УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

400 доларів за газ може стати катастрофою для України і ЄС

159
400 доларів за газ може стати катастрофою для України і ЄС

Можна очікувати, що ціна закупки газу в середньоазійських країнах у 2009 році зросте більш як удвічі порівняно з її нинішнім рівнем, заявив у вівторок голова правління російської компанії Газпром Олексій Міллер.

Видео дня

Ситуація з ціною на газ для прикінцевих споживачів складається «досить драматично», додав він під час зустрічі з прем’єр-міністром Росії Володимиром Путіним, яку широко висвітлили російські засоби інформації.

За прогнозами російського газового монополіста, вже до кінця нинішнього року «середньоєвропейська» ціна на газ сягне понад 500 доларів за тисячу кубометрів.

Якщо ці прогнози й передбачення здійсняться, – а не здійснитися їм немає жодних підстав, – то це означатиме, що для України ціна тисячі кубометрів газу зросте з нового року більш як удвічі – приблизно до 400 доларів із нинішніх 179 з половиною.

Туркменистан, газ із якого становить найбільшу частку тих обсягів, які Україна закуповує в Газпрому, в першому півріччі продавав свій газ російській компанії по 130 доларів за тисячу кубометрів, у другому продає по 150 і вже раніше заявив (а Газпром із цим погодився), що з початку наступного року експортуватиме його «за європейськими цінами» – звичайно, мінус комісійні перекупників і транспортні витрати.

Так само поводяться й інші поставники Газпромові досі дешевого газу, частина якого потім теж продавалася Україні, – Узбекистан і Казахстан.

Усе це означає дві речі, вважає чільний фахівець із питань газу Оксфордського інституту енергетичних досліджень Джонатан Стерн: що з 1 січня на Україну чекає зростання ціни на газ, якого вона не витримає, і що Європа ризикує знову опинитися взимку в газовій кризі, якщо Україна і Росія не укладуть вчасно газової угоди на наступний рік.

При цьому поступу в українсько-російських переговорах немає, бо в Україні головні гравці змагаються за владу, зауважує експерт.

По суті Україні збираються нав’язати ціну, яку вона не зможе платити. І всі, як уві сні, наближаються до кінця року, а ця ціна далі не узгоджена. Отож можливе повторення 2006 року, коли через російсько-українські суперечки навколо ціни Газпром посеред морозної зими ненадовго припиняв постачати газ до Європи, що викликало хвилю політичних скарг, вважає він.

«Ми мали передбачити це в 2006 році. Тепер ми напевно бачимо, що наближається те саме. Якщо буде холодна зима, буде великий скандал», – попереджає Джонатан Стерн в інтерв’ю агентству Ройтерз.

Раніше Росію можна було критикувати за те, що вона не зробила потенційну кризу «кришталево ясною для решти світу». Тепер, виклавши плани наперед, Росія перекинула м’яч на українську половину поля, каже фахівець.

«Росіяни перебувають у колосально сильній позиції. Українці, як і всі інші, вже почули ще в березні, коли Росія сказала Середній Азії: від січня отримаєте європейські ціни. Отож усі ми знаємо, … що на Україну чекає катастрофа», – наголошує експерт.

Згадана вже прогнозована ціна в 400 доларів за тисячу кубометрів для України не є нерозумною за європейськими стандартами – от тільки що Україна, з її заснованою на газі економікою, просто не зможе її заплатити, і на неї чекає найтяжчий удар, каже Джонатан Стерн.

Але чільні українські політики цього ніби не розуміють. Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко і Президент Віктор Ющенко вже займаються маневрами, готуючись до президентських виборів наприкінці 2009 – на початку 2010 року. Отож, каже оксфордський фахівець, газ використовують для того, щоб скласти вину на супротивника за провал: «У цих переговорах (із Росією) вона хоче виглядати твердою з росіянами, а він хоче виглядати як той, хто здатен би домовитися з росіянами, але вона все псує».

«Від Тимошенко ми досі почули купу безглуздя на кшалт «Нам потрібен п’ятирічний перехідний період, нам потрібен довготерміновий контракт». І жодного розуміння того, що вже все, привіт, приїхали», – сказав Стерн.

«І коли у вересні ми (європейці) і вони (українські керівники) повернемося з відпусток, залишиться три місяці. А це зовсім не великий термін, щоб укласти цілком нову угоду про подвоєння цін», – додав британський експерт.

Тим часом того ж дня, в вівторок, Президент Віктор Ющенко, побувавши з візитом в Австрії, запевняв у Відні, що Україна не підведе Європу з транзитними енергоносіями. Його австрійський колега Гайнц Фішер у відповідь ввічливо називав Україну «дуже надійним партнером» у здійсненні транзиту енергоносіїв її територією.

До нового 2009 року залишалося 176 днів…

Радіо Свобода.