Рома-телефон, коза Джульєтта та працевлаштування Плюща

Рома-телефон, коза Джульєтта та працевлаштування Плюща

Як це не смішно, але здається історія повторюється один в один. Нинішня коаліція теж залежить від працевлаштування однієї людини — Івана Плюща. Й теж на посаду спікера.

Видео дня

Вчора преса отримала безліч доказів цієї версії, побувавши на політраді «Нашої України».

Фото пресс-службы НУ-НС

До речі, відкрита для преси політрада випадок безпрецедентний. Адже по суті журналісти стають свідками виносу сміття з хати. Однак кандидат на посаду спікера та палкий прихильник коаліції з БЮТом без будь-яких закарпатських нюансів В’ячеслав Кириленко свідомо організував присутність ЗМІ.

Очевидно розрахунок Кириленка був наступним. На політраду повинен був прийти сам Президент України Віктор Ющенко. Перед телекамерами він не міг не порадити відступникам підписати коаліцію. Тільки би Президент сказав «а», як Кириленко туту як тут з папочкою і ручкою. Й що тоді робити, наприклад, Петьовці - переморгуватися з Балогою чи підписувати?

Однак сценарій Кириленка не був реалізований. Бо «непідписанти» просто не прийшли й інших не пустили. Прийшла така мізерна кількість членів політради, що не вдалося нашкребти на кворум. Пусті стільці в залі, очевидно, мали на меті демонструвати Кириленку, хто насправді в партії господар.

А що Президент? Він теж не прийшов. Він просто вмив руки. Так принаймні розповів присутнім В’ячеслав Кириленко.

За його словами, спочатку політрада планувалася на понеділок, однак Президент заявив, що в понеділок не може. Тоді з Віктором Ющенко домовилися на вівторок. Президент сказав: «Так». А потім несподівано вирішив у цей день відбути з візитом до Луганська.

Фото пресс-службы НУ-НС

«Одна з причин: Президенту повідомили, що його присутність не переконає сімох непідписантів підписувати угоду з коаліцією. Він дав нам можливість розв’язати проблему самостійно», — заявив Кириленко.

Хоча складається враження, що Президент не просто вмив руки, а виступив співавтором сценарію охолодження молодого та перспективного В’ячеслава Кириленка, який вирішив, що може керувати партією й вирішувати, яка мусить бути коаліція.

Потрібні докази? Будь ласка, на політраді були відсутні не лише люди близькі до Балоги (Петьовка, Кріль, Тополов, Оніщук), та прихильники широкої коаліції (Єхануров, Плющ), там були відсутні люди, яких традиційно вважають близькими до Президента. Наприклад, «няня Ющенка» губернатор Київської області Віра Ульянченко. Вона, до речі, дисципліновано ходила на всі попередні засідання політради. А тут раптом не прийшла. Хтось може зауважити, що Віраванна давно не няня. За останні роки вона суттєво віддалилася від тіла. Добре, тоді інший аргумент: не було куми Оксани Білозір. Можна зауважити, що почуття Ющенка до куми істотно охололи після скандалу з Порошенком, однак брат та племінник до сих пір залишаються близькими та авторитетними для Віктора Андрійовича людьми. Так от їх також не було.

В’ячеслав Кириленко, щоправда, не побачив в цьому системи, чи принаймні не хотів в цьому публічно зізнаватися. «Вони просто не змогли приїхати. Це випадковість», — заявив він пресі.

Також серед членів політради були відсутні представники Сумської області — батьківщини Віктора Ющенка, а також Харківської, де заправляє його племінник. Це теж випадковість? Кажуть, у губернатора Арсенія Авакова поважна причина, він потрапив в лікарню. А інші?

Взагалі політрада являла собою жалюгідне видовище. Суцільні пусті крісла, кольору дитячої раптовості. Організатори підготували таблички в президію, однак половина з них не знадобилася. Ще перед початком політради відклали в сторонку табличку з прізвищем Віктора Ющенка, інші без надії розмістили на столах. Таким чином, Кириленко сидів в товаристві кількох привидів. Табличка «Ігор Кріль» — за нею пусте місце, табличка «Юрій Єхануров» — за нею живий Зіновій Шкутяк, табличка «Михайло Полянич» — тут лише повітря.

