УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Націоналіста та куркульського ідеолога увіковічить Ющенко

Націоналіста та куркульського ідеолога увіковічить Ющенко

На наступному пленарному засіданні Київради депутати мають розглянути проекти рішень про вшанування пам’яті видатних українських письменників Івана Багряного та Олега Ольжича. Запропоновано, зокрема, присвоїти ім’я Івана Багряного новій вулиці в Дніпровському районі (вона з’єднує Броварський проспект з мікрорайоном ДВРЗ), бібліотеці для дорослих №11 у Солом’янському районі та спеціалізованій школі №148 з поглибленим вивченням української мови та літератури. Також ім’я Олега Ольжича планують присвоїти середній загальноосвітній школі №104.

Як пояснили у прес-службі КМДА, підставою для розроблення даного проекту є Укази Президента України «Про відзначення 100-річчя від дня народження Олега Ольжича» (цей ювілей ми відзначимо 8 липня цього року) та «Про відзначення 100-річчя від дня народження Івана Багряного» (2 жовтня 2007 року). Дані пропозиції комісія КМДА з питань найменувань та пам’ятних знаків надала ще торік на початку грудня.

Як відомо, Олег Ольжич – яскравий представник дітей першої еміграційної хвилі, які спромоглися не лише зберегти, а й примножити творчі надбання Наддніпрянщини. Ідеї самостійної України проповідував також Іван Багряний, який ще студентом, у 20-х роках минулого століття, дістав політичний ярлик «куркульський ідеолог». Через «неблагонадійність» його навіть не допустили до захисту диплому в Київському художньому інституті. 

На початку 30-х Івана Багряного заарештували за «політичний самостійницький український ухил в літературі» та засудили на 5 років ув’язнення. З початком війни письменник потрапив до народного ополчення. Німці занесли його ім’я в список для страти, але Івану Петровичу пощастило врятуватись. Перед падінням рейху Іван Багряний втік до баварського містечка Новий Ульм, де знаходився великий табір українців, які не бажали повертатись до тоталітарної України. Після одного з обгрунтованих виступів письменника західні уряди задумались і стали позбуватись ілюзій щодо Сталіна та його «найдемократичнішої» системи. Літературний архів Івана Багряного з 1990 року знаходиться в Українській вільній академії наук у США. 1992 року йому посмертно присуджено Державну премію України імені Тараса Шевченка.