Шлях олігарха. Західні ЗМІ про перспективного політика та бізнесмена Ахметова

Шлях олігарха. Західні ЗМІ про перспективного політика та бізнесмена Ахметова

Донедавна західні ЗМІ не балували матеріалами, особливо розслідуваннями, чи просто портретами донецького магната Рината Ахметова. У найкращому випадку можна було прочитати стислі кілька рядків, мовляв, «найбагатша особа України», один з «найпотужніших олігархів донецького клану», «серед яких лідирує мільярдер Ринат Ахметов, магнат металургійної галузі», так писав, наприклад, французький комуністичний часопис «L’Humanite». Французька «Le Figaro» повідомляє, що Ахметов побудував чи не єдиний в Україні 5-зірковий готель – «Донбас-Палац», та стадіон для свого футбольного клубу «Шахтар», що обійшовся йому в 200 мільйонів євро. Напередодні виборів у парламент - знов таки лаконічні вислови, швидкими рисами західні хронікери згадували загадкову особу донецького бізнесмена. «Номер сьомий у виборчому списку, Ринат Ахметов, колишній лідер угрупування, що став мільярдером та президентом місцевого футбольного клубу, користується, як і Янукович, відновленням уваги правосуддя до його непрозорого минулого, симпатією шахтарів та металургів», - писав нещодавно французький «Le Monde».

Видео дня

«Будучи чимало років сірим кардиналом України, найбагатша людина у країні, 39-річний Ринат Ахметов вийшов з тіні на хвилі перемоги його проросійської партії (…), - пише мережева «Khaleej Times». – Магнат з обличчям дитини уникав перетинатися зі ЗМІ упродовж років, коли він був головним частим гостем кабінету колишнього режиму, та наступного року після «помаранчевої революції», коли режим було скинуто, майбутнє його впливу та майна перебували під сумнівом». Причиною уникати зустрічей з журналістами може бути те, що, наприклад, як повідомляє газета «Le Figaro», «справа проти можливого вбивці колишнього олігарха Донбасу, Ахатя Брагіна, вбитого у 1995 році, ще триває». Та ім’я Ахметова фігурує у цієї справі, - пише «Le Figaro».

Для тих, хто жадав більш детальної інформації про особистість магната, можна було звернутися до авторитетного американського журналу «Forbes» - де міститься на сьогодні лише три прізвища українських мільярдерів, а два роки тому не було жодного*(див. зноску внизу сторінки)– ось вам ще позитивний аспект Помаранчевої революції, що примусила визнати наших олігархів на міжнародному рівні. Отже, у журналі щодо Ахметова – також лаконічне досьє, але кожне слово «Forbes» - на вагу золота. «Ринат Ахметов – порядковий номер 451. Вік – 39 років. Джерела майна – сталь та вугільні шахти. Соціальний статус – одружений, має двох дітей. Тепер – найцікавіше: вартість майна – 1,7 мільярди долари. Його ключовий капітал – українська найбільша сталевопереробна компанія «Криворіжсталь», була реприватизованою минулого року та продана Лакшмі Мітталу. Декілька місяців провів за межами країни, десь у Європі, коли кримінальні слідчі ретельно вивчали його минуле(…) Нещодавно він повернувся, і це повернення вразило. Він висунувся на парламентських березневих виборах (…), експерти вважають, він може бути наступним прем’єр-міністром країни».

Та днями американці, а саме CNN, цитували Рината Леонідовича, адже був вагомий привід - минулого тижня відбулася довгоочікувана прес-конференція у Києві. «Ринат Ахметов – східний сталевий та вугільний магнат вважається головним фінансовим спонсором «Партії Регіонів» (…). Він сказав, що готовий співпрацювати з ким завгодно, включаючи помаранчеву команду, що позбавила його сталевого комбінату, що він придбав у держави, відірвавши величезний шматок його багатомільйонного майна. «Наші двері відкриті перед усіма», - цитує CNN магната. «Спочатку Ахметов виглядав знервованим, перебуваючи перед об’єктивами головних ЗМІ (…). Але скоро він розслабився, викручуючись від зондуючих питань із сарказмом та хитрою посмішкою». «Ми готові сісти за стіл переговорів з будь-якою політичною партією, включаючи Юлію Володимирівну. Але увага за цим столом має бути сфокусована на економічному розвитку, національних інтересах та єднанні країни, а не на посадах». Здається, пана магната цікавить доля країни. «Буває шлюб по любові, буває шлюб за розрахунком… в нашому випадку, любові немає, але шлюб за розрахунком можливий. (…)наша головна мета забезпечити економічний ріст», знов цитує Ахметова CNN. «Щоб розвинути країну, закон мусить домінувати, потрібно захищати приватну власність, скоротити податки, залучити іноземні капітали», - видає план дій Ахметов, якого цього разу цитує «Le Figaro». «Численні експерти вважають, що якщо походження капіталу «Донецького клану» сумнівне, то зараз великі керівники мають справжнє бажання оздоровити свої підприємства, щоби почати наступ на міжнародні ринки», - пише «Le Figaro».

До речі, 66-м номером у списку «Партії Регіонів», - зауважує «Le Figaro», - особистий водій пана магната. Мабуть, це також входить до плану економічного підняття країни з колін.

Анна Огняник, ІМІ За матеріалами західної преси

*До Помаранчової революції Україна не фігурувала у переліку найбагатших людей світу "Forbes"