Фото пресс-службы НУ-НС

А в залі були відсутні в повному складі представники політради з більшості регіонів України. Звичайно, була відсутня делегація з вотчини Балоги — Закарпаття. Також не приїхала делегація краю, близького Юрію Єханурову —Дніпропетровщини. Не прибула делегація Запоріжжя на чолі з губернатором Євгенієм Червоненком. Не було Херсонської, Полтавської, Донецької, Хмельницької, Кримської, Черкаської делегації.

Були представники Рівненської, Львівської, Івано-Франківської, Луганської, частково Київської, Вінницької, Миколаївської та Житомирської областей. З Чернівецької прибув один делегат.

Члени політради в кулуарах пережовували інфу, що їх колегам погрожували. Нарешті, офіційно озвучити причину взявся голова політвиконкому партії Олександр Ропотенко: «Високопосадовці обдзвонювали членів політвиконкому й казали: "Не треба їхати на Раду партії".

«Хто дзвонив?» — запитали із залу.

«Самі знаєте», — відповів Ропотенко.

Тому, хто не знав, в кулуарах по секрету розповідали, як Роман Безсмертний на прохання Віктора Балоги вчора сів за телефон та особисто обдзвонив більше сотні осіб.

Просто чудеса, щоб «остудити» Славу, Рома-телефон погодився попрацювати зв’язківцем у Балоги.

Ропотенко натякнув, яким чином натиснули на представників політради: «Штаб до сих пір не розрахувався з регіонами за вибори. Саме з тими організаціями, які підтримують Кириленка. Заборгованості дуже великі».

Деякі з присутніх на політраді досить гнівно реагували на ситуацію, що склалася. Звучали звинувачення в саботажі та провокації. А в кулуарах по секрету розповідали справжню причину: певна група осіб на чолі з Президентом бажає «протиснути» Івана Плюща, на місце, яке обіцяли В’ячеславу Кириленку. Тобто на спікера.

До речі, зняття Плюща з посади секретаря РНБО означає зовсім не те, що той попав у немилість для Президента, навпаки це підтверджує той факт, що Віктор Ющенко бажає працевлаштувати Плюща в парламенті й не буде гребувати будь-якими методами. Адже у випадку «сумнівної» поведінки екс-секретаря РНБО, Ющенко тепер може сказати: «Я ж Плюща звільнив».

На політраді тема спікера замовчувалася. Однак окремі репліки таки проривалися. Один з членів політради дуже емоційно розмірковував, навіщо «старенькому Плющу» це спікерство. «Краще нехай доїть свою козу Розу на дачі», — заявив дядько. Потім в кулуарах дядька трохи поправили, мовляв, справді на дачі у Плюща живе коза, але звати її не банально Роза, а шекспіровськи витончено — Джульєтта.

Виступ Кириленка на політраді також був гострим, хоча він більше уваги приділяв наслідкам, а не причинам. Не згадував жодних імен та боявся кинути тінь на почесного голову партії.

«Ми підриваємо довіру виборців. Нас чекає доля СДПУ(о)», — скаржився присутнім Кириленко.

Він розповідав, що відступники відмовляються підписувати коаліційний договір, який є результатом великої перемоги над Юлією Тимошенко, яка погодилася віддати 50% посад, виключити з розподілу губернаторів, подарувала силовиків Президенту, погодилася на програмові засади НУ-НС з незначним вкрапленням елементів з програми БЮТ.

«Й це при тому, що ми набрали лише 14 %. Я не розумію, що може не подобатися в коаліційній угоді. Як можна називати переговори суцільно неуспішними?», — обурювався Кириленко.

Він припустив, що, можливо, «деяким хочеться широкої коаліції», але вона є неможливою, адже більша частина фракції на це не піде. Кириленко дивувався, як можна відстоювати те, що не є реальним. Зате іншу логічну версію про те, що «дехто» відстоює спікерство Плюща, Кириленко не озвучив.

Хоча були на політраді насправді наївні люди, які вірили, що Президент не має жодного стосунку до кризи з коаліцією. «Чомусь навіть Президента не хочуть ці люди слухати?», — розмірковував представник Тернопілля.

