УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Україна має що запропонувати НАТО

177
Україна має що запропонувати НАТО

У Кракові в п’ятницю проходить засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів оборони. Говоритимуть про реформи та миротворчі місії. На переговори про майбутнє Альянсу українських політиків не запрошено.

На порядку денному Комісії – реформування військової сфери та зусилля України в миротворчих операціях НАТО. Про це «Німецькій хвилі» розповів Олександр Семіков, заступник керівника Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції. Як він каже, про виконання національної річної програми у рамках наближення до Альянсу, говорити зарано:

«На сьогодні річний план, що запропонований минулого року на грудневому засіданні Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ, тільки розробляється. За оцінками, цей документ може бути готовим до травня, сподіваємось, до вересня буде затверджений».

Тим часом Київ з Альянсом працює в рамках цільових програм, адже завершується погодження плану дій Україна-НАТО на 2009 рік у Міжнародному Секретаріаті Альянсу.  

Семіков переконаний, що українським військовим є що запропонувати партнерам й у розмові про операції НАТО.

«Україна зараз єдина серед всіх партнерів Альянсу, не членів, яка бере участь у всіх операціях під проводом НАТО, які відбуваються у світі, в т. ч., в Афганістані» - наголосив експерт. 

Йдеться й про кораблі, залучені до операції у Середземному морі «Активні зусилля», й про контингент спільного україно-польського батальйону у Косово. Попри заклики скоротити чи вивести миротворців України з Косово, каже експерт, зі сторони Альянсу є велике зацікавлення, щоби цей контингент лишився, тому що українські військові там демонструють, що їх дії відповідають принципам ООН щодо миротворчої діяльності.

Водночас актуальна розмова щодо співпраці НАТО і ЄС у антипіратській місії поблизу африканського узбережжя. За словами Семікова, Україна, з огляду на заяви головнокомандувача, може запропонувати й свою участь чи підтримку.

Також у п’ятницю у Кракові відбудеться й окремий захід за участі генсека НАТО, міністрів оборони США та Польщі – форум з євроатлантичної безпеки під назвою «НАТО перед ювілейним самітом чи Альянс потребує нової стратегічної концепції».

Як розповів один з українських науковців, що знається на темі європейської безпеки і бере участь у заході – Ярополк Тимків, жодного посадовця чи політика з України не запрошено «оскільки йдеться про майбутній вигляд НАТО, думаю, головним лобістом від України виступатиме Польща. Щоправда, після подій з газовим конфліктом важко прогнозувати, як розвиватиметься така дискусія».

Один з чільників Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України Олександр Семіков упевнений, посадовців з України чи Грузії не запросили, тому що Альянс обговорює власне майбутнє, розширення чи нерозширення Альянсу. Це, на думку Семікова, внутрішнє питання НАТО, як і підготовка до ювілейного саміту.