, що будь-яка монетизація дефіциту держбюджету повинна здійснюватися вкрай обережно.

"Наслідки можуть бути непрогнозованими і негативними, зокрема, стрибок обмінного курсу і неконтрольована інфляція", - пояснив фінансист.

Втім, за його оцінкою, незважаючи на викуп Нацбанком України державних облігацій, Центробанк країни поки ефективно стримував інфляцію.

Альєр нагадав, що восени група фахівців МВФ прибуде до Києва для обговорення проекту державного бюджету країни на 2010 рік, а місія фонду відвідає Україну в кінці жовтня для обговорення програми співпраці: для отримання четвертого транша коштів необхідний прогрес в реструктуризації банківського сектора і фіскальної політики.

"Ми чекаємо затвердження стратегії надання допомоги для середніх і невеликих банків", - сказав він.

Разом з тим, за його словами, ключовим питанням є проект держбюджету-2010.

"Проект повинен грунтуватися на реалістичних макроекономічних прогнозах, а його дефіцит не повинен перевищувати 3% ВВП, не включаючи НАК "Нафтогаз України", і 4% з урахуванням НАК", - пояснив представник МВФ.

При цьому він нагадав, що МВФ вважає прийнятним бюджетний дефіцит в 2009 рік на рівні 6% ВВП (8,6% з урахуванням НАК "Нафтогаз України").

"В умовах, коли скорочуються доходи бюджету, необхідно протягом декількох років суворо контролювати бюджетні витрати, знижувати їх, щоб утримати бюджетний дефіцит", - пояснив він бачення ситуації МВФ.

Представник фонду також повідомив, що МВФ чекає підвищення цін на газ для населення у вересні на 20% і в 2010 році щокварталу на 20% - такий крок покликаний скоротити об'єми держпідтримки "Нафтогазу України". Крім того, за його словами, в 2010 році очікується збільшення об'єму збору податків.

Кажучи про хід рекапіталізації банків, Альєр відзначив, що для фонду головне результативність відповідної програми, а не швидкість її впровадження. При цьому він підкреслив, що більшість крупних банків одержали основну частину необхідного розміру докапіталізації від своїх акціонерів, а інше може надійти до кінця року.

"Залишалося п'ять великих банків, власники яких були не готові збільшити капітал своїх фінустанов. Три з них вже рекапіталізовані державою", - відзначив він.

При цьому, за його словами, уряд пообіцяв внести капітал до банку "Надра" і Укрпромбанк після успішного завершення переговорів про реструктуризацію зовнішніх боргів цих фінустанов.

"Ми чекаємо, що в найближчому майбутньому ситуація у фінансовому секторі нормалізується. Дії, направлені на відновлення довіри, вже починають давати плоди", -  цитує Альєра "Сегодня".

За його словами, Україна вже отримала від МВФ $10,5 млрд в рамках програми stand-by: передбачається виділення ще $6 млрд, з яких $3,8 млрд планується надати країні ще до кінця поточного року.