УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Мукачеве-2. Хто зривав вибори в Черкасах. Хроніка подій

Мукачеве-2. Хто зривав вибори в Черкасах. Хроніка подій

Так сьогодні вже встигли назвати Черкаси, де вже двічі було зірвано вибори міського голови. Але якщо у випадку з Мукачевим було все більш-менш зрозуміло, в цьому закарпатському містечку демократичні сили боролися з кучмістами, тоді як “кучмістів” у Черкасах нині пильно «шукає» прокуратура. Ми спеціально наводимо хроніку подій, аби читач мав можливість побачити, що методи минулої влади абсолютно спокійно, навіть сказати – ефективно, можуть діяти в країні “помаранчевої” демократії.

4 квітня:

Міська територіальна виборча комісія скасовує реєстрацію переможця виборів 26 березня Валерія Пащенка і визнає вибори мера, які відбулися 26 березня недійсними.

17 квітня:

Призначено дату повторних виборів – 18 червня.

Тервиборчком проявляє надзвичайну бездіяльність: календарні плани підготовки до виборів не дотримуються, кошторис проведення повторних виборів не складається.

8 травня:

Кандидат від БЮТ, депутат Черкаської міськради Сергій Одарич першим з кандидатів розпочинає виборчу кампанію. Інші учасники кампанії агітації не ведуть, бо переконані, що вибори не відбудуться.

19 травня:

ТВК вперше подає на розгляд Черкаської міської ради кошторис повторних виборів. Він надзвичайно завищений і сягає більше 1 млн. 100 тис. грн. Зокрема, в перелік видатків включено навіть повторне виготовлення печаток, урн та кабін для голосування. Місцева преса припускає, що апарат виконкому під керівництвом секретаря Анатолія Калинчука, кума народного депутата від БЮТ Володимира Олійника, завищив видатки для того, аби пізніше заявити, що подібних коштів у міському бюджеті немає.

19 травня:

Щоб розпочати виборчий процес депутати більшістю голосів затверджують кошторис проведення повторних виборів, виділивши з бюджету 806 тис. грн. Саме з цього моменту Черкаський тервиборчком міг розпочати підготовку до виборів. Однак, незважаючи на приписи прокурорів та скарги кандидатів на пост мера, ТВК знову зриває підготовку до виборів: не замовляється друк бюлетенів та плакатів, зриваються календарні плани.

22 травня:

Виборчу кампанію розпочав Борис Райков, колишній народний депутат від Блоку Литвина.

23 травня:

Сподіваючись, що вибори таки відбудуться, розпочали свою кампанію декілька інших кандидатів на посаду Черкаського міського голови.

7 червня:

Міська рада змушена зібратися повторно і обговорити питання про проведення виборів. Депутати вирішили замінити голову і шляхом жеребкування ним став представник Блоку Юлії Тимошенко Віктор Чуб.

Після повторного вивчення кошторису проведення виборів, депутати його уточнюють на рівні 828 тис. грн. Відразу приймається рішення про виділення додаткових 22 тисяч гривень на проведення повторних виборів із резервного фонду міського бюджету.

На засіданні було зроблено перші публічні спроби зриву фінансування виборів. Проти виділення грошей виступили 9 депутатів від Блоку Юлії Тимошенко, на чолі із керівником фракції БЮТ у міськраді Валерієм Вишиваним та секретарем ради Анатолієм Калинчуком, лояльними до народного депутата Володимира Олійника.

Водночас керівник фракції БЮТ Валерій Вишиваний запропонував внести до порядку денного питання про формування виконкому міськради. Ідея проста: обрати виконком, включно з віце-мерами, та не проводити вибори взагалі.

Гендиректор Центру соціологічних і політичних досліджень „СОЦІС” Микола Чурилов оприлюднив соцопитування, згідно з якими лідером перегонів є кандидат від БЮТ Сергій Одарич, за якого готові віддати свої голоси 19,4 % виборців. Найближчий конкурент -Борис Райков, якого підтримує Народна партія України, отримав рейтинг 11,7 %.

8 червня:

Лідер перегонів Сергій Одарич оприлюднює відкритого листа до керівництва Блоку Юлії Тимошенко. У ньому вперше заявляє про можливий зрив виборів у Черкасах і називає прізвища політиків, які у цьому, на його думку, зацікавлені і чинять тиск на членів тер виборчкому: це народні депутати Володимир Олійник та Богдан Губський.

9 червня:

Після припису прокурора міста, територіальна виборча комісія подає першу заявку на виділення коштів – 57 тисяч гривень для оплати виготовлення бюлетенів для голосування, запрошень та підключення телефонів до дільничних виборчих комісій. (Кошти на проведення виборів міська рада виділила більше двох тижнів тому.)

Кошти, замовлені ТВК, негайно перераховано.

Народний депутат Юрій Оробець та знятий з березневих виборів Черкаського міського голови кандидат Валерій Пащенко проводять спільну прес-конференцію, на якій події в Черкасах називають “Мукачевим-2”. “Сьогодні передвиборна ситуація в Черкасах мене глибоко непокоїть, тому що відпрацьовується механізм по зриву виборів”, - заявив народний депутат України Юрій Оробець. Керівниками та натхненниками кампанії з метою зриву виборів у Черкасах названі народні депутати Володимир Олійник та Богдан Губський.

За словами Валерія Пащенка, Олійник сьогодні сидить у відведеному йому кабінеті в міськвиконкомі і реально керує всіма процесами в місті, без його відома не підписується жоден платіжний документ.

