УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Надмірне вживання кофеїну призводить до галюцинацій

264
Надмірне вживання кофеїну призводить до галюцинацій

Люди, які вживають велику кількість напоїв і продуктів з кофеїном, зі значно більшою ймовірністю можуть відчувати слухові і зорові галюцинації. До такого твердження прийшли британські вчені з Даремского університету в результаті дослідження, результати якого опубліковані в журналі Personality and Individual Differences.

Як пише "Новинар", люди, які вживають у день кількість кофеїну, еквівалентну семи чашкам натуральної кави, у три рази частіше чують голоси людей, яких немає поруч з ними, у порівнянні з людьми, які вживають менше одного еквіваленту чашки кави на день, стверджують вчені.

"Галюцинації не обов'язково є ознакою душевної хвороби. Більшість людей стикалися з ситуаціями, коли вони чули голоси, перебуваючи на самоті, а близько 3% регулярно чують голоси. Багато хто добре справляється з цим і живе нормальним життям", - говорить провідний автор дослідження Саймон Джонс.

Він і його колеги опитали 200 студентів для того, щоб з'ясувати рівень споживання кофеїну, - з чаєм, кавою, шоколадом, енергетичними напоями або у вигляді лікарських препаратів. Разом з цим вчені оцінювали поширеність випадків галюцинацій, а також рівень стресу.

Деякі з опитаних повідомляли про зорові і слухові галюцинації, відчуття присутності померлих людей.

Дослідники вважають, що висока частота галюцинацій пов'язана зі здатністю кофеїну посилювати фізіологічну дію стресу - під впливом кофеїну організм виробляє більше "гормону стресу" - кортизолу, що, у свою чергу, може бути пов'язано з галюцинаціями.

Автори дослідження відзначають, що їхня робота - перший крок до розширення числа факторів, пов'язаних з галюцинаціями. На їхню думку, зміна режиму харчування, зокрема, споживання кофеїну, може зробити людей більш стійкими і знизити ймовірність галюцинаторних переживань.

Як би там не було, одне лише вдихання запаху кави допомагає мозку впоратися з наслідками стресу, викликаним нестачею сну. Учені з Південної Кореї, Німеччини та Японії у експериментах на щурах показали, що запах смажених кавових зерен призводить до таких змін у роботі ряду генів і виробництву білків у мозку, які допомагають зменшити наслідки стресу через позбавлення сну.

Раніше вчені з Гарварду встановили, що алкоголь і куріння не збільшують ризик виникнення раку яєчників у жінок, а кофеїн навіть знижує цю ймовірність. Водночас, вживання двох і більше чашок кави на день під час вагітності у два рази збільшує ризик викидня, застерігають американські вчені.