А були члени політради, які стверджували, що нічого страшного не відбувається. Наприклад, Ігор Юхновський. Його промова була просто піснею. Спочатку він зробив комплімент Кириленку, мовляв, той підняв рейтинг партії. «Це спокійна й пряма людина. А тепер я скажу про Балогу…», — в залі приготувалися на компромат, нашорошили вуха. А тут пролунало: «Це енергійний чоловік цілеспрямований…». Від несподіванки в залі прокотився сміх. Ще веселіше стало, коли Юхновський згадав про Єханурова: «Зовсім нормальний прем’єр-міністр».

Висновок був ще більш несподіваний: «В нашій партії чудові кадри. Наша поведінка повинна бути спокійною. Ми мусимо бути з Президентом. Не треба робити з ситуації фурор, адже ми маємо золоту акцію».

Отож, як виявилося, не всі присутні на політраді повністю поділяють думку Кириленка про трагедію в партії.

За Юхновським виступав Жебрівський. Він присвятив свій виступ темі самоїдстава та самопоборення в партії. «Чому ми не любимо один одного? Чому нас мусять любити наші виборці, якщо ми не любимо один одного?».

Ропотенко продовжив його думку: «Дітей питають, кого вони люблять більше - тата чи маму. Наші партійці скажуть: ми більше любимо тьотю й підуть до тьоті».

Поступово трагічне засідання політради перетворювалося в справжнісінький фарс. Члени політради просто щиро веселилися під час деяких виступів, наприклад коли художник та друг Президента Анатолій Гайдамака, який ввійшов в політраду по квоті Ющенка, розмірковував над статтю людей Балоги. «Ось кажуть Петьовка не підписав, а хто такий Петьовка. Я навіть не знаю чи чоловік це, чи жінка. Чому від нього залежить наша партія та країна?».

Тільки вляглися емоції, раптом в залі пролунав голос Жебрівського: «Чотири БЮТівці відкликали свої підписи». Й хоча сказано це було тихо, пролунало наче грім. «Хто? Де? Як?», — цікавилися нунсівці. А Кириленко підпер щоку рукою й спокійно-неспішно, як Діоген з бочки, прорік: «Дурний приклад завжди наслідується».

(До речі, як пізніше з’ясував «Обозреватель», начебто в БЮТ не все так страшно. В зоні ризику тільки один депутат).

Потім був заключний виступ Кириленка. Дуже песимістичний виступ.

«Непідписанти — складне питання. Навіть якщо ми скличемо з’їзд, ми все одно можемо підписів недорахуватися», — скаржився Кириленко.

Він розповів, що переговори не допоможуть. Мовляв, говорили сотні разів, без толку. «Причини не в коаліції. Причини інші. Вони бачать інший формат коаліції...», — заявив Кириленко. Про Плюща-спікера він знову промовчав. Хіба що раптово заявив присутнім, що сам він за спікерство не тримається.

«Коли в четвер було зібрання у Президента, я зняв свою кандидатуру» — поінформував присутніх Кириленко.

До речі, «Обоз» отримав інформацію з джерел БЮТ, що Тимошенко вже готова погодитися на спікера Плюща. Однак згода Юлії Тимошенко на Плюща зовсім не гарантує, що далі все піде по плану. Адже не зрозуміло, які насправді плани в Банкової. Що для Президента означає працевлаштування Івана Степановича?

Так як поведінка Банкової не вписується в прості логічні схеми, подаємо всі варіанти, які лише можуть прийти в голову.

Перший варіант: це бажання мати спікера не підконтрольного й навіть ворожого до прем’єра Тимошенко. З цією роллю не впорався В’ячеслав Кириленко, який, на думку Банкової, повністю потрапив під контроль Юлії Володимирівни.

Варіант другий: Банкова планує зробити Плюща спікером й на цьому поставити крапку. Тобто отримати наступний результат: Ющенко — президент, Плющ — спікер, уряд — в. о. Януковича, а Тимошенко — опозиція.

Варіант третій: це вдячність Віктора Андрійовича Івану Степановичу, за те, що той в далекому минулому познайомив його з майбутню дружиною Катериною.

Чи можливо знайти інші логічні пояснення тяганини з коаліцією. Другий термін Президента? Без шансів. Помста Тимошенко? Дрібно.