УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Кушнарьов хотів у ПіСУАР, а опинився біля параші

Кушнарьов хотів у ПіСУАР, а опинився біля параші

Екс-губернатор Харківщини Євген Кушнарьов, який, за його власним виразом, ходив на допити в Генпрокуратуру, як в туалет, неочікувано для себе став жити в туалеті. Сам Кушнарьов, щоправда, журналістам про це не говорив, - не до жартів. Але, гадаю, він зі мною погодиться, що Лук’янівське СІЗО, де він перебував останні дні, інакше не назвеш.

Видео дня

Ще німецький громадянин Руст, той самий, що приземлив свій літак на Червоній площі в Москві, сказав про радянські буцегарні: «Я все можу зрозуміти допити, тортури, баланду. Не можу зрозуміти лише одного – чому мене чотири роки протримали в туалеті». З тих пір ці установи мало у чому змінилися.

Тож можна зрозуміти Кушнарьова, молодого й рожевощокого мужика, який під час обрання Печерським судом міри запобіжного заходу навіть втратив свідомість. Адвокати багато говорили про кризовий стан здоров’я, однак коли вирішується питання, чи доведеться лише ходити на допити, як в туалет, чи жити в ньому, - тут навіть здоровань Янукович міг би впасти, як прекрасна дама. Не потрібно було б і яєць.

До речі, невелике уточнення: Кушнарьов арештований не за сепаратизм, а за буцімто нецільове використання коштів, направлених на будівництво метрополітену у Харкові. Тож Кушнарьов може не надто драматизувати епізод з втратою свідомості. Виступити в образі «залізного героя» самопроголошеної республіки він зможне на слуханнях справи про сепаратизм. Якщо, звісно, такий суд буде. В чому я особисто глибоко сумніваюся.

До речі, судове засідання щодо обрання міри запобіжного заходу для Кушнарьова дуже нагадувало і, водночас, надзвичайно відрізнялося від судового слухання по справі Бориса Колесникова.

В тому ж самому суді, в тій самій кімнаті й навіть на тій самій лаві сидів Кушнарьов. Суддя у Кушнарьова була інша - Лариса Цокол, однак так само молода, й так само на прохання Генпрокуратури вона прийняла рішення проводити слухання в закритому режимі - без присутності преси. Мовляв, щоб громадськості не стала відома таємниця слідства.

«Яка тут таємниця? Дві станції метро побудовано, вони працюють. Нехай про це журналісти слухають»,- зауважив Кушнарьов. Його адвокат В’ячеслав Стовпа наводив значно вагоміші аргументи на користь присутності журналістів в залі: «Таємниця слідства ніяким чином не може бути розголошена, адже суддя повинна знайомитись зі справою особисто в режимі нерозголошення навіть перед адвокатами та підозрюваним». «Нерозголошення - це якраз відсутність журналістів», - заперечив слідчий, і суддя з ним погодилася.

Суддю можна було зрозуміти: молодим спеціалістам завжди доручають навдячну місію - приймати рішення по резонансних справах. Тож вони бояться журналістів, як вогню. Однак ще більше бояться прийняти «не те рішення».

Нелогічною виглядала лишень позиція прокуратури. Було очевидно, що ніяка таємниця слідства на суді розголошена не буде. Обвинувачення обмежиться стандартними фразами, що «підозрюваний впливатиме на свідків» та «уникатиме слідства». Крім того, прокуратурі мало б бути зовсім не вигідно, щоб справа набула додаткового політичного забарвлення. Так завжди трапляється, коли на слухання не допускають журналістів.

Абсолютно випадково мені все ж вдалося побачити перші хвилини процесу та самого Кушнарьова за гратами, однак про все, що відбувалося далі, «Обоз» дізнався лиш зі слів адвоката. Попри свідчення останнього, що Кушнарьов серйозно хворий, сам Євген Петрович виглядав добре. Хоч таке враження могло бути помилковим - засмага, яка зазвичай надає обличчю здорового кольору, ще не встигла зійти з губернатора. Кушнарьов навіть намагався посміхатися, хоча насправді виглядав дуже нещасним. Все його єство наче промовляло: «І як я у таке вляпався?!».

Кидалася у вічі ще одна відмінність процесу Кушнарьова від суду в справі Колеснікова. Тут ніхто не пропонував мільйонів за звільнення на поруки, не надавав талмуди депутатських підписів. А також - що найобразливіше - на суд до Кушнарьова не прийшли нардепи.

Невже всі відомі борці за права політв’язнів - Шуфрич, Прошкуратова та Бахтєєва - на курортах? Чи, може, Кушнарьов - вже не їх рівень? Не прийшов Янукович, заради якого Кушнарьов «мутив» ПіСУАР (Північно-східну Українську автономну республіку).

Тож тепер у в’язня все, як в казці про Попелюшку, тільки кінець передбачається сумний: спочатку вишуканий пісуар перетворився в смердючу парашу, потім принц Вітюша не прийшов на суд, а далі…

Важко сказати, що буде далі. Але вже з перших хвилин суду все красномовно свідчило, що в залі сидить не друг Рината Ахметова, а лідер харківської економічно-політичної групи, яка успішно занепала ще в часи Кучми.

Найцікавіше, що єдиним нардепом, присутнім на засіданні суду, виявився - не повірите - Степан Хмара. Степан Ількович прийшов до суду без депутатського значка й краватки. Він був дуже доречно одягнений у смугасту футболку, і майже не хуліганив.

На питання «Обозу», яка мета його екскурсії в це невеселе місце, Хмара промовчав. Лише, коли його намагалися виводити з залу, гнівно кинув прокурорам: «Така бездарність, як наша прокуратура, всі справи завалить». У даному випадку виставлений за двері «Обоз» з Ільковичем погодився.

Через таку позицію прокуратури «Обозу» доведеться повідомляти про перебіг процесу з чужих слів. А саме – у викладі представників підозрюваного. Це, звісно, не надто потішить обвинувачення. Тим паче, що в суді насправді трапився скандал.

Переповідаю коротко. Кушнарьов втратив свідомість. Це сталося саме тоді, коли його адвокати готували клопотання до суду про відведення всієї суддівської колегії у зв’язку з недовірою захисту. Адвокат Кушнарьова В’ячеслав Стовпа заявив, що йому стало відомо про факт 40-хвилинної розмови між заступником міністра Колядою з головою Печерського суду. А той, в свою чергу, напередодні засідання говорив з суддею.

На думку захисту, після таких задушевних бесід суддя вже не зможе прийняти об’єктивного рішення. Поки голова вирішував питання про відвід, приїхала карета "Швидкої". Однак Кушнарьов відмовився від допомоги, оскільки він не довіряє лікарям, які мають зробити йому укол.

Кушнарьов просив допустити до нього власного лікаря з Четвертого експертного управління при Адміністрації президента України. Особистий лікар екс-губернатора з’явився і наполіг на госпіталізації підозрюваного. В результаті на кареті «Швидкої» Євген Кушнарьов покинув суд. Його повезли в інше не дуже оптимістичне місце –лікарню швидкої допомоги.

А завершилось все банально - голова суду не погодився з відводами суддівської колегії, й Печерський райсуд продовжив термін затримання екс-голови Харківщини Євгена Кушнарьова до десяти днів. Нове засідання суду призначене на 11 годину 26 серпня. Отже, далі буде…