УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

У США створена нешкідлива альтернатива рентгену

180
У США створена нешкідлива альтернатива рентгену

Американські дослідники з Гарвардського університету вперше створили пристрій, який може стати нешкідливою альтернативою рентгенівським установкам, які застосовуються у медицині й у сфері забезпечення безпеки, мовиться в повідомленні університету.

Фізики створили лазер, що випускає так звані Т-промені, випромінювання терагерцового діапазону, яке межує з радіохвилями й інфрачервоними променями, – за довжиною хвилі від трьох міліметрів до 10 мікрометрів і від 100 ГГц до 30 ТГц за частотою.

Т-промені мають високу проникну здатність – вони легко «просвічують» папір, картон, тканини, пластмасу, шкіру, але не завдають шкоди живим організмам, на відміну від рентгенівських променів.

Це дає можливість створити системи безпеки, що дають змогу виявити зброю, що проноситься під одягом,  вибухівку,  біологічно- і хімічнонебезпечні речовини у закритих упаковках. Відкриття також дасть змогу винайти діагностичні медичні прилади, здатні виявляти пухлини й інші новоутворення під шкірою.

Використання лазерів терагерцевого діапазону довгий час було досить складним, оскільки існуючі пристрої потребували могутніх охолоджувальних систем, що сильно обмежувало їх комерційне застосування.

Гарвардські науковці створили напівпровідниковий терагерцевий лазер, здатний працювати за кімнатної температури.

«Наш пристрій випускає Т-промені за декількох сотень нановат потужності за кімнатної температури та мікроват потужності за температури, легко досяжної за допомогою комерційно доступних термоелектричних охолоджувачів. Надалі існує можливість збільшити потужність до міліватового рівня, за допомогою оптимізації наноструктури активної частини напівпровідника», – говорить один із розробників пристрою Михайло Белкін.

Для отримання Т-променів дослідники використовували квантовий каскадний лазер середнього інфрачервоного діапазону, який випромінює світло одночасно на двох частотах. Т-випромінювання виникає в процесі частотно-різницевої генерації всередині матеріалу лазера за кімнатної температури на частоті п'ять терагерц (рівній різниці двох частот середнього інфрачервоного діапазону).

«Нові технології потребують компактного джерела Т-променів, що легко настроюється. Наш пристрій – перший важливий крок у цьому напрямі», – зазначає інший автор роботи Федеріко Капассо (Federico Capasso), пише РИА Новости.