10 червня:

Черкаське керівництво ВО «Батьківщина» гостро критикує відкритого листа, оприлюдненого Сергієм Одаричем і скликає позачергове засідання, на якому виключає лідера перегонів із партії.

Безпартійним Сергій Одарич пробув недовго – через дві години його поновила Президія політради Блоку.

12 червня:

До Черкас приїжджає партійна комісія БЮТ на чолі з народним депутатом Любов’ю Стасів з метою розібратися в причинах, які конфлікту в міській організації блоку.

Тервиборчком виносить Сергію Одаричу попередження за публікацію передвиборчої листівки.

Оскільки дії ТВК суперечать Закону України «Про вибори» (тервиборчком не має повноважень виносити попередження кандидатам на посаду міського голови), попередження скасовується рішенням того ж ТВК.

13 червня:

Керівник партійної комісії БЮТ Любов Стасів оприлюднює заяву, в якій спростовує чутки, запущені Володимиром Олійником про те, що рішення комісії будуть ухвалені “на його користь”. “В місті триває конфлікт між охочими зірвати повторні вибори Черкаського міського голови та прихильниками їх проведення. І можу впевнено заявити, що нинішня виборча кампанія триває значною мірою завдяки наполегливій позиції Сергія Одарича, котрий зміг довкола себе згуртувати конструктивну більшість міськради, - заявила пані Стасів. - І водночас, мені прикро усвідомлювати, саме 9 депутатів-прихильників Володимира Олійника у міськраді намагалися зірвати вибори черкаського мера”.

ТВК знімає із реєстрації Сергія Одарича – єдиного з-поміж усієї когорти кандидатів на посаду мера. Мотив простий: «Комісія повинна врахувати тільки частину підписів – зокрема зібраних кандидатом на його підтримку тільки в період з 26 квітня по 1 травня 2006 року».

(Таке часове обмеження не відповідає вимогам закону України, згідно з яким «встановлення додаткових обмежень щодо поряду збирання підписів забороняється».)

15 червня:

Черкаська територіальна виборча комісія виносить безпрецендентну в історії українських виборів постанову № 79 про перенесення дати виборів на невизначений термін, посилаючись на недостатнє фінансування і неготовність дільничих виборчих комісій до роботи. При цьому абсолютно не враховується той факт, що гроші на проведення виборів у повному обсязі виділені міськрадою, а ДВК сформовані і повністю готові до роботи.

Щоб перевірити наскільки місто готове до проведення виборів, у Черкаси приїздять керівник Головного управління регіональної та кадрової політики Секретаріату Президента Анатолій Ткачук та керівник головного управління правової політики Секретаріату Президента Микола Полудьонний.

16 червня:

Близько 13:00 Соснівський районний суд Черкас своїм рішенням визнає постанову міської ТВК про зняття Сергія Одарича із реєстрації протиправною і скасовує її. Одарича відновлено.

Члени міської ТВК примушують голів Соснівської і придніпровської ТВК та голів дільничних виборчих комісій проставити навпроти прізвища кандидата на посаду міського голови Одарича штамп «ВИБУВ».

16 червня:

О 19:35 Соснівський районний суд Черкас постанову ТВК про перенесення дати виборів скасовує.

Від міськтервиборчкому надходить перша заявка про виділення коштів на суму 227 тисяч гривень.

Підготовкою до проведення виборів зацікавлюється прокуратура Черкаської області. У ході перевірки працівники прокуратури встановлюють, що службові особи територіальної виборчої комісії та черкаського міськвиконкому, зловживали владою та службовим становищем, всупереч інтересам служби, діяли умисно, в інтересах третіх осіб, проти них порушують кримінальну справу .

17 червня:

Тервиборчком вдруге скасовує вибори, ухвалюючи нову постанову № 83. Після цього члени ТВК, пишуть заяви про складання з себе повноважень представників територіальної виборчої комісії, залишають приміщення і опечатують його.

У засобах масової інформації тервиборчкомом активно поширюється повідомлення, що вибори не відбудуться.

ТВК подає апеляційну скаргу на рішення Соснівського районного суду Черкас.

18 червня:

Близько 2:00 ранку Соснівський районний суд виносить рішення, яким скасовує постанову ТВК. З цього моменту жодних юридичних підстав для не проведення виборів у Черкасах немає.

Близько 3:00 ранку апеляційний суд Черкаської області повторно поновлює реєстрацію Сергія Одарича.

Представники тервиборчкому на засідання суду не з’являються, з рішенням суду ознайомлюються лише вранці, близько 7:00. Голова ТВК Віктор Чуб, який був зобов’язаний отримати виборчі бюлетені та подати їх виборчим дільницям, взагалі зник. Він так і не зміг пояснити, які обставини завадили забрати бюлетені із друкарні, де вони були надруковані за два дні до виборів.

Члени усіх дільничних виборчих комісій працюють. Все готове до виборів: списки, урни для бюлетенів, кабінки для голосування, немає лише одного – бюлетенів…

Голови ДВК, прочекавши всю ніч перед виборами бюлетнів, звернулися до голови тервиборчкому Віктора Чуба. Але так і не отримали відповіді, чому вибори зірвано і що відповідати черкасцям, які приходять до дільниць для голосування…

ТВК о 14:00 на засіданні в черговий раз скасовує реєстрацію Одарича.

(Кандидат, якого зняли з реєстрації не має права брати участь у повторних виборах).