УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

«Над Ющенком справді молились ангели»

«Над Ющенком справді молились ангели»

Після невдалої спроби отруєння Віктора Ющенка українці вивчили ще один новий термін, щоправда, не політичний, а хімічний – «діоксин». Це дуже стійкий і дуже токсичний органічний забруднювач, велика доза якого здатна вбити людину. Досі в Україні тема діоксинових досліджень була під грифом "секретно". Науковець зі Львова Софія Хруник, експерт з діоксинів, каже, що в Україні вона не змогла знайти жодних наукових праць на "діоксинову" тему. У нас її якщо й вивчають, то результати досліджень відомі хіба що спецслужбам. Софія Хруник закінчила кафедру екологічно-інженерної геології та гідрогеології Львівського національного університету ім. І. Франка. У своїй науковій роботі вона спробувала дати кількісну оцінку викидів діоксинів і фуранів підприємствами Львівської області. Ця праця - фактично перше таке дослідження в Україні.

Видео дня

- Софіє, на якому рівні перебуває вивчення діоксинів в Україні?

- З цим у нас справжня біда. У тій же Польщі вивчення діоксинів на значно вищому рівні. Із середини 90-х там щороку проводять моніторинг викидів діоксинів у довкілля. Публікацій у нашій країні на цю тему практично нема. Є хіба що російське видання 80-х років, у якому побіжно згадано лише про ДДТ. Хоча в СРСР були випадки діоксинових катастроф: наприклад, коли на хімічному заводі, де синтезували пестициди, стався вибух з викидами діоксинів. Україна на урядовому рівні намагається підтримувати Стокгольмську конвенцію про стійкі органічні забруднювачі (СОЗ), яку підписала разом з іншими державами світу в 2001 році. До переліку СОЗ входять 12 найбільш токсичних сполук, серед яких і діоксини. Діоксини й фурани - це сполуки, які ніколи не синтезувалися зумисне, тобто вони не мають жодного практичного застосування на відміну, скажімо, від пестицидів, які використовують у сільському господарстві. Діоксини є дуже небажаними продуктами. В Україні є лише одна лабораторія, що може виявити діоксини, - у Харкові. Хоча, якщо розглядати версію, за якою Ющенка отруїли діоксином, синтезованим в Україні, - можна припустити, що в Україні є ще кілька лабораторій із такими ресурсами. А якщо згадати про те, що знайшлися фахівці, які виявили цей діоксин, то можна припустити, що існує і якась урядова лабораторія, можливо, лабораторія Міноборони чи спецслужб. Та все одно про них мало хто знає...

- Як діоксин подіяв на організм Ющенка?

- Дія діоксину на людський організм є різною. Якщо діоксин потрапляє в організм у малих кількостях упродовж тривалого часу, він накопичується в жирових тканинах людини і може призвести до таких наслідків, як рак, зміна імунної системи. Якщо ж діоксин потрапляє в людський організм у великій кількості одноразово, відбувається дуже сильне отруєння і виникає складне захворювання хлоракне - саме на цю недугу хворіє президент. І якщо правда те, що в його організмі виявили 1 міліграм діоксину, то над Ющенком справді молились ангели.

- З якими лабораторіями з вивчення діоксинів ти працювала в Польщі?

- Одна з найкращих знаходиться у Кракові, в Інституті органічної хімії. Нею керує професор Адам Гроховальський. Ця лабораторія виконує всі обіцянки, котрі дала Польща в Стокгольмській конвенції, одним із положень якої є цілковите виключення з довкілля всіх цих сполук. Тут роблять аналізи діоксинів у всіх пробах, включаючи навіть живий матеріал (жирові тканини людини, продукти харчування), навіть можуть визначити, є в організмі людини діоксини чи немає.

- Де саме в довкіллі є діоксини?

- Тут треба виходити з того, як утворюються діоксини. Вони утворюються при будь-яких процесах спалювання: палить хтось цигарку чи горить вогнище або смітник. Вплив діоксинів на здоров'я дуже важко вивчити - для цього потрібно заміряти. Наразі в Україні з цим теж складно. Один аналіз вмісту діоксинів у пробі коштує приблизно 800 доларів - це найдешевший варіант.

- Який стан справ із джерелами діоксину на Львівщині?

- У контексті України Львівська область виглядає не так уже й погано. У Запоріжжі, на Донбасі, в індустріальних районах ситуація значно гірша. Особливо там, де розвинуті підприємства, металургійні комплекси, тому що багато діоксинів виділяється при переробці руди, металу. Одне з найбільших джерел діоксинів області - це Грибовицьке сміттєзвалище. У Польщі вже давно існують сміттєспалювальні заводи. Але до побудови такого заводу на Львівщині треба підходити дуже уважно. Для цього потрібне заключення авторитетної європейської лабораторії.

- Який прояв діоксину є найнебезпечнішим для людини?

- Загалом діоксини є у чотирьох "стихіях" - воді, повітрі, ґрунті і так званих залишках. Найбільша кількість діоксину на рік потрапляє саме в залишки (наприклад, зола, що залишилась після спалювання). Це - найнебезпечніше джерело, тому що найбільше оцих залишків - в побуті. Особливо, коли наші люди спалюють у пічках сміття, що дуже небезпечно. У нас немає жодних фільтрів на коминах, та це й нереально, на відміну від підприємств. А коли восени спалюють листя на вулицях - це просто катастрофа! Разом з тим, у людський організм найбільше діоксинів (95%) потрапляє не з повітрям чи водою, а через продукти харчування. Це відбувається тому, що діоксини накопичуються в ланцюгу живлення. Особливу здатність накопичувати діоксини має молоко та рибопродукти.

Розмовляла Оксана Мартинко

До теми

Перше отруєння діоксинами

Уперше про діоксини заговорили в 1976 році. На хімічному заводі з виготовлення пестицидів поблизу Мілана сталася аварія, після якої було зареєстровано чимало випадків захворювання хлоракне, спричинених діоксинами (переважно в дітей).

Заходи з ліквідації наслідків аварії тривали багато років. Адміністрація заводу постала перед судом. Саме ця катастрофа примусила міжнародну громадськість визнати "діоксинову небезпеку".

Концентрація діоксину, що досягає 1 мікрограма на кілограм ваги, вважається смертельною для людини. Для порівняння: для смертельного отруєння ціаністим калієм потрібно 10 тисяч мікрограмів на 1 кг маси тіла.

“Аргумент-ГАЗЕТА”, www.argument-ua.com