УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Чорноморський флот РФ приймає НАТО, як рідних

174
Чорноморський флот РФ приймає НАТО, як рідних

Загін кораблів Другої постійної протимінної групи НАТО завершив діловий візит до Новоросійської бази Чорноморського флоту Росії. Жодних протестів проти того, що «натовський чобіт ступив на землю, политу кров’ю російського солдата», в Новоросійську не було. Не очікуються також протести проти запланованої участі сторожового корабля Чорноморського флоту Російської Федерації «Ладний» в операції НАТО «Активні зусилля». Як відзначають експерти, співпраця російських військових моряків з колегами з Північноатлантичного альянсу розширюється, хоча це й не афішується.

У складі натовської військово-морської групи, що зайшла до Новоросійська у вихідні, плавбаза «Мозель» ВМС Німеччини, морський тральник «Европі» ВМС Греції та морський тральник «Ердемлі» ВМС Туреччини. Як повідомила флотська Служба інформації і громадських зв’язків, командир загону кораблів НАТО капітан другого рангу Айке Таммен (ВМС ФРН) подякував міській владі і командуванню бази за теплий прийом, відзначивши, що німецькі військові моряки вперше зайшли до Новоросійська. За офіційною інформацією, цей візит пройшов згідно з Планом військово-морської співпраці Ради Росія-НАТО на 2008 рік.

Майбутня участь сторожового корабля Чорноморського флоту Росії «Ладний» у бойовій операції Північноатлантичного альянсу «Активні зусилля» – окрема сторінка російсько-натовської співпраці. За повідомленням офіційного сайту Міністерства оборони Росії, рішення про участь у цій операції російських бойових кораблів ухвалив уряд Російської Федерації. А технічні питання визначені спеціальним Меморандумом, укладеним командувачем Чорноморського флоту Росії і командувачем морського компоненту Об’єднаних Збройних Сил НАТО «Південь».

Зараз ще тривають тренування екіпажу «Ладного», але вже відомо, що росіяни у східній частині Середземного моря діятимуть разом із турецьким фрегатом. Всі дані про судна, за якими вестиметься спостереження, російські моряки передаватимуть через системи зв’язку турецького корабля до морського штабу ОЗС НАТО «Південь». Водночас, доглядові та інші силові дії проводитимуть лише за командою натовського штабу в Неаполі.

Крім сторожовика «Ладний», в операції «Активні зусилля» будуть задіяні танкер Чорноморського флоту «Іман» і рятувальний буксир, які зараз перебувають у Пункті технічного базування російського флоту в сирійському порту Тартус.

Антитерористична операція НАТО в Середземному морі «Активні зусилля» розпочалася після терактів у США 11 вересня 2001 року. Тоді на практиці було застосоване положення Статті 5 Вашингтонського договору. На прохання США, Північноатлантичний альянс погодився на проведення у Середземному морі антитерористичної операції, практична фаза якої розпочалася 6 жовтня 2001 року. Мета операції – боротьба з тероризмом у межах Середземномор’я шляхом запобігання нелегальним перевезенням морем зброї й боєприпасів, протидії незаконним переміщенням людей та іншій незаконній діяльності з використанням цивільних суден. Основні завдання – патрулювання та контроль за переміщенням кораблів у зоні проведення операції.

2005 року Російська Федерація стала першою і тривалий час єдиною з країн-нечленів НАТО, яка приєдналася до «Активних зусиль». Лише з минулого року у цій операції беруть участь і українські кораблі.

Місцеві експерти звертають увагу на те, що на території Криму командування Чорноморського флоту Росії не афішує свою активну співпрацю з НАТО, водночас, критикуючи через власні інформаційні ресурси – телевізійну студію «Отраженіє» і щоденну газету «Флаг Родіни» – співпрацю з Альянсом України та її флоту.

Обидві інформаційні структури оприлюднили заяву Міністерства закордонних справ Росії про те, що саме з «політичних мотивів» Чорноморський флот Російської Федерації відмовився від участі в американсько-українських військово-морських навчаннях «Сі Бриз-2008», які проходять на півдні України в дусі програми Північноатлантичного альянсу «Партнерство задля миру».

Водночас, ні флотська газета, ні телебачення не згадали, що того ж 21 липня у Баренцевому морі розпочалися російсько-американські військово-морські навчання «Північний орел-2008» за участю кораблів ВМС ще однієї натовської країни – Норвегії.

Радіо Свобода