УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Тимошенко послала податківців на…

Тимошенко послала податківців на…

Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко на нараді з керівниками обласних податкових адміністрацій України провела «безкоштовні курси» адміністрування податків. Вона звернула увагу присутніх, що таке собі підприємство «Нестле» має 14% податкове навантаження, а інше підприємство тієї ж галузі - лише 0.001%. «Якщо підприємство випадає з загальної картини - починайте роботу з ним, а такі фірми, як «Нестле», занесіть в білий список. До них не те, що з перевірками, - навіть у гості не заходьте», - повчала Тимошенко податківців. Такий пасаж глави уряду дуже заінтригував усіх присутніх, адже назва цього таємничого підприємства, на яке невдовзі мають прийти податківці, не прозвучала. При цьому до потужних «шоколадних» заводів в країні мають відношення такі відомі особи, як Порошенко («Рошен»), Колесніков («Київ-конті»), Ахметов (АВК).

Видео дня

Під час наради Тимошенко дуже популярно пояснила, що робити з «чорним списком»: «Не треба ніяких «маски-шоу». Зустрічаєтесь з керівництвом підприємства, даєте йому зрозуміти, що ви в курсі всіх тіньових схем. Ставите перед керівником вибір: або він підписує податкову угоду, і ви забуваєте про всі зловживання, що були в минулому, а підприємство починає чесно сплачувати податки, або… Якщо вони не погоджуються на мирову угоду - нехай не ображаються. Стануть мішенню для постійних податкових перевірок», - повчала глава Кабміну. Також Юлія Володимирівна висунула пропозицію тим підприємствам, які за податковим моніторингом «махлюють» з податками й не йдуть на мирову угоду, припинити відшкодування ПДВ.

Загалом Юлія Тимошенко з податківцями поводилася дуже суворо. Сварила їх значно більше, ніж хвалила. Хоча, за її ж словами, загальні результати збору податків кращі, ніж 2004 року. Але радіти цим цифрам, за словами прем’єрки, не варто, потрібно забути про часи старої влади, і працювати згідно цьогорічного податкового плану.

Виявляється, що деякі області «завалили» фіскальний план, і якби подібні показники були у більшості областей держави, - державного бюджету просто не існувало б. Керівників обласних ДПА, які не впоралися із завданням, врятувало лише те, що призначені вони були нещодавно. Інакше прем’єрського гніву та негайного звільнення вони б не уникнули.

Оцінку «незадовільно» Тимошенко поставила таким регіонам, як Севастополь, Крим, Волинська область, Закарпаття, Рівненьська, Миколаївська області. Що стосується відмінників, то згідно загального рейтингу областей по сплаті податків перше місце зайняла Черкаська Луганська, Полтавська області, Київ…

Керівникам перших трьох регіонів Тимошенко подякувала персонально й окремо згадала земляка - керівника Дніпропетровської обласної ДПА, хоча вона в загальному рейтингу опинилася на 6 місці. «Я хотіла, щоб ви на нього подивилися й взяли приклад, як можна працювати реально. Хоча Дніпропетровська область є найкриміналізованішою в Україні, там керівник податкової повинен вміти працювати з позиції сили і інтелектуально», - розповіла Тимошенко.

Таку увагу земляку Юлія Володимирівна приділила не даремно. Дніпропетровська область справді була першою за багатьма показниками, і лише відшкодування ПДВ провалила з тріском. Цього податку в області було відшкодовано в кілька разів більше, ніж нараховано в бюджет.

Тимошенко звернула увагу, що в кожного керівника податкової є свій улюблений податок. Наприклад у Чернівецької області, яка в загальній картині плелася в хвості, таким податком став акцизний збір. Ця область єдина виконала план. «Поділіться секретом» - звернулася Тимошенко до голови Чернівецької податкової. Той розповів, що на кожному горілчаному та тютюновому підприємстві виставлені акцизні пости, а ще - мобільні команди, які вночі перевіряють роботу постів. Тимошенко ця система сподобалася, і вона попросила присутніх реалізувати цей досвід й у своєму регіоні.

Акцизний збір виявився другим за значенням головним болем податківців після, звичайно ж, ПДВ. Глава уряду навіть попросила технічний персонал не показувати таблицю щомісячного надходження акцизного збору до бюджету. «Це страшна таблиця. Якщо її показати - вас всіх треба звільняти», - зауважила Тимошенко.

Крім позитивного досвіду регіонів, Тимошенко цікавив й негативний. Зокрема, як податківці республіки Крим спромоглися за липень виконати бюджетні надходження на рівні аж 1,2%. «Невже в літку в Криму не сезон? У вас що, сонце погасло? Ніхто нічого не їсть, не п’є? У вас немає жодних прибутків? Крим це що - суцільна офшорна зона!?»,- питала Тимошенко. Керівник податкової АРК трохи непевним голосом заявив, що справжньою причиною негараздів є суцільний саботаж. «Надходження від державних підприємств - нульові. Таке враження, що їх готують до приватизації й намагаються покласти на підлогу. Мені потрібна допомога уряду»,- виправдовувався податківець. Тимошенко на це суворо відповіла, що не збирається вислуховувати історії про окремі підприємства, якщо інші області виконали план, то й Крим мусив знайти шляхи наповнення бюджету.

На завершення Прем’єр-міністр повідомила «радісну новину», що буде зменшено податковий тиск на підприємства, але тільки після того, як збалансується картина сплати податків по всім областям. А ще попросила присутніх звернути окрему увагу на ті кадри, «які продовжують брати хабарі».

Коментувати, чи справляється з роботою верхівка кадрової піраміди ДПА, Тимошенко не стала. Натомість журналісти дуже чекали подібних заяв, адже вони добре пам’ятали вчорашні слова Президента, який на Сорочинському ярмарку повідомив, що йому доведеться приймати «радикальні рішення в податковій».

Голова податкової Олександр Кірєєв зауважив журналістам, що він за свою посаду не переживає. «Питання не стоїть про кардинальні зміни в керівництві податкової. Просто в декого вже завершується час вибору між посадою заступника податкової та депутатським мандатом», - розповів Кірєєв і додав, що жодного конфлікту з заступником Катеринчуком він не має. До речі, Микола Катеринчук існування конфлікту також відкидає, він стверджує, що Кірєєв його просто ігнорує.

Хто тут має рацію - Президент, який говорив про «радикальні рішення», чи Кірєєв, який стверджував, «що нічого кардинально не зміниться» - дізнаємося найближчими днями. Проте вже зараз було помітно, що голова податкової помітно хвилюється в залі Кабміну. Журналістів він переконував, що це від нервової роботи: «Місяць сидимо, хапаємось за серце. А потім в останній день приходять три мільярди, а ми: «Слава Богу!».

На завершення наради міністр фінансів Віктор Пинзеник привітав присутніх з рекордом. «Мені щойно повідомили, що вчора відбулося пристойне відрахування до бюджету - не менше 283 млн. грн. Це, мабуть, тому що податківців зібрали на нараду», - пожартував Пинзеник.«Три дні треба засідати» - порадив хтось з присутніх в залі. Однак Тимошенко з ним не погодилася й послала всіх на… роботу.