УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

У Криму стрімко дорожчає житло

216
У Криму стрімко дорожчає житло

Перший місяць весни-2008 обіцяє неприємно здивувати українців підвищенням і без того завищеної вартості житлової нерухомості. На думку кримських ріелтерів, немає жодних адекватних підстав для подорожчання й так недешевого житла - ціни просто штучно піднімають самі продавці. Причому лише за останній місяць вторинне житло в Криму подорожчало в середньому на $10 тис.

Видео дня

В останні місяці співвітчизники з жахом спостерігають чергове зростання цін на нерухомість. Повзти вгору вони почали ще з кінця 90-х, на 20 - 30% за рік. Спочатку процес вважався об'єктивним, оскільки житло в ті роки коштувало копійки, але тепер ріелтери відзначають нічим не мотивоване щомісячне подорожчання квартир і будинків на 10 - 15%. Найбільш високі темпи зростання цін як і раніше показує Київ, але Крим наполегливо не бажає відставати від столиці. За інформацією кримських агентств нерухомості, за останній місяць вторинне житло в Криму подорожчало в середньому на $10 тис., це притому, що березень завжди був не найактивнішим місяцем на ринку нерухомості. Аналітики намагаються визначити причини цього явища. Кажуть, основним залишається дефіцит новобудов, а точніше, те, що в Криму багато років недостатньо активно ведеться будівництво соціального, тобто відносно дешевого, а не елітного житла, інформує agent.ua.

Інша причина житлової дорожнечі полягає в тому, що практично вся нерухомість у Криму може вважатися комерційною, тобто здатною приносити дохід. Офіси операторів мобільного зв'язку, магазини, бутики, відділення банків потребують "житла", тому квадратні метри, які можна перетворити на комерційний об'єкт, мають підвищений попит і коштують величезних грошей: у центрі Сімферополя, наприклад, ціна квадратного метра в таких квартирах дійшла до $15 тис.

Але є й ще одна причина зростання цін - приватний житловий бізнес. Операції навіть з найскромнішою нерухомістю стали дуже популярними в мешканців Криму. Наприклад, квартиру зараз можна вигідно здавати, отримуючи від 1 тис. грн на місяць, - чим не вигідне вкладання коштів. А якщо квартирка на ПБК - то вона взагалі стає золотим дном. Із кожним роком зростає попит не лише на винаймувані квартири, але й на земельні ділянки. До того ж основна маса кримчан вважає, що, купивши нерухомість сьогодні, завтра зможе продати її на порядок дорожче. А попит стимулює зростання цін.

Однак що стало причиною нинішнього підвищення вартості житла, яке відбулося буквально за останній місяць, можна лише здогадуватися. За інформацією фірми "Місто", зараз 1 кв м вторинного житла в Криму в середньому коштує $1570 за "одиничку", $1510 - за "двійку" і $1400 - за "трійку". Причому багато в чому це заслуга продавців: кримчани з жахом спостерігають загальне підвищення цін на продукти, бензин, проїзд, притому що їх зарплата зростає незначно, і збільшують вартість свого житла. Ріелтер феодосійського агентства нерухомості Ніна Сосновська каже: "Останнім часом спостерігається така ситуація: наприклад, у лютому під час продажу власної квартири клієнт виставляє одну ціну, ми знаходимо покупця, телефонуємо клієнту, а ціна вже виявляється іншою - вищою на $5 - 10 тис. Логічному поясненню це не піддається".

Аналогічні ситуації мають місце у всіх містах. Наприклад, за інформацією столичного агентства нерухомості "Світлиця", 1-кімнатні квартири в центрі нині коштують у середньому від $60 тис. до $150 тис. і значно більше (залежно від того, під житло продається квартира чи під комерційний об'єкт), 2-кімнатні - від $80 тис. і вище, "трійки" - від $100 тис. і вище. Якщо ще в січні цього року 1-кімнатну "хрущовку" на Москільці можна було придбати за 46 - 48 тис. доларів, то зараз за $55 тис., "двійку" за $80 тис., 3-кімнатну квартиру за $90 тис. У більш віддалених районах, таких як Маршала Жукова, 7-а міськлікарня, сел. ГРЕС, однокімнатні коштували від $50 тис., "двійки" - від $70 тис. - $80 тис., "трійки" - від $80 тис. Дорогими стали й столичні малосімейки - від $45 тис. і вище.

Будинки - це окрема тема. Ціна тут залежить від безлічі факторів: район, загальна площа, земельна ділянка, госпбудови. Хоч у якому б стані не було таке житло, його в Сімферополі дешевше $100 тис. знайти практично неможливо. Середня ціна - від $150 тис. У Ялті ще дорожче: як зазначає агентство нерухомості "СТД-центр", тут ціни на нерухомість за 2007 рік зросли на 40%. Вартість квадратного метра в перлині Криму залежить від того, на якій відстані від моря розташований об'єкт. Виходячи з цього, в Ялті можна виділити три смуги. Перша: 1-кімнатні квартири - від $80 тис., 2-кімнатні - від $100 тис., 3-кімнатні - від $130 тис. і значно вище. Друга смуга: 1-кімнатні квартири - від $60 тис., 2-кімнатні - від $80 тис., 3-кімнатні - від $100 тис. Квартири 3-ої смуги на $5 -10 тис. дешевші, ніж другої.

В інших містах ПБК ціни на житло значно нижчі за ялтинські, але вищі за сімферопольські: так, наприклад, середня вартість однокімнатної квартири на вторинному ринку Алушти становить $2 тис. за кв м. У Євпаторії та Феодосії "одинички" подорожчали до $1,7 тис. за кв м. Навіть у Керчі зараз спостерігається зростання цін на житло: квадратний метр однокімнатної квартири, розташованої в центрі міста, на початку цього року коштував близько $900, а зараз $1,1 тис.

Коли відбудеться довгоочікуване зниження цін на ринку вторинної нерухомості, експерти прогнозувати не беруться. Але вже сьогодні можливість придбати квартиру мають лише ті, хто здатний отримати кредит у банку або до цього продав іншу нерухомість, розповідає директор фірми "Місто" Валерій Шевердак. Для останніх ситуація найбільш вигідна: їм не так важливо, за яку ціну купувати квартиру, головне, щоб вистачило виручених від продажу попередньої нерухомості коштів. Тим, хто на покупку житла бере гроші в позику в банку, доводиться рахувати, адже кредит треба буде повертати. Іпотечна криза в США в наших умовах може виявитися значно жорсткішою: американські громадяни брали в позику в своїх банків і свою валюту, а українці віддають перевагу американській і беруть її у фінустанов, багато з яких належить іноземцям. А західним банкірам проблеми чужих неповернень далекі. От чому українські банкіри більш прискіпливо стали підходити до видачі кредитів, щоб не спровокувати кризу іпотечних неплатежів. Але коли на ринку закінчуються гроші - піраміда роздутих цін руйнується.