УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Скульптура Соломії Крушельницької встановлена у "Ла Скала"

192
Скульптура Соломії Крушельницької встановлена у 'Ла Скала'

Один з найвідоміших у світі - італійський музей театру «Ла Скала», що в Мілані, віднині прикрашає скульптура у бронзі Примадонни опери Соломії Крушельницької. Погруддя видатної української співачки розташувалось поруч з портретом італійського тенора Енріко Карузо, повідомляє "Радіо Свобода"

Автором образу видатної українки є львівський скульптор Ярослав Скакун. Спів української оперної співачки зачаровував Карузо, Батістіні, Тітта Руффо, Шаляпіна, Менцинського. Її дивовижне лірико-драматичне сопрано заставляло аплодувати увесь світ. Найкращі театри світу запрошували Примадонну, а диригенти Тосканіні, Муньйоне мали за честь працювати з нею. Вони називали українку неперевершеною. І це тоді, коли, по суті, львівська опера її витурила з театру. Проти неї організували масовану атаку: чвари і заздрість, міщанська мізерність переповнювали львівських митців щодо неповторного таланту Соломії Крушельницької.

Восени 1893 року Соломія покинула Львів і поїхала спершу у Мілан вчитися, але так трапилось, що свою долю пов’язала з цим містом. Через рік, у зв’язку з смертельною хворобою брата, повернулась у Львів, але одразу відчула, що її голос тут нікого не порадує і невдовзі повернулась у Мілан. У 1894 році їй було 22 роки.

Мілан зустрів Соломію привітно і після жахливого галицького міщанства видався щастям. Тут вона вивчила 7 іноземних мов, стала Примадонною, визнаною не лише у світі, але й уже на батьківщині. З початком війни у 1939 році Соломія Крушельницька повернулась у Львів, де викладала в консерваторії і у віці 77 років, 16 листопада 1952 року, померла.

Львівський скульптор Ярослав Скакун першу скульптуру Соломії Крушельницької зробив у студентські роки і лише кілька років тому вона прикрасила Дзеркальний зал Львівської опери. А другий образ співачки виліпив 3 роки тому і стільки часу чекав поки її встановлять в музеї «Ла Скала».

Львівський театр подарував міланському театру скульптуру Примадонни, яка співала на обох сценах.

«Це перша робота, яку взяли в музей «Ла Скала» за останні 20 років», – зазначив під час відкриття в Мілані погруддя директор музею театру «Ла Скала» Ренато Ґаравалья.

Скульптор Ярослав Скакун творив образ Соломії Крушельницької з численних її фотографій. Яким був душевний стан співачки у Львові і в Мілані, які відтворив автор у своїх скульптурах?

«Вони дуже близькі. Але у Львові є глибокий динамічний рух, неспокійний внутрішній стан, а в образі, коли вона була в Мілані, більш спокійна, впевнена, жіноча, вишукана. Скульптура Крушельницької в «Ла Скала» єдина скульптура жінки», – каже скульптор.

Італія шанує Соломію Крушельницьку. До її будинку у Віареджо, де мешкала співачка, люди часто приносять квіти, а її портрети прикрашають будинки – музеї видатних італійців. Віднині й погруддя Примадонни зачаровує численних відвідувачів славетного музею театру «Ла Скала».